روش سریع و خانگی درمان تبخال | علت و پیشگیری از تبخال چگونه است؟

پیدایش علائم تب خال در اثر ابتلا به نوعی ویروس به نام HSV ایجاد میشود. پس این بیماری ویروسی است و به راحتی انتقال پیدا میکند. ویروس تب‌خال (HSV) باعث عفونت پوست و سطح دهان می‌شود و به‌ندرت دیگر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما ممکن است. در صورت عدم درمان تب خال در افرادی که دستگاه ایمنی ضعیف دارند به صورت ذات‌الریه یا عفونت‌های شدیدتر ظاهر شود. این ویروس میتواند تبخال دهانی یا تب خال تناسلی ایجاد کند

تبخال نوعی عفونت با عامل ویروسی است که باعث ایجاد تاول‌ها و زخم های کوچک بر لب‌ها یا اندام تناسلی می شود. با اینکه ویروس باعث می شود احساس ناخوشایندی نسبت به ظاهرتان داشته باشید اما خوشبختانه درمان تبخال آسان است.

تمیز نگه داشتن زخم ها و تاول‌ها و خشک کردن آن همراه با  استفاده از کمپرس یخ در آرام کردن درد مؤثر است همچنین از پماد تبخال نیز میتوان استفاده نمود. با ما همراه باشید تا از  راه های ساده درمان تبخال، علت و عامل تبخال و روش های پیشگیری آن آگاه شوید.

عامل تبخال چیست؟

تبخال در اثر ابتلا به نوعی ویروس به نام HSV ایجاد میشود. پس این بیماری ویروسی است و به راحتی انتقال پیدا میکند. ویروس تب‌خال (HSV) باعث عفونت پوست و سطح دهان می‌شود و به‌ندرت دیگر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما ممکن است این بیماری در افرادی که دستگاه ایمنی ضعیف دارند به صورت ذات‌الریه یا عفونت‌های شدیدتر ظاهر شود. این ویروس میتواند تبخال دهانی یا تب خال تناسلی ایجاد کند

بیشتر بخوانید: ذات الریه یا پنومونی چیست؟ علائم خطرناک پنومونی چگونه است؟

هنگامی که این ویروس در دهان ظاهر شود عموماً به‌عنوان تب‌خال یا تاول لب شناخته می‌شود. ظهور تب خال می‌تواند بسیار دردناک باشد. دو نوع از ویروس (HSV) وجود دارند: نوع 1 و نوع 2. تفاوت این دو نوع به علت محلی است که میتوانند تب خال ایجاد کنند. HSV نوع 1 اغلب باعث تب‌خال دهانی می‌شود و HSV نوع 2 عموماً تب‌خال تناسلی ایجاد می‌کند که معمولاً آلت مردانه و واژن یا مقعد را مبتلا می‌کند.

اما ممکن است هر دو نوع 1 و 2 باعث ایجاد زخم تب‌خال در لب یا اندام تناسلی شوند.

علائم تبخال چیست؟

علائم تبخال حدود 2-20 روز پس از تماس با فردی که مبتلا به تب خال بوده ظاهر می‌شود. علائم اولین ابتلا به تب خال بسیار شدیدتر از علائم عود عفونت آن است.

پیدایش علائم تب خال در اثر ابتلا به نوعی ویروس به نام HSV ایجاد میشود. پس این بیماری ویروسی است و به راحتی انتقال پیدا میکند. ویروس تب‌خال (HSV) باعث عفونت پوست و سطح دهان می‌شود و به‌ندرت دیگر قسمت‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما ممکن است. در صورت عدم درمان تب خال در افرادی که دستگاه ایمنی ضعیف دارند به صورت ذات‌الریه یا عفونت‌های شدیدتر ظاهر شود. این ویروس میتواند تبخال دهانی یا تب خال تناسلی ایجاد کند
تب خال

علائم این بیماری را میتوان به دو گروه تقسیم کرد که مقداری متفاوت از هم هستند:

1- علائم تبخال در اولین بار که فرد مبتلا میشود

2- علائم تبخال هنگام ابتلای مجدد و دوباره آن

علائم تبخال هنگام اولین باری که افراد مبتلا میشود، مشابه علائم دیگر عفونت‌های ویروسی است  این علائم شامل بی‌حالی، سردرد، تب و تورم غده های لنفاوی گردن می باشد.

بیشتر بخوانید: مشاوره درمان سردرد

اولین علائم تبخال، بروز  تاول‌های آب‌دار است که ممکن است تا بیش از دو هفته دوام داشته بانشد، اما درد در ناحیه تاول‌ها ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

معمولاً 50-80٪ افراد مبتلا به تب‌خال دهانی علائم شروع بیماری همچون درد، سوزش و خارش در جای  تاول‌ها را دارند. این مرحله آغازین ممکن است از چند ساعت تا یک یا دو روز طول بکشد و علائم آن در هنگام اولین ابتلا و همچنین ابتلای مجدد ظاهر می‌شوند.

ایا افرادی که تب خال ندارند نیز میتوانند آن را منتقل کنند؟

ویروس HSV (عامل تبخال) به محض ورود به بدن، در نزدیکی نواحی پوستی از طریق سلول های عصبی منتشر می‌شود. در صورت عفونی شدن بدن، ممکن است ویروس در تمام طول عمر در بدن فرد به‌صورت نهفته باقی بماند. در دوران نهفتگی علائم تبخال وجود ندارد. گاه بیمار بدون اینکه علائم آشکاری در او باشد ویروس را به دیگران منتقل می‌کند و دیگران را مبتلا می‌سازد.

ابتلای مجدد به تب خال امکان پذیر است؟

افرادی که یک‌بار به ویروس مبتلا شده‌اند، ممکن است بار دیگر نیز به آن مبتلا شوند، اما معمولاً ابتلای مجدد خفیف‌تر و کوتاه‌تر است. با وجود این، بیماران مبتلا به سرطان ممکن است ابتلای مجدد شدید داشته باشند.

در هنگام ابتلای مجدد نیاز نیست که افراد این ویروس را از کسی دریافت کنند بلکه همان ویروس قبلی که در بدن وجود داشته است و مخفی میباشد، میتوان دوباره فعال شود و تب خال ایجاد کند.

معمولا محلی که قرار است دوباره تبخال بزند چند روز قبل از ایجاد آن، دچار درد و سوزش یا خارش میشود. و این یک علامت خطر برای بروز مجدد تبخال است

ایا تب خال های زیاد طبیعی است؟

افراد مبتلا به سرطان در معرض خطر بالای ابتلا به هر نوع بیماری ویروسی از جمله تبخال قرار دارند، به این علت که خود سرطان و همچنین روش‌های درمان آن، سیستم ایمنی بدن (که بر علیه عفونت عمل می‌کند) را  تحت تأثیر قرار می‌دهند.

سرطان‌هایی مانند سرطان غدد لنفی (لنفوم) و سرطان خون بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارند و به خصوص سلول هایی که علیه ویروس ها مقابله میکنند از بین میروند. همچنین مخاط دهان یکی از اولین مراکز دفاعی در برابر عوامل عفونی است، اما شیمی‌درمانی و پرتودرمانی به این قسمت مهم از سیستم ایمنی ضربه می‌زنند. پرتودرمانی و شیمی‌درمانی همچنین دستگاه ایمنی بدن را ضعیف می‌کند.

بیشتر بخوانید: علام ضعف و نقص سیستم ایمنی چیست؟

بنابراین بیماران سرطانی، مخصوصاً آنهایی که تحت شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی قرار دارند، در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت‌ های تب‌خال نوع اول و دوم هستند.

عفونت‌های تب‌خال دهانی در کودکان معمول‌تر از بزرگ‌سالان است.

بیمارانی که ویروس را به‌صورت نهفته در بدن خود دارند امکان ابتلای مجدد آن ها بسیار زیاد است. اولین ابتلا به این ویروس اغلب باعث ورم لثه، تاول مخاطی و قرمز شدن زبان می‌شود.

زنان مبتلا به تب‌خال جنسی که شیمی‌درمانی می‌شوند ممکن است به‌دلیل ضعف دستگاه ایمنی مجدداً به آن مبتلا شوند.

درمان تبخال

درمان تب خال بسیار ساده است و حتی در صورت عدم درمان نیز بعد از مدتی خود به خود بهبود می یابد. هر چند، داروهای ضدویروسی برای درمان تبخال موجود اند که باعث کاهش علائم و طول مدت بیماری میشوند.

همچنین بعضی از این داروها میتواند باعث پیشگیری از ابتلای مجدد به تبخال در آینده شوند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه، استفاده از دارو های ضد تبخال باید در مرحله آغازین و قبل از ظاهر شدن تاول‌ها شروع شود. بسته به طول دوره ابتلا، استفاده از دارو ها می‌تواند تا 10 روز طول بکشد.

از بهترین دارو های درمان تبخال، داروی آسیکلوویر (زوویراکس) است و می‌تواند به‌صورت قرص خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار بگیرد. این دارو را می‌توان مستقیماً بر روی زخم‌ها به‌عنوان پماد تبخال استفاده کرد، اما به شکل پماد چندان مفید نیست.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

شربت این دارو برای کودکان نیز موجود است. آسیکلوویر هم در درمان عفونت اولیه و هم سرایت مجدد مؤثر است و هرگاه برای پیشگیری از سرایت تبخال دهانی استفاده شود میزان تکرار سرایت و ابتلا را کاهش می‌دهد.

درمان‌های خانگی برای بهبود سریع تر تب خال

انجام بعضی اقدامات باعث بهبودی علائم تب‌خال می‌شود. تمیز نگه داشتن زخم ها و تاول‌ها و خشک کردن با موادی چون نشاسته ذرت بسیار مهم است. باید از دست زدن به زخم‌ها خودداری کرد و دست‌ها را مرتب شست.

استفاده از کمپرس یخ در آرام کردن درد مؤثر است.

داروها میتوانند برای کاهش تب و درد و التهاب بسیار مفید باشند، به عنوان مثال میتوان از آسپیرین، استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کرد که بدون نیاز به نسخه هستند.

توجه: به بچه‌ها هرگز نباید آسپیرین داد.

رابطه جنسی باید در طول دوره ایجاد زخم ها کنار گذاشته شوند.

در طول ابتلا به تب‌خال باید از خوردن غذاهای شور، مرکبات و دیگر غذاهای محرک زخم‌ها اجتناب کرد. داروهایی که دارای فنول شیمیایی‌اند و پمادهای بی‌حس‌کننده در بهبود درد تبخال موثرند (این دارو ها نیاز به نسخه ندارند).

بانداژ کردن زخم‌ها برای حفاظت آنها و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگرنقاط لب و صورت بسیار موثر است.

خرید بهترین پماد تبخال

ایا تبخال خطرناک است؟

تبخال بیماری خطرناکی نیست و تاول های پوستی معمولاً ظرف 7-10 روز خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

پیشگیری از تبخال چگونه ممکن است؟

رعایت اصول اولیه بهداشتی اصلی‌ترین عامل پیشگیری از ابتلا به تبخال است. عدم تماس با قرد مبتلا و شستن دست ها به کاهش انتقال ویروس کمک میکند. عدم دستکاری زخم و تاول ها و پخش نکردن ترشحات آن ها نیز بسیار ضروری است.

هر فرد که یک بار ویروس تبخال را دریافت کند تا آخر عمر آن را به همراه خواهد داشت.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین در جلوگیری از ابتلای مجدد مؤثر است؛ از این غذاها می‌توان سبزیجات، حبوبات، ماهی، بوقلمون و مرغ را نام برد. خوردن غذاهای، مانند آجیل، پیاز، سیر و سبزی‌های برگی نیز مهم است.

مصرف مکمل خوراکی لیزین به میزان 1000 میلی‌گرم در روز می‌تواند به درمان سریع‌تر زخم‌ها کمک کند.

همچنین پیشنهاد می‌شود که میزان بعضی مواد غذایی کاهش داده شود، زیرا برخی معتقدند این مواد در رشد ویروس تبخال موثر است. این مواد غذایی شامل بادام‌زمینی، آب‌جو، شکلات، ژلاتین و کشمش میشود که بهتر است مصرف آن ها کاهش پیدا کند.

 


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

روش سریع و خانگی درمان تبخال | علت و پیشگیری از تبخال چگونه است؟

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود