خطر مرگ با آمبولی ریه! آمبولی ریه چیست؟ علائم و درمان

آمبولی‌ها می‌توانند از دیواره‌های خود قلب نیز منشأ بگیرند. اگر لخته‌ای در سمت چپ قلب درست شود و به جای ریه، به مغز یا سایر بخش‌های بدن برود یا زمانی که لخته جریان خون، بافت را قطع می‌کند، بافت دچار مرگ می‌شود. و میتواند باعث سکته مغزی و سکته دیگر بخش های بدن شود. آمبولی می‌تواند در همه سرخرگ های کوچک روی دهد، اما ریه‌ها به طور چشمگیری مستعد آمبولی و آسیب هستند، زیرا همه خون موجود در بدن، در هر بار گردش خون از ریه‌ها عبور می‌کند.

آمبولی ریه چیست؟

آیا تا به حال واژه ی آمبولی به گوشتان خورده است؟ واژه آمبولی به معنی انسداد رگ خونی به وسیله یک جسم متحرک است. این جسم متحرک به طور معمول یک لخته خون است که جریان خون رگ را قطع میکند، اما گاهی اوقات یک توده چربی، یک حباب هوا، تکه‌ای از یک تومور یا دسته‌ای از باکتری‌هاست. این جسم متحرک به یک رگ خونی واقع در ریه‌ها وارد شده، در آنجا گیر افتاده و مانع از جریان خون می‌شود. شاید شایع نباشد اما میتواند کشنده باشد! از این رو مهم است که علائم آمبولی ریه و وعلت های زمینه ساز آن مهم است تا بتوانید از این اتفاق خطرناک پیشگیری کنید.
 هر آنچه در مورد آمبولی میخواهید بدانید در این مقاله پیدا خواهید کرد پس با ما همراه باشید!

بیشتر بخوانید: آمبولی چیست؟ علل و درمان

بیشتر آمبولی‌ها از لخته‌های خون تشکیل شده و از سیاهرگ‌های پاها و لگن منشأ می‌گیرند.

سیاهرگ‌ها، این لخته را به قلب منتقل کرده و خون به همراه لخته از قلب به ریه فرستاده میشود.

آمبولی ریه می‌تواند از دیواره‌های خود قلب نیز منشأ بگیرد. اگر لخته‌ای در سمت چپ قلب درست شود و به جای ریه، به مغز یا سایر بخش‌های بدن برود یا زمانی که لخته جریان خون، بافت را قطع می‌کند، بافت دچار مرگ می‌شود. و میتواند باعث سکته مغزی و سکته دیگر بخش های بدن شود. آمبولی می‌تواند در همه سرخرگ های کوچک روی دهد، اما ریه‌ها به طور چشمگیری مستعد آمبولی و آسیب هستند، زیرا همه خون موجود در بدن، در هر بار گردش خون از ریه‌ها عبور می‌کند.
آمبولی ریه

آمبولی‌ها می‌توانند از دیواره‌های خود قلب نیز منشأ بگیرند.

اگر لخته‌ای در سمت چپ قلب درست شود و به جای ریه، به مغز یا سایر بخش‌های بدن برود یا زمانی که لخته جریان خون، بافت را قطع می‌کند، بافت دچار مرگ می‌شود. و میتواند باعث سکته مغزی و سکته دیگر بخش های بدن شود. آمبولی می‌تواند در همه سرخرگ های کوچک روی دهد، اما ریه‌ها به طور چشمگیری مستعد آمبولی و آسیب هستند، زیرا همه خون موجود در بدن، در هر بار گردش خون از ریه‌ها عبور می‌کند.

بیشتر بخوانید: گرفتگی عروق قلبی چیست؟ چه عواملی باعث گرفتگی رگ های قلب میشود؟

علائم آمبولی ریه چیست؟

علائم آمبولی ریه عبارت‌اند از تنگی نفس ناگهانی، اضطراب، سرفه تولید کننده خلط خونی یا حاوی رگه‌های خون، تعریق شدید و افزایش ضربان قلب. دقت کنید که علائم آمبولی ریه که ناشی از انسداد رگ های ریه است، به اندازه لخته خون و سلامت دستگاه قلبی-‌ریوی بستگی دارد.

تشخیص آمبولی ریه

گاهی اوقات تشخیص آمبولی ریه دشوار است، به ویژه اگر فرد مبتلا یک بیماری قلبی یا عروقی در گذشته نیز باشد. پزشک برای یافتن لخته خون در ریه، یک عکس رادیولوژی از قفسه سینه، اسکن ریه و آنژیوگرافی ریه درخواست می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی عروق قلب چگونه است ؟ آنژیوپلاستی قلب و دارو های قلبی

تشخیص آمبولی ریه گاهی اوقات تشخیص آمبولی ریه دشوار است، به ویژه اگر فرد مبتلا یک بیماری قلبی یا عروقی در گذشته نیز باشد. پزشک برای یافتن لخته خون در ریه، یک عکس رادیولوژی از قفسه سینه، اسکن ریه و آنژیوگرافی ریه درخواست می‌کند.
آمبولی ریه

آنژیوگرافی ریه دقیق‌ترین روش تشخیص آمبولی ریه است. طی آنژیوگرافی ریه، یک ماده رنگی به داخل سیاهرگ بازو یا اندام‌ تحتانی تزریق می‌شود. هنگامی که این ماده در شریان‌های ریه گردش می‌یابد، سرخرگ‌ها، روی عکس تهیه شده با اشعه ایکس قابل رویت می‌شوند و اگر لخته‌ای وجود داشته باشد دیده می‌شود. پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را نیز درخواست دهد.

آمبولی ریه چه خطری دارد؟

در حدود 10 درصد از بیماران، در عرض یک ساعت منجر به مرگ می‌شود!

اگر فرد زنده بماند و تحت تشخیص و درمان صحیح قرار گیرد، بهبود آن خوب خواهد بود و در صورت نداشتن بیماری جدی، در عرض تنها چند هفته به سلامت طبیعی بازمی‌گردد.

علت آمبولی ریه چه عواملی هستند؟

عمل جراحی، بستری شدن طولانی ‌مدت یا عدم تحرک، سکته مغزی، حمله قلبی، چاقی و شکستگی لگن یا استخوان ران خطر آمبولی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: علت بیماری چاقی چیست؟ خطرات چاقی و راههای درمان چاقی

علاوه بر این، هرگونه افزایش تمایل خون به تشکیل لخته، شما را برای ابتلا به این بیماری، مستعدتر می‌کند.

درمان آمبولی ریه چگونه انجام میشود؟

پزشک شما برای درمان آمبولی ریه داروهای ضدانعقاد را برای پیشگیری از ایجاد لخته‌های بیشتر یا بزرگ‌تر شدن لخته موجود تجویز می‌کند. در ابتدا هپارین به صورت داخل سیاهرگی تجویز می‌شود که اغلب همراه با آن وارفارین خوراکی نیز داده می‌شود.

اگر بیماری وسیع باشد یا چند بار تکرار شود، و یا اینکه بیمار پیش از بروز‌ آمبولی به بیماری‌ قلبی‌عروقی دچار بوده و یا در مواردی که سایر درمان‌ها موثر نباشند، برای درمان آمبولی ریه از روش حل کردن لخته استفاده می‌شود.

پیشگیری از آمبولی ریه چگونه است؟

پس از هر نوع جراحی، برای پیشگیری از تشکیل لخته و انتقال آن به ریه های شما، پزشک شما را تشویق می‌کند که در اولین فرصت ممکن از جا برخاسته و قدم بزنید تا خودتان و یا فرد دیگری، اندام‌های تحتانی شما را ورزش دهد.

زمانی که ناگزیر از نشستن طولانی‌ مدت هستید مانند هنگام سفر با هواپیما یا خودرو، هر چند وقت یکبار قدم بزنید یا حداقل انگشتان پا را خم و راست کرده و پاهای خود را حرکت دهید.

اگر قادر به حرکت نیستید اندام‌های تحتانی خود را بالا قرار دهید و جوراب‌های واریسی بپوشید.

همه این اقدامات به پیشگیری از راکد ماندن خون و تشکیل لخته در سیاهرگ‌های اندام تحتانی که عامل شایع آمبولی ریه است، کمک می‌کند.

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


این مقاله خوب بود؟ 5 1  

خطر مرگ با آمبولی ریه! آمبولی ریه چیست؟ علائم و درمان

امتیاز: 4.2 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود