نارسایی دریچه میترال چیست؟ آیا درمان دارد؟ علائم گشادی دریچه میترال

گشادی دریچه میترال، نتیجه مشکل دریچه میترال یا بافت دریچه و یا محل اتصال دریچه و یا حتی عضلات نگه دارنده دریچه است. شایع‌ترین مشکل دریچه میترال که علت گشادی دریچه میترال میباشد، نارسایی دریچه میترال است. و از دیگر علت های گشادی دریچه می‌توان به افتادگی (افتادگی) دریچه میترال و بیماری‌های روماتیسمی قلب، اشاره کرد که بسیار مهم و شایع هستند.

نارسایی دریچه میترال یا گشادی میترال از بیماری های قلبی بسیار شایع میباشد و بخصوص در خانم ها بیشتر دیده میشود. به علت این گشاد شدگی خون به خوبی در قلب باقی نمی ماند و از آن نشت پیدا میکند. در نتیجه قلب باید با قدرت بسیار بیشتری کار کند تا خون نشت کرده را جبران کند و خون را به اندام های بدن برساند.

این فشار زیاد بر روی قلب میتواند موجب آسیب به قلب و ریه ها بشود.

علت نارسایی دریچه میترال، مشکل در بافت دریچه و یا محل اتصال دریچه و یا حتی عضلات نگه دارنده دریچه است. شایع‌ترین مشکل دریچه میترال که علت نارسایی دریچه میترال میباشد، گشاد شدن دریچه میترال است. و از دیگر علت های نارسایی میترال می‌توان به پرولاپس (افتادگی) دریچه میترال و بیماری‌های روماتیسمی قلب، اشاره کرد که بسیار مهم و شایع هستند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

برای فهم بیماری نارسایی دریچه میترال ابتدا باید در مورد دریچه میترال و عملکرد ان بدانید:

قلب از چهار حفره تشکیل شده است، دو دهلیز و دو بطن، که بطن وظیفه اصلی پمپ کردن  خون را به عهده دارد. خون ابتدا از سیاهرگ ها وارد دهلیز قلب میشود و از دهلیز وارد بطن میشود و بطن قلب با قدرت خون را به سرخرگ های بدن پمپ میکند.

بیشتر بخوانید: قلب انسان چگونه کار میکند؟ دریچه ها و صدا ها و بیماری های قلب

گشادی دریچه میترال، نتیجه مشکل دریچه میترال یا بافت دریچه و یا محل اتصال دریچه و یا حتی عضلات نگه دارنده دریچه است. شایع‌ترین مشکل دریچه میترال که علت گشادی دریچه میترال میباشد، نارسایی دریچه میترال است. و از دیگر علت های گشادی دریچه می‌توان به افتادگی (افتادگی) دریچه میترال و بیماری‌های روماتیسمی قلب، اشاره کرد که بسیار مهم و شایع هستند.
گشادی دریچه میترال

دریچه میترال بین دهلیز و بطن قلب قرار دارد (سمت چپ) در نتیجه این دریچه باید خون را از دهلیز به بطن عبور دهد اما نباید اجازه دهد که خون برعکس حرکت کند یعنی باید مانع از بازگشت خون از بطن به دهلیز شود.

اگر دریچه میترال گشاد یا دچار افتادگی شود خون به خوبی به سرخرگ ها پمپ نمیشود چون در جهت برعکس به دهلیز قلب باز میگردد.

نتیجه این بازگشت خون به دهلیز افزایش فشار دهلیز قلب و افزایش حجم و گشادی دهلیز قلب است. در واقع هنگام افتادگی دریچه میترال این دریچه خوب بسته نمیشود و خون در جهت معکوس از ان عبور میکند.

بیشتر بخوانید: بیماری‌های قلبی چه هستند؟ روش‌های درمان بیماری های قلبی عروقی کدامند؟

عوارض و خطرات نارسایی دریچه میترال

با ابتلا به نارسایی دریچه میترال، گذشت زمان و تبدیل آن به مشکل قلبی طولانی مدت، عضله قلب به‌تدریج دستخوش افزایش حجم (گشادی) می‌شود تا بتواند با افزایش حجم با گشادی دریچه میترال مقابله کند، اما در این بیماری دریچه میترال فاقد کارآیی لازم برای بسته شدن در زمان مناسب است، خون پمپ شده از قلب (بطن) به‌جای خروج از قلب به بدن، به‌سوی دهلیز باز می‌گردد یعنی عملا پمپ خون کاهش میابد و خون به رگ های آورنده خون به قلب بر میگردد.

با اندازه‌گیری میزان فشار وارده بر دیواره‌های بطن  قلب در این شرایط معلوم می‌شود که فشار بالایی است و بدیهی است که این فشار به درون دهلیز قلب منتقل میشود، (زیرا خون به درون دهلیز پس زده شده است)، چنانچه دهلیز گشاد شود و حجم خون درون آن زیاد شود، فشار بالا درون قلب فشار سیارگ های متصل به قلب نیز افزایش پیدا میکند( چون سیاهرگ ها به دهلیز وصل هستند) و پس از آن فشار رگ های ریه افزایش پیدا میکند که میتواند باعث آب آوردن ریه بشود و از علائم شایع این مرحله ایجاد تنگی نفس است. افزایش آب در ریه میتواند مرگ آفرین باشد.

حتما بخوانید:  آب آوردن ریه یا تجمع آب در ریه چیست و علائم آن چگونه است؟

 با پیشرفت نارسایی میترال، امکان آسیب به عضله قلبی وجود دارد و چنانچه آسیب وارده جدی باشد، گشادی بطن چپ و افزایش فشار هنگام استراحت قلب روی می‌دهد که همه فرایندهای فوق، باعث کاهش کارایی و عملکرد پمپ قلب خواهند شد.

علائم نارسایی دریچه میترال

مبتلایان به نارسایی دریچه میترال خفیف معمولاً دچار علائم واضحی نیستند و ظرفیت عملکرد قلب آن ها در مراحل اولیه، طبیعی است؛ بنابراین مبتلایان ممکن است تا سال ها بیماری خود را تشخیص ندهند و در نهایت دچار علائم شدید نارسایی دریچه میترال شوند.

پس باید توجه داشت آن هنگام که این گروه از بیماران به علائم نارسایی دریچه میترال دچار شوند، در واقع علمکرد پمپ قلب آنان به‌طور قطع شدیدا کاهش یافته است.

مبتلایان به علائم نارسایی میترال در آغاز از کوفتگی و تنگی نفس به هنگام فعالیت، شکایت می‌کنند که حاصل کاهش پمپ خون قلبی و افزایش فشار سیاهرگ های ریه است.

چنانچه در این مرحله بیمار درمان نشود با پیشرفت شل شدگی میترال، پرفشاری خون (فشار خون بالا) در رگ های ریه و نارسایی قلب ، ظاهر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: موثرترین درمان های فشارخون بالا | انواع روش ها و داروهای درمان فشارخون

تشخیص نارسایی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال به‌طور معمول با تغییر صداهای قلب همراه است که بیش از هر نقطه در سمت چپ قفسه سینه، به گوش می‌رسد و به زیر بغل، انتشار می‌یابد. چنانچه نارسایی دریچه میترال حاصل افتادگی دریچه میترال باشد، صدای کلیک میان هنگام پمپ خون به گوش خواهد رسید که در پی آن دیگر صدا های قلب شنیده می‌شود. همچنین هنگامی که علت گشادی دریچه میترال، بیماری‌های روماتیسمی قلبی است، صدای قلب شبیه آنچه در تنگی میترال به گوش می‌رسد، شنیده خواهد شد.

یکی از روش‌های مفید و کارآمد در تشخیص نارسایی دریچه میترال، انجام “اکو قلب” (اکوکاردیوگرافی) است که در آن امکان ارزیابی ساختار دریچه و ابعاد و عملکرد آن، فراهم می‌آید. از روش سونوگرافی داپلر می‌توان برای یافتن شدت و میزان گشادی دریچه، بهره گرفت. آنژیو قلب نیز از روش های بررسی دریچه میترال و ارزیابی گشادی دریچه به‌حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: درد قلبی: علائم و علت های مهم درد قلب چه میباشد؟ تشخیص درد قلبی چگونه است

درمان نارسایی دریچه میترال

درمان نارسایی دریچه میترال زمانی که خفیف است شامل تغییر در سیستم گردش خون است. به این معنی که می‌توان با کاهش فشار روی قلب از شدت آسیب وارد به قلب کم کرد. برای کاهش فشار روی قلب می‌توان از دارو های گشادکننده عروق همانند آمیلودیپین بهره گرفت. هیدرالازین نیز گشادکننده عروقی مناسبی برای کاهش فشار قلب محسوب می‌شود. و همچنین دارو های بسیار خوب کاهش دهنده فشار خون (مانند لوزارتان) بسیار مفید هستند و به درمان نارسایی دریچه میترال کمک میکنند.

برخی بررسی‌ها معلوم کرده است برای گروه‌بندی بیماران و مشخص کردن آن گروهی که نیازمند جراحی قلب خواهند بود، آزمایش اکو قلب (اکوکاردیوگرافی) بسیار مؤثر است. با انجام این ازمایش ها برای کسانی که در مرحله جراحی تعویض دریچه میترال هستند، مشخص میشود که عمل دریچه میترال چقدر برای درمان آنها موثر است.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد، چنانچه قلب آن ها بسیار بزرگ شده باشد، این بیماران گزینه مناسبی برای جراحی تعویض دریچه نخواهند بود و پاسخ درمانی آنان، مناسب نیست.از این رو ضروری به نظر می‌رسد که مبتلایان به نارسایی دریچه دریچه میترال، طی چکاپ منظم و در دوره‌های متناوب، بصورت دقیق اکوکاردیوگرافی انجام دهند و بشدت تحت نظارت متخصص قلب باشد. این مراقبت و ویزیت ماهانه منظم کمک میکند تا پیش از رسیدن به مرحله‌ شدید گشادی دریچه میترال نسبت به انجام درمان‌های مقتضی برای آنان اقدام شود و درمان مطلوب صورت پذیرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

نارسایی دریچه حاد میترال، بیماری است کشنده که مبتلایان به آن معمولاً روند سریع رو به وخامت دارند.

در این اختلال، بر اثر آسیبی که به دریچه وارد شده، فشار درون دهلیز قلب و رگ های ریه به‌طور ناگهانی و به‌شدت، دچار افزایش خواهد شد و در عین حال پمپ خون قلب کاهش می‌یابد. هر دوی اینها منجر به تجمع آب در بدن می‌شوند (ورم کردن پا ها) که حاصل نهایی این پدیده نیز همچون چرخه‌ای معیوب، منجر به تشدید گشادی دریچه میترال میشود. مبتلا این به این اختلال، معمولاً دچار آب آوردن ریه ناگهانی و علائم  شوک قلبی خواهند شد.

تجویز داروهای کاهش دهنده فشار قلب همانند گشادکننده‌های عروقی داخل وریدی (نیتروپروسید) و یا پمپ داخل آئورتی، می‌تواند به ثبات و پایداری وضعیت بیمار، کمک موثری کند. پژوهش‌ها معلوم ساخته که در شرایطی که میزان کسر خروجی بیمار بیش از 60٪ باشد احتمال بقای وی طی ده سال در حدود 80٪ خواهد بود  حال آنکه آن گروه از بیماران که با کسر خروجی (EF) کمتر از 50٪ مواجه هستند در دوره‌ای 10 ساله، احتمال بقایی کمتر از 40٪ خواهند داشت  که تفاوتی معنادار در چگونگی کنترل پیشرفت بیماری را بیان می‌دارد.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی عروق قلب چگونه است ؟ آنژیوپلاستی قلب و دارو های قلبی

 


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

نارسایی دریچه میترال چیست؟ آیا درمان دارد؟ علائم گشادی دریچه میترال

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود