آنچه باید در مورد پیس میکر یا باطری قلب بدانید + نکات ضروری و خطرات آن

 پیس میکر یا باطری قلب چیست؟ قلب انسان به طور میانگین حدود صد هزار بار در روز می‌تپد. بخشی از قلب كه عمل ضربان‌سازی را انجام می‌دهد را پیس میكر نامیده می‌شود ضربان ساز طبیعی قلب در دهلیز راست قرار دارد و جزئی از بافت طبیعی قلب است. گاهی بر اثر بیماری های قلبی صربان سازی طبیعی دچار مشکل میشود و ممکن با علائمی مانند تپش شدید قلب یا ایست قلبی خود را نشان دهد. چنانچه به هر دلیلی ضربان ساز طبیعی قلب قادر به ایجاد یا هدایت ضربان قلبی نباشد (مثلاً در بیماران مبتلا به كندی شدید ضربان قلب، نامنظمی ‌ضربان قلب، و یا بلوك قلبی) با تشخیص پزشک متخصص قلب از باطری قلب یا همان پیس میكر مصنوعی برای بیمار استفاده می‌شود. این باطری قلب می‌تواند موقتاً خارجی باشد (در خارج از بدن بیمار نصب شود) یا با عمل جراحی در داخل بافت قلب كاشته شود که باطری قلب دائم نامیده میشود.

 پیس میکر یا باطری قلب چیست؟

قلب انسان به طور میانگین حدود صد هزار بار در روز می‌تپد. بخشی از قلب که عمل ضربان‌سازی را انجام می‌دهد را پیس میکر نامیده می‌شود ضربان ساز طبیعی قلب در دهلیز راست قرار دارد و جزئی از بافت طبیعی قلب است. گاهی بر اثر بیماری های قلبی ضربان سازی طبیعی دچار مشکل میشود و ممکن با علائمی مانند تپش شدید قلب یا ایست قلبی خود را نشان دهد. چنانچه به هر دلیلی ضربان ساز طبیعی قلب قادر به ایجاد یا هدایت ضربان قلبی نباشد (مثلاً در بیماران مبتلا به کندی شدید ضربان قلب، نامنظمی ‌ضربان قلب، و یا بلوک قلبی) با تشخیص پزشک متخصص قلب از باطری قلب یا همان پیس میکر مصنوعی برای بیمار استفاده می‌شود. این باطری قلب می‌تواند موقتاً خارجی باشد (در خارج از بدن بیمار نصب شود) یا با عمل جراحی در داخل بافت قلب کاشته شود که باطری قلب دائم نامیده میشود.

 پیس میکر یا باطری قلب چیست؟ قلب انسان به طور میانگین حدود صد هزار بار در روز می‌تپد. بخشی از قلب که عمل ضربان‌سازی را انجام می‌دهد را پیس میکر نامیده می‌شود ضربان ساز طبیعی قلب در دهلیز راست قرار دارد و جزئی از بافت طبیعی قلب است. گاهی بر اثر بیماری های قلبی صربان سازی طبیعی دچار مشکل میشود و ممکن با علائمی مانند تپش شدید قلب یا ایست قلبی خود را نشان دهد. چنانچه به هر دلیلی ضربان ساز طبیعی قلب قادر به ایجاد یا هدایت ضربان قلبی نباشد (مثلاً در بیماران مبتلا به کندی شدید ضربان قلب، نامنظمی ‌ضربان قلب، و یا بلوک قلبی) با تشخیص پزشک متخصص قلب از باطری قلب یا همان پیس میکر مصنوعی برای بیمار استفاده می‌شود. این باطری قلب می‌تواند موقتاً خارجی باشد (در خارج از بدن بیمار نصب شود) یا با عمل جراحی در داخل بافت قلب کاشته شود که باطری قلب دائم نامیده میشود.
پیس میکر

بیشتر بخوانید: بیماری‌های قلبی چه هستند؟ روش‌های درمان بیماری های قلبی عروقی کدامند؟

باطری قلب یک وسیله الکترونیکی است که بطور منظم و حدود 75 با در دقیقه تحریکات الکتریکی به قلب وارد میکند که باعث انقباض قلب بصورت نرمال میشود. و از ایجاد ضربان های نامنطم یا کشنده جلوگیری میکند.

به این نکته توجه داشته باشید هر نوع مشکلی در ضربان قلب بوسیله پیس میکر درمان نمیشود و بعضی از بیماری های دگر توسط دارو های قلبی یا عمل جراحی درمان میشود.

امروزه پیس میکر دائمی ‌توسط بی حسی موضعی و از طریق شکاف کوچکی که در زیر ترقوه چپ یا راست ایجاد می‌کنند، کاشته می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی ‌با بازکردن قفسه سینه ندارد. مدت زمان لازم جهت کاشت یک پیس میکر حدود 90-30 دقیقه است و معمولاً مدت زمان لازم جهت بررسی فرد بعد از تعبیه پیس میکر حدود 48 ساعت می‌باشد.

بیشتر بخوانید:  قلب انسان چگونه کار میکند؟ دریچه ها و صدا ها و بیماری های قلب

طول عمر باطری قلبی:

هر باطری قلب دارای یک منبع از فلز «روی» برای تامین انژی خود است که طبیعتا این بطری تمام شونده است و طبق یک قانون کلی هر چقدر مصرف از این منبع انرژی بیشتر باشد زودتر تمام خواهد شد. اگر به طور مرتبط و طبق برنامه‌ای که پزشک مشخص می‌کند، تحت مراقبت و پیگیری قرار گیرید، تعویض باتری قلبی در زمان مناسب انجام خواهد شد. در غیر این صورت ممکن است انرژی پیس میکر تمام و جان شما به مخاطره افتد.

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

چک کردن عملکرد پیس میکر:

یکی از ساده ترین راه های کنترل عملکرد پیس میکر، شمارش سرعت نبض در عرض یک دقیقه می‌باشد و بهتر است هر روز یکبار و سر ساعت مشخصی این کار انجام شود (که معمولاً نبایستی کمتر از 60 ضربه در دقیقه باشد). ولی بهترین کار، ویزیت های منطقی است که توسط پزشک معالج صورت و در صورت نیاز اقدام به ثبت نوار قلب و یا آنالیز  عملکرد پیس میکر می‌شود.

زندگی روزمره:

 1. خوردن و آشامیدن: محدودیتی وجود ندارد، مگر این که بیماری زمینه‌ای خاص داشته (مانند دیابت و پرفشاری خون) باشید.
 2. ورزش: از نظر فعالیت های فیزیکی و ورزش محدودیت خاصی وجود ندارد. ولی باید از انجام فعالیتهایی که ممکن است حین آنها به محل پیس میکر ضربه وارد شود مانند کاراته، فوتبال، بسکتبال و… خودداری کنید.
 3. رانندگی: محدودیتی وجود ندارد ولی باید از لمس کردن موتور روشن یا سیستم الکتریکی اتومبیل خودداری نمایید.

 بیشتر بخوانید: استرس اکو قلب یا اکو ورزشی چیست و چگونه انجام میشود؟ آمادگی قبل استرس اکو

 1. مسافرت: محدودیتی وجود ندارد ولی به دلیل اثراتی که ممکن است درهای ایمنی یا وسایلی که پلیسها از آن جهت یافت اشیاء فلزی استفاده می‌کنند روی پیس میکر بگذارد، بایستی با نشان دادن کارت پیس میکر، آنان را از وجود دستگاه خود مطلع کرده و از آن ها بخواهید که با دست اقدام به بازرسی بکنند.
 2. کار کردن: محدودیت خاصی وجود ندارد ولی اگر در محل کار شما وسایل الکتریکی زیادی وجود دارد، به خصوص اگر از نوع ولتاژ قوی باشند، با این که کار شما نیاز به فعالیت فیزیکی شدیدی دارد، حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. همچنین از تابش مستقیم نور خورشید به محل تعبیه پیس میکر اجتناب کنید.
 3. وسایل برقی: استفاده از تلفن‌های بی‌سیم خانگی، اجاق‌های برقی مایکروویو، ماشین لباسشویی و خشک کن، یخچال و فریزر، تلویزیون، جاروبرقی، کامپیوتر، پرینتر، اسکنر و فاکس بلامانع است.

 بیشتر بخوانید: علائم گرفتگی عروق قلبی و یا رگ های قلب چیست | آزمایش تشخیص گرفتگی عروق قلب

رعایت موارد زیر به بهبود هر چه سریعتر شما پس از تعبیه پیس میکر  کمک می نماید:

 • طی 48 ساعت اول بعد از عمل، از حرکات شدید دست خودداری کنید. در چند روز اول بعد از عمل، محل شکاف کمی‌ قرمز، متورم و دردناک می‌شود که یک حالت طبیعی محسوب می‌شود ولی به تدریج از قرمزی، تورم و درد آن کاسته می‌شود و اگر غیر از این بود، پزشک خود را مطلع کنید.
 • بعد از 48 تا 72 ساعت اول بعد از عمل، دیگر نیاز به پانسمان محل عمل نمی‌باشد و روز 5-4 بعد از عملبه شما اجازه استحمام داده می‌شود.
 • 6 تا 8 هفته بعد از عمل از حرکات شدید دستی که پیس میکر در آن سمت تعبیه شده، پرهیز کنید. در ضمن همیشه از هل دادن شدید و بلند کردن اجسامی که وزن آنها بیش از 15-10 کیلوگرم است خودداری کنید.
 • بعد از تعبیه پیس میکر در اغلب مواقع فرد می‌تواند تمام فعالیت های فیزیکی را که قبل از عمل انجام می‌داده، انجام دهد و محدودیت خاصی نخواهد داشت.
 • ممکن است بعد از تعبیه پیس میکر، به دلیل بهبود سرعت ضربان قلب و اکسیژن رسانی به بافتهای بدن، تحمل فعالیتها بهتر شود
 • محدودیت غذایی خاصی وجود ندارد.
 • بعد از تعبیه پیس میکر، بایستی به طور مرتب و طبق برنامه‌ای که پزشک معالج تعیین می‌کند، برای پیگیری و کنترل عملکرد پیس میکر و انجام تغییرات احتمالی در برنامه آن مراجعه نمایید.

درصورت رخ دادن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 1. وجود علائم عفونت مانند قرمزی و تورم بیش از حد و پیشرونده یا وجود ترشح از محل عمل
 2. اشکالات تنفسی
 3. سرگیجه یا افتادن بدون دلیل
 4. ضعف و خستگی مستمر
 5. درد قفسه سینه
 6. سکسکه های تداوم دار
 7. تورم پاها یا دست

 

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

آنچه باید در مورد پیس میکر یا باطری قلب بدانید + نکات ضروری و خطرات آن

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود