نوار قلب چیست؟ تشخیص زودهنگام مشکلات قلبی* خطرات نوار قلب قبل و بعد

نوار قلب روشی بسیار ساده و رایج برای ثبت وضعیت عملکرد قلب است. این ثبت که الکتروکاردیوگرام نام دارد، مجموعه‌ای از امواج را نشان می‌دهد که مربوط به ضربان‌های الکتریکی قلب است و در طی هر ضربان قلب، رخ می‌دهند و نتایج آن بر روی برگه‌ای چاپ می‌شود و یا بر روی صفحه نمایشگر، به نمایش در می‌آید. امواج در نوار قلب اطالاعات بسیار زیادی در مورد سلامت قلب به پزشک میدهند. اگر میخواهید نوار قلبی انجام دهید با ما همراه باشید تا آنچه که لازم است بدانید را با شما در میان بگذاریم!

نوار قلب روشی بسیار ساده و رایج برای ثبت وضعیت عملکرد قلب است. این ثبت که الکتروکاردیوگرام نام دارد، مجموعه‌ای از امواج را نشان می‌دهد که مربوط به ضربان‌های الکتریکی قلب است و در طی هر ضربان قلب، رخ می‌دهند و نتایج آن بر روی برگه‌ای چاپ می‌شود و یا بر روی صفحه نمایشگر، به نمایش در می‌آید. امواج در نوار قلب اطالاعات بسیار زیادی در مورد سلامت قلب به پزشک میدهند.

اگر میخواهید نوار قلبی انجام دهید با ما همراه باشید تا آنچه که لازم است بدانید را با شما در میان بگذاریم!

نوار قلب روشی بسیار ساده و رایج برای ثبت وضعیت عملکرد قلب است. این ثبت که الکتروکاردیوگرام نام دارد، مجموعه‌ای از امواج را نشان می‌دهد که مربوط به ضربان‌های الکتریکی قلب است و در طی هر ضربان قلب، رخ می‌دهند و نتایج آن بر روی برگه‌ای چاپ می‌شود و یا بر روی صفحه نمایشگر، به نمایش در می‌آید. امواج در نوار قلب اطالاعات بسیار زیادی در مورد سلامت قلب به پزشک میدهند. اگر میخواهید نوار قلبی انجام دهید با ما همراه باشید تا آنچه که لازم است بدانید را با شما در میان بگذاریم!
نوار قلبی

هدف از انجام نوار قلبی چیست ؟

نوار قلبی نقطه آغازی برای کشف بسیاری از مشکلات قلبی است. این روش معمولاً در آزمایشاتی که پزشک درخواست میکند و برای کنترل دقیق شرایط بیمار استفاده میشود. همچنین در اورژانس، قبل و بعد از عمل جراحی و در CCU، استفاده می‌شود.

نوار قلب، از اساسی ترین روش های تشخیص بیماری های قلبی است که در آزمایش‌هایی مانند تست ورزش استفاده می‌شود. همچنین این روش برای تشخیص  علت  مشکلات قلبی مانند: درد قفسه سینه، تنگی نفس و تپش قلب، به‌کار می‌رود.

بیشتر بخوانید: هنگام درد قلبی ناگهانی چه باید کرد؟ درمان سریع و روش های اصلی پیشگیری

ایا نوار قلب ساده خطر خاصی دارد؟

برای نوار قلب ساده هیچ احتیاط یا آمادگی خاصی نیاز نیست. زیرا هیچ خطر خاصی ندارد.

اما اغلب افراد برای گرفتن نوار قلب باید تست ورزش بدهند. در تست ورزش نوار قلب شما حین فعالیت ورزشی ثبت میشود. آمادگی های مورد نیاز برای نوار قلب در تست ورزش را در مقاله زیر بخوانید

نوار قلب چگونه گرفته میشود؟

برای گرفتن نوار قلب بیمار از کمر به بالا نیمه برهنه می‌شود و “سیم‌های باریک دستگاه” بر روی مناطق مشخصی در دست‌ها، پاها و قفسه سینه قرار می‌گیرد.

در این زمان الکتریسته ای که توسط ضربان های قلب تولید میشود به وسیله سیم ها به دستگاه منتقل میشود که در آن تبدیل به موج ها و خط های روی کاغذ میشود. پزشک با تفسیر این نوار قلب به وضعیت قلب پی میبرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در بعضی موارد ممکن است قلب بیمار در زمان گرفتن نوار قلب مشکلی نداشته باشد (در نتیجه نوار قلب نرمال باشد) اما ممکن است در خانه یا محل دیگری دچار اختلال شود. برای حل این مساله یک راه حل بسیار مناسب وجود دارد.  بیمار می‌تواند برای ثبت پیوسته 24 ساعته نوار قلب یک دستگاه به نام “هولتر قلب” با نمایشگر کوچک (پوششی که به نمایشگر وصل است) بپوشد، این وسیله نوار قلب را در تمام طول روز و شب ثبت خواهد کرد و تمام مشکلات قلبی را آشکار خواهد کرد.

آیا آمادگی خاصی برای نوار قلب نیاز است؟

پوست برای ایجاد تماس الکتریکی خوب و مناسب، در نقاط اتصال، کاملاً تمیز می‌شود. در نتیجه مو های سینه باید تراشیده شده باشد

مراقبت‌های مورد نیاز بعد از گرفتن نوار قلب چیست؟

برای جلوگیری از سوزش پوست به‌علت استعمال ژل نمکی برای ایجاد اتصال الکتریکی، پوست باید بعد از جدا کردن الکترودها، کاملاً تمیز شود.

بعد از نوار قلب ورزشی شما حتما باید تا مدت مشخصی تحت نظر باشید و استراحت کنید تا در صورت بروز مشکل قلبی سریعا اقدامات لازم انجام شود.

بیشتر بخوانید: استرس اکو قلب یا اکو ورزشی چیست و چگونه انجام میشود؟ آمادگی قبل استرس اکو

آیا نوار قلب عوارض دارد؟

با به‌کارگیری این روش هیچ عارضه‌ای مشاهده نشده است.

نوار قلب چه بیماری هایی را تشخیص میدهد؟

اکثر بیماری های قلبی با نوار قلب قابل تشخیص هستند و البته گاهی نوار قلب بیماری اصلی را تشخیص نمی دهد و فقط وجود بیماری قلبی را هشدار میدهد

از جمله بیماری های قلبی که به سادگی با نوار قلب تشخیص داده میشود شامل موارد زیر است:

  • گرفتگی عروق قلب
  • مرگ سلول های قلبی
  • نامنظمی ضربان قلب
  • نیاز به باطری قلب

بیشتر بخوانید: با پیس میکر یا باطری قلب ضربان طبیعی را به قلب خود برگردانید! نکات مهم در مورد پیس میکر 

بیشتر بخوانید: گرفتگی عروق قلبی چیست؟ چه عواملی باعث گرفتگی رگ های قلب میشود؟

البته تشخیص بیماری های دریچه قلب یا نارسایی قلب نیاز به اکو قلب دارد. م همچنین تشخیص محل دقیق گرفتگی عروق قلبی نیاز به آنژیوگرافی قلب

نوار قلب نرمال چگونه است؟

وقتی قلب به‌صورت نرمال فعالیت می‌کند، هر قسمت آن به صورت مشخصی منقبض می‌شود.

در این زمان نوعی ضربان الکتریکی، انقباض عضله را ایجاد می‌کند. این ضربان‌های الکتریکی در طول سلول های تخصص‌یافته‌ای، حرکت می‌کنند و در کل قلب پخش میشوند. این سیستم ضربان قلبی اطمینان می‌دهد که انقباضات به‌صورت هماهنگی رخ می‌دهند.

وقتی همه امواج بطور کامل در نوار قلبی مشاهده می‌شوند و این امواج ترتیب صحیح را طی می‌کنند، می‌گویند که قلب آهنگ طبیعی و عادی را نشان می‌دهد و ضربان‌ها مسیر منظم هدایتی را طی می‌کنند. وقتی که ضربان قلب بی‌نظمی (آریتمی) داشته باشد. علائم آن در نوار قلب غیرنرمال به صورت تغییر زمان بین امواج، ترتیب امواج و یا تعداد امواج نشان داده میشود. تغییرات دیگری که ممکن است نشان دهنده مشکل قلبی باشد شامل انحراف جهت امواج و شدت آن ها است.

در قلب سالم ضربان‌های الکتریکی با میزان 60-100 بار در دقیقه (ضربان قلب نرمال) قلب را منقبض میکند. انقباض و امواج الکتریکی ابتدا از دهلیز ها شروع میشود  و به سمت بطن های قلب حرکت میکند.

و در ادامه با رسید امواج الکتریکی بطن ها باعث انقباض آن ها میشود و خون به رگ ها پمپ خواهد شد. در نتیجه این ها در نوار قلب ابتدا امواج انقباض دهلیز مشاهده میشود و سپس بطن ها

تفسیر نوار قلب

برای تفسیر نوار قلب به اموزش خاصی نیاز است. خصوصیات استفاده شده در تفسیر نوار قلب به ساده‌ترین روش عبارت‌اند از: موج P‌ در نوار قلب به انقباض دهلیز مربوط است. سری امواج QRS ی مجموعه QRS‌مربوط به انقباض بطنی است به‌همراه موج T که پس از انقباض می‌آید. و بالاخره وقفه P-Q یا P-R که مقدار زمان مصرفی ضربان الکتریکی را برای حرکت از دهلیز به بطن نشان می‌دهد (معمولاً از 2/0 ثانیه کمتر است.)

علت بی‌نظمی، ضربان‌های خارجی است که ضربان‌های زودهنگام قلب هستند و در جایی غیر از گره سینوسی (معمولاً در دهلیز، گره دهلیزی- بطنی و یا بطن) ایجاد می‌شوند. وقتی این بی‌نظمی‌ها گاه‌وبی‌گاه رخ دهند، ممکن است هیچ نشانه‌ای ایجاد نکنند و یا اینکه ممکن است احساسی نظیر چرخش قلب یا حالت چرخ و فلکی ایجاد شود. این بی‌نظمی‌ها در انسان‌های سالم عادی است، اما ممکن است نشانه‌ای از بیماری قلبی نیز باشد.

علل متعدد بی‌نظمی‌ها، میزان گسترده‌ای از تناوب را در شکل نوار قلب ایجاد می‌کنند. ضربان‌های خارجی که در بطن آغاز می‌شوند، مجموعه QRS غیرعادی را نشان می‌دهد. این امر، بیماری مرتبط با کمبود میزان خون کافی برای ماهیچه قلب مانند مرگ عضله داخلی را نشان می‌دهد. مکان‌های خارجی چندگانه نشان‌دهنده انقباضات نامنظم و سریع دهلیز یا بطن است. این حالت فیبریلاسیون نام دارد. در فیبریلاسیون دهلیزی امواج P‌ وجود ندارند و مجموعه QRS به‌صورت وقفه‌های نامنظم ظاهر می‌شوند.

به‌حالتی که ضربان‌های دهلیزی نمی‌توانند به بطن برسند، انسداد قلب می‌گویند. اگر این حالت جزئی باشد، وقفه P-R (زمان موردنیاز ضربه برای رسیدن به بطن) به تأخیر می‌افتد و اکر کامل باشد، بطن‌ها با سرعت 40 ضربه در دقیقه به‌صورت مجزا از دهلیز ضربان دارند و مجموعه QRS تقریباً از موج P جداست.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

نوار قلب چیست؟ تشخیص زودهنگام مشکلات قلبی* خطرات نوار قلب قبل و بعد

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود