نارسایی دریچه آئورت چیست؟ علائم و درمان گشادی دریچه آئورت چگونه است؟

نارسایی دریچه آئورت ، ممکن است به علت بیماری‌های مادرزادی ساختار دریچه آئورت باشد یا از منشا اختلال‌های ریشه سرخرگ آئورت باشد. علت مشکلات دریچه آئورت، ممکن است بیماری‌های روماتیسمی قلب، اختلالات مادرزادی دریچه و یا اندوکاردیت (عفونت دریچه) قبلی بوده باشد.

نارسایی دریچه آئورت یا همان گشادی دریچه آئورت در واقع بیماری دریچه های قلب است. و در نتیجه آن توانایی قلب برای پمپ کردن خون کاهش پیدا میکند و در مراحل شدید نارسایی آئورت، قلب توان براورده کردن نیاز های بدن را ندارد.

علت نارسایی آئورت ممکن است بیماری‌های مادرزادی در ساختار دریچه آئورت باشد یا از منشا بیماری های دریچه ای قلب و آئورت باشد. علت مشکلات دریچه آئورت، ممکن است بیماری‌های روماتیسمی قلب، اختلالات مادرزادی دریچه و یا اندوکاردیت (عفونت دریچه) قبلی بوده باشد.

علاوه بر این، ممکن است بیماری های تخریب کننده دریچه نیز باعث بروز نارسایی دریچه آئورت شوند.

بیشتر بخوانید: علائم گرفتگی عروق قلبی و یا رگ های قلب چیست | آزمایش تشخیص گرفتگی عروق قلب

برای درک بهتر از بیماری نارسایی دریچه آئورت، ابتدا دانستن نحوه عملکرد دریچه های قلبی بسیار مهم است:

گشادی دریچه آئورت ، ممکن است به علت بیماری‌های مادرزادی ساختار دریچه آئورت باشد یا از منشا اختلال‌های ریشه سرخرگ آئورت باشد. علت مشکلات دریچه آئورت، ممکن است بیماری‌های روماتیسمی قلب، اختلالات مادرزادی دریچه و یا اندوکاردیت (عفونت دریچه) قبلی بوده باشد.
نارسایی دریچه آئورت

قلب از چهار حفره تشکیل شده است، دو دهلیز و دو بطن، که بطن وظیفه اصلی پمپ کردن  خون را به عهده دارد. خون ابتدا از سیاهرگ ها وارد دهلیز قلب میشود و از دهلیز وارد بطن میشود و بطن قلب با قدرت خون را به سرخرگ های بدن پمپ میکند.

بیشتر بخوانید: اختلال در ریتم بطنی

دریچه آئورت بین بطن قلبی و سرخرگ اصلی بدن (آئورت) قرار دارد. در نتیجه این دریچه باید خون را از بطن به رگ های بدن عبور دهد اما نباید اجازه دهد که خون در جهت برعکس حرکت کند یعنی باید مانع از بازگشت خون از رگ آئورت به بطن قلبی شود

در نتیجه هنگامی که دریچه آئورت گشاد شود خونی که توسط قلب وارد سرخرگ های بدن شده دوباره در جهت معکوس وارد بطن قلبی میشود و قلب باید با قدرت بسیار بیشتری کار کند تا بتواند به بدن خون رسانی انجام دهد. به این حالت اصطلاحا نارسایی آئورت میگویند.

برای آشنایی بیشتر با قلب و عملکرد آن پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه کنید

قلب انسان چگونه کار میکند؟ دریچه ها و صدا ها و بیماری های قلب

این فشار بیش از حد به قلب میتواند باعث ایجاد ناراحتی قلبی و درد قلب شود. و حتی فشار بالایی که ایجاد میشود به ساختار دریچه و عضله قلب آسیب میزند.

در نارسایی دریچه آئورت طولانی مدت، حجم خون زیادی به بطن چپ قلبی وارد میشود (از سوی دهلیز و نیز حجم اضافی بازگشتی از سرخرگ آئورت به علت گشادی دریچه دریچه آئورت) و از همین‌رو دیده می‌شود که در گشادی دریچه آئورت طولانی مدت، بطن چپ هم گشاد میشود و هم دستخوش افزایش حجم عضله قلبی شده است تا بتواند که در حد توان باعث کاهش فشار وارد به عضله قلبی شود و همچنین با افزایش کار قلب از کاهش پمپ خون قلبی جلوگیری کند و حجم مؤثر خون پمپ‌شده به عروق بدن را در سطح طبیعی نگه دارد.

اما با پیشرفت شدت نارساسس دریچه آئورت این تغییرات صورت گرفته در (گشادی قلب و افزایش حجم آن) دیگر نخواهند توانست قدرت طبیعی پمپاژ خون به بدن را حفظ کند و موثر واقع شوند و از این زمان به بعد، آسیب برگشت‌ناپذیری در سلولهای عضلانی قلب، ظاهر می‌شود. نتیجه نهایی این روند، گشادی هرچه بیشتر بطن چپ و کاهش بیشتر قدرت قلب در کنار افت میزان حجم خون پمپ شدونده است.

بیشتر بخوانید: درد قلبی: علائم و علت های مهم درد قلب چه میباشد؟ تشخیص درد قلبی چگونه است

علائم نارسایی دریچه آئورت

از دید پزشکان، بیمار مبتلا به نارسایی دریچه آئورت حتی در این مرحله، یعنی گشادی دریچه شدید و طولانی مدت، ممکن است هنوز بدون علائم گشادی دریچه باشد، اما با ظهور علائم نارسایی آئورت که حکایت از ناکافی بودن توان قلب برای حفظ پمپاژ خون طبیعی قلب است، بیمار به علائم گشادی دریچه آئورت دچار خواهد شد

علائم نارسایی آئورت عمدتاً حاصل افزایش شدید فشار بر قلب است. از جمله این علائم، می‌توان به تنگی نفس در هنگام فعالیت، تنگی نفس هنگام دراز کشیدن و تنگی نفس شبانه بصورت ناگهانی اشاره کرد.

در مبتلا این به نارسایی دریچه آئورت، فشار نبض، هم تغییر میکند؛ بدین‌معنا که اختلاف عددی میان فشار بالا و فشار پایین، بیشتر میشود. تپیش قلب، یک نشانه شایع است است و با توجه به تغییرات روی داده در قلب، ضربه تپش به‌سمت پایین قفسه سینه جابه‌جا شده است. در شنیدن صدای قلب نیز تغییرات ناشی از نارسایی آئورت به وضوح به گوش می‌رسد و به پزشک برای تشخیص نارسایی آئورت کمک میکند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

درمان نارسایی دریچه آئورت

برای درمان نارسایی دریچه آئورت در مبتلا این به شدت‌های متوسط تا شدید بیماری، افزودن داروهای گشادکننده عروق باید در دستور دارویی بیمار، قرار گیرد. نیفیدیپین و یا لوزارتان برای این امر مناسب هستند. توسل به درمان جراحی نارسایی آئورت در آن دسته بیمارانی که به مرحله ظهور علامت‌های شدید رسیده‌اند و یا در بیمارانی که شواهدی از نارسایی قلب نشان می‌دهند، می‌تواند مفید واقع شود.

عمل تعویض دریچه آئورت در بیمارانی که قدرت قلب آنها کاهش یافته است و از درمان این مشکل قلبی بیش از چهارده ماه نگذشته است، با بهبود چشمگیری در بازیابی عملکرد قلب، همراه می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 


این مقاله خوب بود؟ 6 2  

نارسایی دریچه آئورت چیست؟ علائم و درمان گشادی دریچه آئورت چگونه است؟

امتیاز: 3.8 از 8 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود