آنژیوپلاستی قلب و باز کردن عروق آن | عوارض و مراقبت های مورد نیاز

آنژیوپلاستی یک روش باز کردن رگ های قلب از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی) بنابر این عوارض و خطرات جراحی را ندارد. در هنگام آنژیوپلاستی از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت یک سیم مخصوص و نازک را وارد عروق قلبی میکنند. در انتهای این سیم نازک یک بالن و جود دارد و از طریق بادکردن این بادکنک کوچک سر سیم، عروق قلبی که دچار انسداد شده اند را باز می کنند. به این روش بالن زدن قلب میگویند

آنژیوپلاستی قلب یا باز کردن عروق قلبی یک روش برای باز کردن رگ های قلب از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی) بنابر این عوارض و خطرات جراحی را ندارد.

ممکن است گرفتگی عروق قلب به علت رسوب کلسترول، چربی یا لخته و سایر مواد و عوامل باشد. گرفتگی عروق سبب کاهش جریان خون به قلب شده و در نتیجه احساس درد قلبی در قفسه سینه رخ می دهد. گاهی ممکن است یک لخته خون به شکل ناگهانی در رگ های قلب ایجاد شده و به طور کامل جریان خون را قطع نماید که این امر منجر به سکته قلبی می شود.

حتما بخوانید: روشهای اصلی پیشگیری و درمان درد قلبی | آنژیوپلاستی قلب و جراحی بای پس قلب

آنژیوپلاستی برای درمان گرفتگی عروق قلب انجام میشود و سبب بازشدن سرخرگ هایی که دچار انسداد شده اند میگردد. و همچنین جریان خون را به عضلات قلب بر می گرداند.

آنژیوپلاستی یک روش باز کردن رگ های قلب از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی) بنابر این عوارض و خطرات جراحی را ندارد.

بیشتر بخوانید: علائم هشدار درد قلب چه میباشد؟ تشخیص درد قلبی چگونه است

در هنگام آنژیوپلاستی از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت یک سیم مخصوص و نازک را وارد عروق قلبی میکنند. در انتهای این سیم نازک یک بالن و جود دارد و از طریق بادکردن این بادکنک کوچک سر سیم، عروق قلبی که دچار انسداد شده اند را باز می کنند. به این روش بالن زدن قلب میگویند

همچنین پزشک از طریق همین سیم میتواند یک فنر بسیار ظریف را از طریق همین سیم وارد رگ های قلبی کند تا این فنر  عروق بسته را باز نگه دارد. استفاده از این روش را نیز فنر قلبی می نامند.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث گرفتگی رگ های قلب میشود؟

 چرا شما نیاز به آنژیوپلاستی قلب یا باز کردن عروق قلبی دارید؟

افرادی که دچار گرفتگی در عروق قلبی هستند اگر احساس درد قلبی شدید در قفسه سینه کنند یا اینکه گرفتگی رگ های قلبی، آنها را در معرض خطر سکته قلبی یا مرگ قرار بدهد، نیاز به آنژیوپلاستی قلب پیدا کنند. سالانه افراد بسیار بیشتری تحت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی عروق قلبی قرار می گیرند و از مرگ نجات پیدا میکنند.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی عروق قلب چگونه است ؟ آنژیوپلاستی قلب و دارو های قلبی

 آیا آنژیوپلاستی با درد همراه است؟

خیر، آنژیوپلاستی یا باز کردن عروق قلبی سبب درد بسیار کمی می شود. پزشک محلی که کاتتر وارد می شود را بیحس می کند. ممکن است هنگامی که کاتتر وارد می شود، شما اندکی احساس درد  کنید.

شما بیدار و هوشیار هستید، اما ممکن است جهت آرامش بیشتر به شما دارو داده شود. ممکن است آنژیوپلاستی از 30 دقیقه تا چندین ساعت بسته به نوع گرفتگی و تعداد رگ های گرفته شده به طول انجامد.

ممکن است محل واردشدن سیم مخصوص زخمی شود و کبود شدگی نیز شایع است که بعد از مدتی برطرف میشود. اگر متوجه خونریزی یا افزایش درد یا تورم شدید، به پزشک خود اطلاع بدهید.

بیشتر بخوانید: علائم گرفتگی عروق قلبی و یا رگ های قلب چیست | آزمایش تشخیص گرفتگی عروق قلب

آنژیوپلاستی قلب یک روش باز کردن رگ های قلب از طریق پوست (PCI) می باشد (و نه یک روش جراحی) بنابر این عوارض و خطرات جراحی را ندارد. در هنگام آنژیوپلاستی از طریق یک سوراخ کوچک در سرخرگ پا یا دست صورت یک سیم مخصوص و نازک را وارد عروق قلبی میکنند. در انتهای این سیم نازک یک بالن و جود دارد و از طریق بادکردن این بادکنک کوچک سر سیم، عروق قلبی که دچار انسداد شده اند را باز می کنند. به این روش بالن زدن قلب میگویند
آنژیوپلاسی قلب

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

پس از آنژیوپلاستی قلب چه می شود؟

  • زمانی که سیم مخصوص از پای شما خارج می شود، یک پرستار یا پزشک معمولا فشار مستقیمی رابه مدت 15دقیقه یا بیشتربرروی محل وارد شدن کاتتر جهت اطمینان از عدم خونریزی داخلی وارد می کند.
  • در مواردی که ورود سیم مخصوص از دست انجام شده است، از وسیله ای روی مچ دست جهت فشار و بند آوردن خون استفاده می شود.
  • اگر باز کردن عروق قلبی از طریق پا صورت گرفت، شما برای چند ساعت به آرامی به پشت می‌خوابید و پزشک یا پرستار شما را از لحاظ علایم خونریزی یا درد قلبی در قفسه سینه بررسی می‌کند. اگر آنژیوپلاستی قلب از طریق دست صورت گیرد، شما نیاز به خوابیدن در بستر ندارید.
  • تقریبا همواره می بایست یک شب را جهت استراحت در بیمارستان سپری کنید. گاهی اقامت بیشتری هم مورد نیاز است.
  • در صورت انجام آنژیوپلاستی قلب در موارد نادر امکان ایجاد لخته در داخل فنر قلب و در نتیجه انسداد جریان خون سرخرگ قلب وجود دارد. پزشک شما جهت پیشگیری از این امر برای شما آسپیرین و کلوپیدگرل یا سایر داروها را تجویز خواهد کرد. مصرف این داروها تا زمان توصیه شده توسط پزشک ضروری است.
  • از برداشتن وزنه سنگین یا فعالیت جسمانی شدید در 2-1 روز اول پس از عمل خودداری کنید تا محل آنژیوپلاستی در دست یا پای شما بهبود یابد.
  • در مورد عوامل خطرزای قلبی عروقی خودتان که باید آنها را اصلاح کنید، آموزش لازم را ببینید.

 بیشتر بخوانید: افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس میترال چیست؟ علائم و درمان افتادگی میترال

 

 


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

آنژیوپلاستی قلب و باز کردن عروق آن | عوارض و مراقبت های مورد نیاز

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود