علت فشارخون بالا و علائم هشدار دهنده آن چیست؟ عوارض فشارخون

علائم فشار خون بالا فشار خون بالا (اصطلاحا فشارخون!) یک مشکل اساسی است؛ زیرا هیچ‌گونه علائم و نشانه‌ای ندارد. بسیاری از مردم بدون آنکه بدانند، فشارخون بالا دارند. در واقع تا زمانی که فشار خون بالا به بدن آسیب وارد کند این بیمار مخفی میماند! تنها راه تشخیص آن گرفتن فشار توسط پزشک است.

فشارخون بالا (افزایش فشارخون)

فشارخون بالا به افزایش میزان فشارخون داخل رگ های بدن بیش از حد طبیعی گفته می‌شود. هنگامی‌که خون در رگ ها در جریان است نیرویی به دیواره‌ها و جدار عروق وارد می‌کند، به این نیرو فشارخون گفته می‌شود. شریان‌ها، عروق خونی هستند که خون اکسیژن‌دار را از قلب به بافت‌های بدن منتقل می‌کنند. این فشار در حد طبیعی برای انتقال خون مورد نیاز است اما افزایش فشارخون بیش از حد باعث اسیب های جبران ناپذیری به بدن میشود.با اینکه علت فشارخون بالا هنوز به خوبی مشخص نیست ، اما آگاهی در مورد روش های تشخیص و علائم فشارخون بالا می تواند نقش بسزایی در کنترل و درمان بیمار یداشته باشد.

فشارخون بالا چگونه ایجاد می شود؟

هنگامی‌که خون در رگ های بدن در جریان است به دیواره داخلی رگ ها نیرو وارد می‌کند. هر چقدر فشار و نیروی وارد شده به دیواره رگ ها بیشتر باشد میزان فشارخون بیشتر افزایش خواهد یافت. اندازه رگ های کوچک نیز بر فشارخون تأثیر دارد. فشارخون هنگامی‌که دیواره رگ ها (که از جنس عضله است) شل و یا گشاد شده باشد، کمتر از زمانی است که دیواره رگ ها باریک و یا منقبض شده باشد.

انواع فشارخون

قلب حدودا 75 بار در دقیق منقبض میشود(ضربان قلب) و در فاصله بین هر انقاض مدت کوتاهی استراحت میکند تا دوباره خون تازه به قلب باز گردد و آماده پمپ جدید شود.

هنگامی‌که قلب منقبض میشود و خون را به داخل شریان‌ها و رگ ها پمپ می‌کند فشارخون در بالاترین حد قرار دارد و هنگامی‌که قلب در حالت استراحت است تا خون دوباره به قلب بازگردد فشارخون در کمترین حد قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: قلب انسان چگونه کار میکند؟ بطن ها و حفره های قلب کدامند؟

به همین علت هنگام بیان فشارخون دو عدد ذکر میشود: به فشارخون در زمان انقباض و پمپ قلب، فشار سیستولی (بیشترین) و در زمان استراحت قلب فشار دیاستولی (کمترین) گفته می‌شود. در زمان گرفتن فشارخون، ابتدا فشار سیستولی و سپس فشار دیاستولی ثبت می‌شود.

مقدار فشارخون براساس میلی‌متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود؛ برای مثال اگر فشار سیستولی فردی 120 و فشار دیاستولی او 80 باشد، فشارخون او به صورت 80/120 میلی‌متر جیوه نوشته می‌شود. انجمن قلب امریکا فشارخون نرمال را کمتر از 80/120 اعلام کرده است البته در بزرگ سالان ! فشارخون نرمال کودکان اندکی متفاوت است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

علت فشارخون بالا

بسیاری از موقعیت‌ها و عملکردهای گوناگون می‌تواند به طور طبیعی منجر به علت فشارخون بالا می شوند . فعالیت فیزیکی (مثلا ورزش) می‌تواند موقتاً منجر به بالا رفتن فشارخون گردد (که مفید است نه مضر!) و موقعیت‌های استرس زا نیز باعث افزایش فشارخون می‌شود. هنگامی‌که استرس کاهش یافته و یا از بین می‌رود فشارخون به میزان طبیعی برمی‌گردد. در نتیجه این افزایش موقت فشارخون، بیماری « فشارخون بالا » محسوب نمی‌شود. هنگامی به فردی گفته می‌شود که مبتلا به بیماری « فشارخون بالا » است که در یک دوره زمانی مشخص چندین بار فشارخون بالا داشته باشد یعنی هنگام استراحت نیز فشارخون بالا است.

در 90-95٪ افراد بیمار ، علت فشارخون بالا بسیار پیچیده است و فقط یک علت شناخته‌شده دخیل نمیباشد (ترکیب تعداد بسیار زیادی از علت ها باعث فشارخون بالا شده!). به فشارخون بالا، بدون یک علت قطعی فشارخون بالای اولیه و یا فشارخون بالای اساسی گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: دستگاه گردش خون انسان چگونه عمل می‌کند؟

هنگامی‌که علت فشارخون بالا یک بیماری و اختلالات پزشکی مشخص در فرد باشد، به آن فشارخون بالای ثانویه اطلاق می‌شود. بیماری‌های گوناگون زیادی می‌تواند باعث فشارخون بالا بصورت ثانویه شود.

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های کلیه، ‌دچار فشارخون بالای ثانویه هستند. کلیه‌ها تعادل نمک و آب را در بدن تنظیم می‌کنند، اگر کلیه‌ها توانایی دفع نمک و آب اضافی بدن را نداشته باشند، فشارخون افزایش می‌یابد. عفونت‌های کلیه، باریک و تنگ شدن شریان‌هایی که خون را به کلیه می‌برند (گرفتگی عروق کلیوی)، و دیگر اختلالات کلیوی می‌توانند تعادل آب و نمک را به هم بزنند.

سندرم کوشینگ و تومورهای غده هیپوفیز مغر و غده فوق کلیه با افزایش سطح هورمون‌های استرس مانند: کورتیزول، آلدسترون و آدرنالین، فشارخون بالا ایجاد می‌نمایند.

بیماری‌های عروق خونی، اختلالات غده تیروئید، بعضی داروها، اعتیاد به الکل و بارداری موقعیت‌های دیگری هستند که می‌تواند باعث فشارخون بالا شوند.

اگرچه علت فشارخون بالا در بیشتر موارد بسیار پیچیده است ولی در بعضی از افراد عوامل خطرساز وجود دارد که آنها را در معرض خطر فشارخون بالا قرار می‌دهد. بسیاری از این عوامل خطر جهت کاهش احتمال ابتلا، قابل تغییر هستند و یا می‌توانند به‌عنوان بخشی از برنامه درمان فشارخون بالا در نظر گرفته شوند.

بیشتر بخوانید: موثرترین درمان های فشارخون بالا | انواع روش ها و داروهای درمان فشارخون

علت فشارخون بالا (عوامل خطر) عبارت‌اند از:

 •  سن بالای 60 سال: افزایش سن با مکانیسم های گرفتگی عروق باعث افزایش فشار خون میشود این یک روند طبیعی است!
 •  جنس مذکر: متاسفانه مرد ها بیشتر به فشار خون بالا مبتلا میشوند!
 •  نژاد و ارث: سابقه خانوادگی فشار خون بسیار مهم است در واقع ژن هایی که از پدر مادر میگیریم ویژگی های ما از جمله فشار خون را تعیین میکنند!
 •  حساسیت به نمک: هرکسی ممکن است حساسیت خاصی داشته باشد بعضی ها هم تحمل نمک کمی دارند و با نمک به سرعت فشار بالا میرود
 •  چاقی: عامل صد ها بیماری مختلف از جمله بیماری های قلبی عروقی….
 •  سبک زندگی غیرفعال (کم تحرک): بله حتی شما دوست عزیز که ورزش نمیکنید
 •  مصرف زیاد الکل: مصرف زیاد الکل نیز علت فشارخون بالا می باشد.
 •  مصرف قرص‌های ضدبارداری.

بیشتر بخوانید: بررسی سلامت قلب با تست ورزش | مراقبت‌های قبل و پس از انجام تست ورزش چیست؟

برخی از این عوامل خطر تغییرپذیر هستند ولی بعضی از آنها غیرقابل تغییر هستند. جنس، سن و نژاد عواملی هستند که فرد نمی‌تواند آنها را تغییر دهد. در بعضی از افراد، فشارخون بالا جنبه ارثی دارد. افرادی که فشارخون بالا در اعضای خانواده و فامیلشان وجود دارد نسبت به دیگر خانواده‌ها بیشتر در معرض فشارخون بالا هستند. افرادی که این عوامل خطر را دارند باید عوامل دیگر را کم و یا محدود نمایند تا احتمال فشار خون بالا در آنها کاهش یابد.

علائم فشارخون بالا

علائم فشارخون بالا فشار خون بالا (اصطلاحا فشارخون!) یک مشکل اساسی است؛ زیرا هیچ‌گونه علائم و نشانه‌ای ندارد. بسیاری از مردم بدون آنکه بدانند، فشارخون بالا دارند. در واقع تا زمانی که فشار خون بالا به بدن آسیب وارد کند این بیمار مخفی میماند! تنها راه تشخیص آن گرفتن فشار توسط پزشک است.
علائم فشارخون بالا

فهمیدن علائم فشارخون بالا  (اصطلاحا فشارخون!) یک مشکل اساسی است؛ زیرا هیچ‌گونه علائم و نشانه‌ای ندارد. درواقع تنها راه تشخیص قطعی آن، دستگاه فشار خون است.

بسیاری از مردم بدون آنکه بدانند، فشارخون بالا دارند. در واقع تا زمانی که فشارخون بالا به بدن آسیب وارد کند این بیمار مخفی میماند! تنها راه تشخیص آن گرفتن فشار توسط پزشک است.

در ادامه به عوارض و علائم خطرناک فشارخون به علت آسیب به بدن میپردازیم.

علائم فشارخون بالا در مردان شایع‌تر از زنان است و در افرادی که در سنین بالای 65 سالگی هستند بیشتر از افراد جوان‌تر مشاهده می‌شود. فشارخون بالا در امریکایی‌های افریقایی‌تبار نسبت به امریکایی‌های سفیدپوست شیوع بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید: علائم گرفتگی عروق قلبی و یا رگ های قلب چیست | آزمایش تشخیص گرفتگی عروق قلب

از آنجا که افرادی که فشارخون بالا دارند نسبت به افرادی که فشارخون طبیعی دارند بیشتر در معرض بیماری قلبی و مشکلات دیگر پزشکی قرار می‌گیرند، فشارخون بالا یک مشکل کاملاً جدی محسوب می‌شود. پس منتظر علائم فشارخون بالا نمانید! و با چک کردن منظم فشار خود از بروز عوارض بسیار خطرناک آن پیشگیری کنید

با کنترل منظم فشارخون و درمان هرچه سریع‌تر آن بعد از تشخیص می‌توان از عوارض جدی فشارخون بالا جلوگیری به‌عمل آورد.

عوارض فشارخون بالا در صورت درمان نشدن:

گرفتگی عروق به معنی سخت شدن دیواره شریان‌ها است. دیواره رگ ‌ها دارای یک لایه عضلانی و بافت کش مانند (الاستیک) است که آنها را انعطاف‌پذیر ساخته و این توانایی را به رگ ها می‌دهد که به‌هنگام عبور خون تنگ و گشاد شوند. فشارخون بالا دیواره رگ های خونی را ضخیم و سخت می‌کند. هنگامی که دیواره و جدار رگ ها سخت می‌شود قسمت داخلی عروق خونی تنگ می‌شود (مثل لوله که رسوب ان را تنگ میکند).

بیشتر بخوانید: فرایند گرفتگی عروق قلب چگونه است؟ آترواسکلروز چیست؟

چربی‌ خون و کلسترول بر روی دیوار و جدار رگ های خونی تجمع می‌یابند و عروق را تنگ‌تر می‌کنند. در این شریان های تنگ‌شده، لخته‌های خون ایجادشده به دام افتاده و سبب انسداد جریان خون می‌شوند.

شریان‌هایی که به‌دلیل گرفتگی عروق تنگ و باریک شده‌اند، نمی‌توانند خون کافی به اندام‌ها و بافت‌های دیگر برسانند. کاهش و یا انسداد خون‌رسانی به قلب منجر به حمله قلبی می‌شود. اگر شریانی که به مغز خون می‌رساند مسدود شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.

فشارخون بالا باعث می‌شود که قلب جهت پمپ کردن خون در بدن، بیشتر کار کند (افزایش فشار به قلب)، افزایش کار قلب عضلات قلب را ضخیم و کشیده می‌کند. هنگامی که قلب خیلی بزرگ می‌شود نمی‌تواند به میزاان کافی خون را پمپ کرده و در صورتی که فشارخون بالا درمان نشود مشکل قلبی ایجاد می‌شود.

کلیه‌ها مواد زائد بدن را از خون خارج می‌کنند. چنانچه فشار خون بالا منجر به ضخیم شدن شریان‌های کلیه (رگ های کلیه تنگ میشوند و خون کمتری به کلیه میرسد در نتیجه مواد زائد کمتری از خون تصفیه می‌شود.

در صورت تشدید فشارخون بالا، نارسایی کلیه ایجاد شده و مواد زائد در خون تجمع می‌یابد. در نارسایی کلیه انجام دیالیز و یا پیوند کلیه ضروری است. حدوداً 25٪ افرادی که دیالیز می‌شوند به علت فشارخون بالا دچار نارسایی کلیه شده‌اند.

 بیشتر بخوانید: علائم هشدار دهنده درد قلبی چیست؟ تشخیص درد قلبی چگونه است؟

تشیخص فشارخون بالا

با توجه به آنکه  علائم فشارخون بالا مشخص نیست! کنترل فشارخون به طور منظم، اهمیت دارد. فشار خون با ابزاری به نام فشارسنج اندازه‌گیری می‌شود. بازوبند لاستیکی پوشیده با پارچه دستگاه فشارخون به دور قسمت بالای بازو بسته شده و از هوا پر می‌شود پس از پر شدن با هوا،‌شریان بازو تحت فشار قرار گرفته و جریان خون متوقف می‌گردد. سپس در حالی‌که گوشی پزشکی بر روی شریان قرار دارد، هوا از بازوبند خارج می‌شودو صدای ریزش و برگشت خون به داخل شریان ثبت می‌شود، این اولین صدا، فشار سیستولی را نشان می‌دهد، فشاری که هنگام پمپ شن قلب ایجاد می‌گردد. آخرین صدا به‌هنگام خروج هوای باقی‌مانده، فشار دیاستولی است. فشاری که در فاصله بین ضربان‌های قلب، ایجاد می‌گردد. هر دو صدا براساس میلی‌متر جیوه در دستگاه فشارسنج ثبت می‌شود.

روش ساده اندازه گیری فشارخون در خانه استفاده از دستگاه های دیجیتال اندازه گیری فشار خون است که امروزه نیز بسیار رایج شده و کار با آن راحت است. البته دقت آن کمتر است!

توجه داشته باشید که تشخیص قطعی فشارخون توسط پزشک انجام میشود و نه چند بار اندازه گیری فشار در خانه…

میزان فشارخون نرمال با مجموعه‌ای از مقادیر مشخص شده است. فشارخون کمتر از 120/80 میلی متر جیوه طبیعی در نظر گرفته می‌شود. فشارخون در محدوده 110/75 میلی‌متر جیوه بهترین میزان فشارخون به‌منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی است.

همچنین عواملی مانند درد، استرس و یا اضطراب به‌طور موقت ممکن است فشارخون را افزایش دهند. به‌همین دلیل فشارخون بالا فقط براساس افزایش میزان فشارخون، تشخیص داده نمی‌شود. اگر فشارخون برای اولین‌بار 140/90 یا بیشتر باشد پزشک از بیمار می‌خواهد که فشارخون را مجدداً کنترل نماید. فشارخون بالا براساس اندازه‌گیری فشارخون در دوبار و یا تعداد دفعات بیشتر بعد از اولین نوبت کنترل، تشخیص داده می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

فشارخون بالا در سالمندان شایع می‌باشد و زمانی تشخیص داده می‌شود که فشارخون دیاستولی طبیعی ولی میزان فشار سیستولی بالا باشد، برای مثال 70-170 میلی‌متر جیوه. این حالت معمولاً با گرفتگی عروق در سالمندان ایجاد می‌گردد.

میزان فشارخون برحسب شدت به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • فشارخون طبیعی: کمتر از 80/120 میلی‌متر جیوه؛
 • فشارخون بالاتر از حد طبیعی: 85-80/130-120 میلی‌متر جیوه؛
 • فشارخون بالا خفیف: 85-130 تا 90/140 میلی‌متر جیوه؛
 • فشارخون بالا متوسط: 90-140 تا 100/160 میلی‌متر جیوه؛
 • فشارخون بالا شدید: 100/160 تا 119/200 میلی‌متر جیوه؛
 • فشارخون بالا بسیار شدید: 120/200 یا بیشتر.

معاینه فیزیکی بیمار جهت بررسی و ارزیابی فشارخون بالا شامل موارد زیر است:

 • سابقه خانوادگی و تاریخچه پزشکی بیمار؛
 • معاینه فیزیکی؛
 • افتالموسکوپی: معاینه عروق خونی چشم؛
 • عکس قفسه سینه؛
 • الکتروکاردیوگرافی
 • آزمایش‌های ادرار و خون.

بررسی بیمار از نظر سابقه پزشکی و خانوادگی فشار خون به پزشک کمک می‌نماید که موقعیت‌ها و یا بیماری هایی را که ممکن است در بروز فشارخون بالا تأثیر داشته و یا عامل آن باشد، تشخیص دهد. وجود سابقه خانوادگی می‌تواند استعداد ژنتیکی را در بروز فشار خون مطرح سازد.

معاینه فیزیکی شامل اندازه‌گیری مکرر فشارخون در زمان‌ها و حالت‌های متفاوت می‌باشد. پزشک از گوشی پزشکی جهت شنیدن صداهایی که توسط قلب و ورود خون به شریان‌ها ایجاد می‌شود، استفاده می‌نماید. نبض قلب، قد و وزن چک می‌شود و ثبت می‌گردد. اندام‌های داخلی لمس می‌شود تا در صورت بزرگی آنها تشخیص داده شود.

از آنجا که فشارخون بالا می‌تواند باعث آسیب به عروق خونی چشم گردد، چشم‌ها به‌وسیله ابزاری به نام افتالموسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. پزشک چشم‌ها را برای وجود علائمی مانند ضخیم و باریک شد عروق خونی و همچنین خون‌ریزی بررسی می‌کند.

در عکس قفسه سینه، بزرگ شدن قلب، موارد غیرطبیعی عروق (قلبی) و بیماری ریوی مشخص می‌شود.

الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری می‌نماید. در صورت بزرگ شد عضلات قلب و یا آسیب به آن به دنبال انسداد خون در شریان‌ها، فعالیت الکتریکی قلب تغییر می‌نماید.

آزمایش ادرار و خون جهت بررسی وضعیت سلامتی و تعیین اختلالاتی که ممکن است منجر به فشارخون بالا شود، انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان گرفتگی عروق قلب چگونه است ؟ آنژیوپلاستی قلب و دارو های قلبی


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

علت فشارخون بالا و علائم هشدار دهنده آن چیست؟ عوارض فشارخون

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود