اکو قلب از راه مری یا TEE چیست؟ نحوه ی انجام TEE | آمادگی قبل و مراقبت بعد آن

اكو قلب از راه مری یک آزمایش تشخیصی می‌باشد که به وسیله آن پزشک می‌تواند قلب، حفره‌های قلب شامل دهلیز و بطن، شریان‌های متصل به قلب (آئورت) و دریچه‌های قلب را به وضوح مشاهده کند. تفاوت اکو از راه مری با اکو از روی سینه این است که در این روش کیفیت عکس‌هایی که از قلب گرفته می‌شود بالاتر بوده و قسمتهایی از قلب و آئورت که در اکوی معمولی قابل دیدن نیستند با این روش قابل مشاهده می‌شوند.

اکو قلب از راه مری T.E.E

اکو قلب از راه مری یک آزمایش تشخیصی می‌باشد که به وسیله آن پزشک می‌تواند قلب، حفره‌های قلب شامل دهلیز و بطن، شریان‌های متصل به قلب (آئورت) و دریچه‌های قلب را به وضوح مشاهده کند. این روش اکو قلب از راه دهان نیز گفته میشود چون لوله دستگاه اکو قلب از راه دهان وارد مری میشود.

تفاوت اکو از راه مری با اکو از روی سینه این است که در این روش کیفیت عکس‌هایی که از قلب گرفته می‌شود بالاتر بوده و قسمتهایی از قلب و سرخرگ آئورت که در اکو قلب معمولی قابل دیدن نیستند با این روش قابل مشاهده می‌شوند. زیرا مری به قلب بسیار نزدیک است

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

اکو قلب از راه مری یک آزمایش تشخیصی می‌باشد که به وسیله آن پزشک می‌تواند قلب، حفره‌های قلب شامل دهلیز و بطن، شریان‌های متصل به قلب (آئورت) و دریچه‌های قلب را به وضوح مشاهده کند. تفاوت اکو از راه مری با اکو از روی سینه این است که در این روش کیفیت عکس‌هایی که از قلب گرفته می‌شود بالاتر بوده و قسمتهایی از قلب و آئورت که در اکوی معمولی قابل دیدن نیستند با این روش قابل مشاهده می‌شوند.
اکو قلب از راه مری ,TEE

اکو قلب از راه مری برای تشخیص چه بیماری های قلبی استفاده میشود؟

در روش اکو قلب از مری میتوان بسیار دقیق قلب را دید و عبور جریان خون از دریچه ها قلبی و بخصوص وضعیت دریچه های قلبی را ارزیابی کرد. در نتیجه این روش اکوقلب یکی از بهترین راهکار های تشخیص مشکلات دریچه قلب است.

از جمله بیماری هایی دریچه قلب که توسط اکو ار راه مری بررسی میشود شامل موارد زیر است. حتما پیشنهاد میکنیم برای شناخت علائم آنها مقاله های زیر را مطالعه کنید.

همچنین عملکرد و توان پمپ قلب یا ضعیف شدن قلب را میتواند تشخیص دهد. عفونت دریچه های قلب نیز در این روش اکوقلب قابل تشخیص است.

آمادگی قبل از اکو قلب از راه مری:

 • اگر مشکلی در ارتباط با بلعیدن دارید و یا هر مسئله ای که در ارتباط با مری و معده وجود دارد، قبل از تست با پزشک در میان بگذارید.
 • در صورت بیماریهای گوارشی شناخته شده یا اختلال در بلع یا مصرف قرص وارفارین حتماً اطلاع داده شود. در صورت مصرف وارفارین انجام تست PT ضرورت دارد.
 • 6 ساعت قبل از انجام این تست نباید چیزی بخورید و بیاشامید. شما می‌توانید در این مدت جرعه‌ای آب برای خوردن دارو بنوشید.
 • اگر تست به صورت سرپایی انجام می‌شود، باید یک نفر همراه داشته باشید تا پس از اتمام تست شما را به منزل برگرداند. خودتان به سمت منزل رانندگی نکنید، چون ممکن است گیج و منگ باشید.
 • چنانچه حساسیتی به دارو دارید به پزشک یا پرستار بگویید، مخصوصا داروهای آرام بخش (داروهایی که شما را شل و آرام می‌کنند).
 • قبل از انجام تست، درباره فوائد و خطرات احتمالی آن به شما توضیحاتی داده می‌شود. شما نیز سوالات خود را بپرسید. سپس از شما خواسته می‌شود که فرم رضایتنامه را امضا کنید.
 • اگر دندان مصنوعی یا پروتز های دهانی دارید، آنها را از دهان خارج سازید، تا در انجام تست مشکلی ایجاد نکند.
 • یک راه وریدی روی دست شما گرفته می‌شود تا در صورت نیاز، داروهایی مثل آرامبخش‌ها و آنتی‌بیوتیک ها از طریق آن تزریق شود.

بیشتز بخوانید: درد قلبی: علائم و علت های مهم درد قلب چه میباشد؟ تشخیص درد قلبی چگونه است

نحوه انجام اکو قلب از راه مری:

 • اکو از طریق مری برای بیماران بستری در بیمارستان یا در کلینیکها اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود. هنگامی‌که شما جهت تست آماده می‌شوید، لباس راحت بلند بیمارستانی پوشیده، سپس وارد اتاق اکو می‌گردید.
 • از شما خواسته می‌شود روی یک سمت بدن بخوابید. گلوی شما با یک اسپری بی‌حس کننده بی‌حس می‌شود. ممکن است جهت آرام شدن مقدار کمی‌داروی آرام بخش به شما تزریق شود. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت، آنتی‌بیوتیک تزریق گردد.
 • دکتر به آرامی ‌لوله را وارد دهان شما می‌کند. اگر لوله را ببلعید، به آهستگی به طرف مری حرکت می‌کند. ممکن است در آغاز ورود لوله به مری، احساس تهوع داشته باشد و یا احساس کنید لوله حرکت می‌کند. اما عموما، این تست دردناک نیست. هدایتگر در داخل مری، درست پشت قلب قرار می‌گیرد. یعنی جایی که تصویر با بالاترین کیفیت ارسال می‌شود. با کمک یکدسته کنترل کننده، پزشک قادر است نوک لوله را به بالا، پایین و اطراف حرکت دهد. این حرکات باعث می‌شود تصاویر از زوایای گوناگون از قسمت های مختلف قلب بدست آید.
 • در حین انجام تست، تعداد ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما، از طریق نمایشگر، کنترل می‌شود. گاهی برای تمیز کردن ترشحات دهان، از دستگاه مکنده (ساکشن) استفاده می‌شود. همچنین ممکن است به شما اکسیژن داده شود.
 • معمولا این تست بین 15 تا 20 دقیقه طول می‌کشد. یک الی دو ساعت از وقت شما، از زمان ورود به محل انجام تست تا ترک آنجا، صرف این آزمایش می‌شود.

بیشتر بخوانید: بیماری‌های قلبی چه هستند؟ روش‌های درمان بیماری های قلبی عروقی کدامند؟

مراقبت پس از انجام اکو قلب از راه مری:

 • در اغلب موارد حین تست (اکو مری) داروهای خواب آور تزریق می‌شود. لذا لازم است روز انجام تست یک نفر همراه بیمار باشد و بیمار در کل آن روز از رانندگی و انجام کارهایی مثل آشپزی که با وسایل تیز و برنده سر و کار دارد پرهیز نماید.
 • حداقل تا دو ساعت بعد از انجام تست (اکومری) لازم است بیمار ناشتا باشد.
 • بعد از دو ساعت از انجام اکوی مری ابتدا کمی‌ مایعات سرد نوشیده و در صورتی‌که مشکلی نداشته باشید، بهتر است تا روز بعد از انجام تست از رژیم پوره جات استفاده نمایید.
 • به مدت دو ساعت چیزی نخورید و نیاشامید، تا اینکه بی حسی گلوی شما از بین برود.
 • احساس بی حسی در گلو و احساس خواب آلودگی و مختصری ضعف تا چند ساعت بعد از انجام تست طبیعی است.
 • در صورت ایجاد علائم غیر معمول مثل اشکالدر بلعیدن، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خونریزی یا تب ‌اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی عروق قلب چگونه است؟ آنژیوپلاستی قلب و دارو های قلبی

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

اکو قلب از راه مری یا TEE چیست؟ نحوه ی انجام TEE | آمادگی قبل و مراقبت بعد آن

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود