آنچه باید در مورد آرتروسکوپی مفصل بدانید | مزایا عوارض آرتروسکوپی

جراحی مفصل با آرتروسکوپی نوعی جراحی مفصل است که در آن، از ابزاری به نام آرتروسکوپ استفاده می‌شود. آرتروسکوپ یک دوربین بسیار ریز و کوچک (فیبر نوری) است که به پزشک جراح اجازه می‌دهد بدون ایجاد برش بزرگ،‌درون مفصل را مشاهده کند. اغلب جراحی مفصل با آرتروسکوپی را می‌توان فقط با اعمال سه برش کوچک روی مفصل، هر یک به اندازه 6 میلی‌متر (25/0 اینچ) به انجام رساند. این برش‌ها را ورودی مفصل می‌نامند.

جراحی مفصل با آرتروسکوپی امروزه از جدید ترین و کم عوارض ترین روش های جراحی مفصل است که با کمترین آسیب به مصل انجام میشود. در این روش، از ابزاری به نام آرتروسکوپ استفاده می‌شود.

آیا برای شما هم پیش آمده که بعلت مشکلات مفصل و آسیب دیدگی نیاز به آرتروسکوپی مفصل پیدا کرده اید؟ پس نیاز دارید در مورد مزایا و عوارض این عمل و نحوه انجام آن اطلاعاتی داشته باشید. که در ادامه مقاله به آن پرداخته ایم.

آرتروسکوپ یک دوربین بسیار ریز و کوچک (فیبر نوری) است که به پزشک جراح اجازه می‌دهد بدون ایجاد برش بزرگ،‌درون مفصل را مشاهده کند. اغلب جراحی مفصل با آرتروسکوپی را می‌توان فقط با اعمال سه برش کوچک روی مفصل، هر یک به اندازه 6 میلی‌متر (25/0 اینچ) به انجام رساند. این برش‌ها را ورودی مفصل می‌نامند.

بیشتر بخوانید: آرتروسکوپی مفصل چیست؟ درمان های نوین در جراحی ارتوپدی

واژه آرتروسکوپ واژه‌ای یونانی به‌معنای دیدن داخل مفصل است. درون آرتروسکوپ لنز و منبع نور وجود دارد که به دوربینی متصل است. جراح می‌تواند مستقیماً درون مفصل را مشاهده کند یا آنکه تصویر را بر صفحه ویدئو ببیند.

جراحی مفصل با آرتروسکوپی نوعی جراحی مفصل است که در آن، از ابزاری به نام آرتروسکوپ استفاده می‌شود. آرتروسکوپ یک دوربین بسیار ریز و کوچک (فیبر نوری) است که به پزشک جراح اجازه می‌دهد بدون ایجاد برش بزرگ،‌درون مفصل را مشاهده کند. اغلب جراحی مفصل با آرتروسکوپی را می‌توان فقط با اعمال سه برش کوچک روی مفصل، هر یک به اندازه 6 میلی‌متر (25/0 اینچ) به انجام رساند. این برش‌ها را ورودی مفصل می‌نامند.
جراحی مفصل با آرتروسکوپی

با مشاهده تصویر مفصل، دیدی واضح از بافت‌های درون مفصل، حاصل می‌شود و بدین ترتیب جراح قادر خواهد بود تا با استفاده از هر یک از ابزارهای نازک تعبیه‌شده درون آرتروسکوپ (که ضخامتی معادل 3-4 میلی‌متر دارند) اقدامات جراحی مفصل موردنظر خود را به انجام رساند.

از جراحی مفصل با آرتروسکوپی می‌توان به عنوان ابزار تشخیصی بیماری های مفصل نیز استفاده کرد یا با آن اصلاحاتی درون مفصل انجام داد. جراحی مفصل آرتروسکوپی میتواند باعث بهبود درد مفصل ناشی از آرتریت و همچنین درمان رباط‌های آسیب‌دیده یا پاره شده مفصل (مانند رباط صلیبی) شود.

بیشتر بخوانید: تخصص ارتوپدی چیست و چه درمان هایی انجام میدهد؟

مزایای جراحی آرتروسکوپی مفصل

جراحی مفصل با آرتروسکوپی به نسبت روش جراحی مفصل بصورت باز، مزایای بی‌شماری دارد. برش‌های کوچک، باعث میشود جای زخم اندکی بعد از عمل ایجاد شود و زخم به‌سرعت بهبود پیدا ‌کند.

آرتروسکوپی اجازه می‌دهند که بیمار در مدتی بسیار کوتاه‌تر نسبت به مدت مشابه در جراحی باز مفصل، به فعالیت های طبیعی خود بازگردد؛

از سوی دیگر ایجاد برش‌های کوچک با کاهش خطر عفونت و تورم مفصل ،‌همراه است. در ضمن، هم تشخیص و هم درمان مشکلات مفصلی همزمان امکان‌پذیر است.

باید توجه داشت که مفاصل بزرگ بدن همچون زانو، ران و یا شانه را بهتر می‌توان با آرتروسکوپ، بررسی کرد. دردی که بیمار در این جراحی متحمل می‌شود، بسیار کمتر است و میزان موفقیت آن بسیار بیش از روش جراحی باز مفصل بوده.

بدیهی است که ابزارهای نازک و ظریف جراحی آرتروسکوپی مفصل، بسیار کمتر از ابزارهای درشت جراحی باز به بافت‌های مجاور آسیب می‌رسانند. جراحی آرتروسکوپی، در زمانی کمتر از یک‌ ساعت، انجام می‌شود و امکان ترخیص بیمار، در همان روز، وجود دارد. جراح قادر است عمل جراحی را در مطب، بیمارستان و یا حتی بخش بیماران سرپایی، انجام دهد.

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

انواع جراحی‌های آرتروسکوپی

از جراحی مفصل با آرتروسکوپی ، برای درمان انواع مشکلات مفصلی استفاده می‌شود. آرتروسکوپی مفاصل زانو، لگن، شانه، مچ پا، مچ دست یا آرنج، از شایع ترین عمل های هستند که در مراکز تخصصی انجام میشود. تشخیص بیماری های مفصل به کمک آرتروسکوپی بسیار دقیق تر از تشخیص‌هایی است که فقط براساس علائم ظاهری مشکلات مفصل حاصل می‌شود.

یکی از انواع رایج جراحی آرتروسکوپی، منیسک ‌برداری یا برداشتن غضروف آسیب دیده زانو است. از دیگر اقداماتی که با این روش، بر زانو انجام می‌شود، می‌توان به آرتروسکوپی ترمیم غضروف یا رباط‌های آسیب ‌دیده و برداشتن بافت های تخریب شده روی استخوان کشکک زانو اشاره کرد.

از جراحی مفصل با آرتروسکوپی می‌توان برای برداشتن قطعات غضروف یا بافت‌های کنده‌شده درون مفصل لگن و همچنین خارج کردن اجسم خارجی در مفصل  نیز استفاده کرد.

برداشتن قطعات استخوان و یا کاشتن غضروف از دیگر اقداماتی است که به کمک آرتروسکوپی در مفصل ران انجام می‌شود. با آرتروسکوپی مفصل شانه می‌توان آن را ترمیم کرد و اجسام معلق درون مفاصل را ازمیان برداشت.

آرتروسکوپی همچنین برای تسکین درد در برخی از انواع آرتریت (التهاب مفصل) کارآمد است. از آرتروسکوپی می‌توان در کنار روش‌های جراحی باز مفصل همچون عمل ترمیم رباط صلیبی قدامی نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: آرتروز چیست؟ و درمان تعویض مفصل در آرتریت چگونه است؟

شیوه جراحی آرتروسکوپی

جراحی مفصل با آرتروسکوپی نسبتاً ساده صورت می‌گیرد. پیش از انجام جراحی آرتروسکوپی زانو، مچ پا و یا مفصل ران، گاهی ممکن است از بیمار،‌خواسته شود که برای بهبودی سریع‌تر پس از جراحی، راه رفتن با استفاده از چوب زیر بغل را تمرین کند. از آنجا که در این جراحی، استفاده از بی‌حسی و یا بی‌هوشی ضروری است، ناشتا بودن بیمار،‌امری لازم است.

معمولاً در این روش جراحی، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود پس خطرات بیهوشی کامل را ندارد؛ اگرچه در موارد پیچیده، گاهی بی‌هوشی عمومی ضروری است. همچنین در صورت لزوم،‌ برای بی‌حس کردن پاهای بیمار، از کمر به پایین، گاهی بی‌حسی نخاعی، انجام می‌شود؛ همچنین ممکن است تجویز داروهای آرام‌بخش برای آرامش بیمار، ضروری باشد.

در این روش جراحی معمولاً موهای ناحیه‌مورد عمل، باید تراشیده شود. در ضمن گاهی استفاده از ابزارهای کنترل وضع بیمار همچون نشان‌دهنده تعداد ضربان یا دستگاه ثبت فعالیت الکتریکی قلب (نوار قلب) برای کنترل وضع بیمار در حین جراحی ضروری است.]مطابق روال همه جراحی‌ها[ باید ناحیه مورد عمل و نیز ابزارهای جراحی، کاملاً استریل شوند تا خطر عفونت کاهش پیدا کند.

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

جراحی مفصل با آرتروسکوپی با بستن یک کش محکم به دور مفصل موردنظر شروع می‌شود و سپس اندام در سطحی بالاتر، قرار داده می‌شود تا خون از ناحیه مفصل، تخلیه شود. پس از آن محلول مایع از طریق لوله‌ای (کانولا) برای متورم ساختن مفصل به درون آن، تزریق می‌شود که در حین عمل با شست‌وشوی موضع جراحی، تخلیه خواهد شد.

افزایش فضای درون مفصل باتزریق این محلول، فضایی وسیع‌تر برای انجام جراحی، فراهم می‌سازد. شست‌وشوی مداوم موضع هرگونه قطعات کنده‌شده غضروف و بافت‌های تخریف شده را، از محیط عمل دور می‌کند ]و فضایی شفاف برای ادامه جراحی پدید می‌آورد[.

پس از  این مرحله، آرتوسکوپ درون مفصل کارگذاشته می‌شود و جراح از روش تصویربرداری پرکیفیت آن بهره‌مند می‌شود. سپس هنگامی که تشخیص نوع آسیب قطعی شد. اقدامات جراح آغاز می‌شود و بعنوان مثال اقدام  به بریدن بافت‌ها می‌کند. با پایان یافتن جراحی، دستگاه کارگذاری شده را از مفصل خارج می‌کنند و محلول مایعی که به درون آن تزریق شده بود، تخلیه می‌شود. در مواردی به درون مفصل، کورتون تزریق می‌شود تا از التهاب آن، کاسته شود.

در نهایت، محل‌هایی که در آنها برش ایجاد شده است،‌بخیه و پانسمان می‌شوند و بدین‌ترتیب جراحی خاتمه پیدا می‌کند.

پس از جراحی آرتروسکوپی مفصل چه کار های نیاز است؟

برای مدت کمی پس از انجام جراحی، محدودیت در حرکت مفصل از توصیه‌های پزشک است. اما باید توجه داشت ]در زمان مناسب[‌ فیزیوتراپی برای بازگرداندن قدرت و قابلیت تحرک مفصل انجام می‌شود.

از جمله اقداماتی که پس از جراحی، صورت می‌گیرد می‌توان به سرد کردن مفصل با استفاده از یخ و بالا نگه‌داشتن اندام برای به حداقل رساندن تورم، اشاره کرد. همچنین تجویز مسکن برای تسکین درد و سوزش ناحیه عمل ضروری است.

ضمناً تا هنگام بهبودی باید محل برش جراحی خشک و تمیز نگه داشته شوند. در مواردی نیز برای برداشتن بخیه‌ها مراجعه مجدد بیمار به پزشک لازم است.

 

عوارض جراحی آرتروسکوپی چیست؟

آرتروسکوپی عوارض شایعی ندارد، اما از عوارض آن می‌توان به عفونت یا خون‌ریزی موضع جراحی اشاره کرد که در عمل های دقیق به ندرت اتفاق میافتد

بیشتر بخوانید: درمان پوکی استخوان با روش های جدید! عوامل و علائم پوکی استخوان


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

آنچه باید در مورد آرتروسکوپی مفصل بدانید | مزایا عوارض آرتروسکوپی

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:پاهای پرانتزی

سلام خسته نباشیدداداشم ۲۴سالشه ازداروی خاصی استفاده نمیکنه ،بیماری هم نداره.فقط پاهاش کمی پرانتزی شده .ازبچگیش مدل پاش...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد
علت درد آرنج چیست؟

باعرض سلام خدمت دکترای عزیز. من ۳۴ سالمه وحدودا دو هفته هست که آرنج دست چپم درد...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود