درمان آسم با روش‌های‌ ساده ! کنترل و درمان آسم با روش های خانگی

آسم چیست؟ آسم نوعی بیماری تنفسی است كه با تنگی راههای هوایی همراه است. عوامل میكروبی، عوامل ژنتیكی، بعضی مواد حساسیت‌زا، هیجانات عاطفی، انجام بعضی از فعالیت‌های ورزشی، استعمال دخانیات و تغییر حرارت محیط موجب بروز این بیماری می‌شوند. لذا لازم است فرد مبتلا كلیه مواردی را كه به آنها حساسیت دارد شناخته و به منظور  پیشگیری از آسم از آنها دوری نماید.

آسم نوعی بیماری تنفسی است که با تنگی راههای هوایی همراه است. عوامل میکروبی، عوامل ژنتیکی، بعضی مواد حساسیت‌زا، هیجانات عاطفی، انجام بعضی از فعالیت‌های ورزشی، استعمال دخانیات و تغییر حرارت محیط موجب بروز بیماری آسم می‌شوند. لذا لازم است فرد مبتلا کلیه مواردی را که به آنها حساسیت دارد شناخته و به منظور  پیشگیری از آسم از آنها دوری نماید.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

راهنمای اجتناب از مواد آلرژی زا به منظور پیشگیری از آسم : از نکات مهم در پیشگیری از آسم این است که حیوانات دست آموز در خانه نگاه ندارید.خصوصا اینکه اجازه ورود حیوانات را به رختخواب ندهید. از بالش یا تشک‌های پر، پشم و کرک استفاده نکنید. کلیه ملحفه‌ها را هفته ای یکبار در آب 55 درجه سانتی گراد بشویید. رطوبت خانه و محیط‌های در بسته را کاهش داده در حد کمتر از 50 درصد نگهدارید.
پیشگیری از آسم

علائم بیماری آسم چیست؟

در بعضی افراد مبتلا سرفه تنها علامت است. حمله بیماری به طور حاد با سرفه و احساس سنگینی و سفتی قفسه سینه شروع می‌شود و بیمار دچار تنفس آهسته و پر زحمت می‌گردد. بازدم نسبت به دم طولانی تر و پر زحمت تر است و بیمار را مجبور می‌کند که برای تنفس بهتر راست بنشیند.

اندام ها سرد و نبض کند است و ممکن است بیمار دچار تهوع، استفراغ و اسهال شود. آسم اغلب در خانواده‌های با سابقه فامیلی رخ می‌دهد. این بیماری در هر سنی بروز می‌کند، یک مشکل طبی است و ممکن است بسیاری ورزشکاران المپیک و افراد مشهور به آن مبتلا باشند.

حتما بخوانید: علائم مهم در بیماری آسم چیست؟

علت بیماری آسم چیست؟

کاهش تهویه در خانه‌های جدید، تماس با مواد آلرژن در محیط بسته (میوه‌ها، حشرات ریز در محیط خواب)، پشم قالی، حیوانات خانگی بخصوص گربه، دود سیگار، عفونت‌های ویروسی، آلودگی هوا، محرک‌های شیمیایی، استفاده از مواد مصنوعی (رنگها – طعم‌ها – اسانس) در غذاها، افزایش فشار روانی در زندگی روزمره. همگی این عوامل به نوبه ‌ی خود می‌ توانند علت آسم و محرک بیماری باشند. که با رعایت آن‌ها می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از آسم داشته باشد.

حتما بخوانید: علت ها و محرک های بیماری آسم چیست؟ 

روش‌های دارویی برای درمان آسم چیست؟

برای درمان آسم دو نوع دارو استفاده می شود:

 • اسپری آسم گشاد کننده راه های هوایی (ریه):

اسپری هایی که عضلات را شل کرده، مجاری هوایی را شل می‌کنند تا گشاد شوند و عبور هوا از آن ها راحت شود. این اسپری ها از این راه سبب کاهش و یا رفع علائم آسم به ویژه در موقع حمله آسم می‌شوند مثل اسپری سالبوتامول، اسپری تئوفیلین و اسپری ایپراتروپیوم.

حتما بخوانید: درمان آسم: روش های بسیار موثر کنترل حملات آسم

 • اسپری های آسم ضدالتهاب:

اسپری های آسم که سبب کاهش تورم و التهاب مجاری هوایی می‌شوند لذا نقش مهمی ‌در پیشگیری از بروز علائم و حمله آسم دارند. اسپری کرومولین سدیم، استروئیدهای استنشاقی ( اسپری بکلومتازون و فلوتیکازون) و همچنین پردنیزولون خوراکی از این دسته داروها هستند. البته تجویز این داروها برحسب سن و درجه ی بیماری توسط پزشک می‌باشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

اصولی که بیمار به منظور درمان آسم باید رعایت کند؟

 • رعایت اصول صحیح مصرف اسپری و دارو طبق دستور پزشک از نظر زمان مصرف و مقدار دارو ها به موقع.
 • مصرف روزانه 8-6 لیوان مایعات به منظور نرم و رقیق شدن ترشحات و کمک به خارج شدن آنها از راه های هوایی.
 • استفاده از دستگاه بخور قبل از مصرف غذا زیرا باعث بهبود تهویه شده و در حین غذا خوردن، بیمار کمتر احساس خستگی می‌کند.
 • برای پیشگیری از  عفونت باید همیشه علائم عفونت را در نظر داشت و با ظهور اولین علامت سریعاً به پزشک مراجعه کرد. علائم عفونت تنفسی عبارتند از: تغییر رنگ خلط، بالارفتن درجه حرارت بدن، احساس خستگی و سنگینی در قفسه سینه.
 • دریافت واکسن پنوموکوک و هموفیلوس آنفلوانزا لازم است.
 • پرهیز از تمام محرکهای ریه و آلوده کننده‌های محیط، گرد و غبار، دود، پشم و موی حیوانات، گرده گیاهان، استعمال دخانیات و اسپری‌ها.
 • تا حد امکان از قرار گرفتن در مکان‌های سربسته و شلوغ خودداری شود.
 • تا حد امکان از قرارگرفتن در هوای خیلی سرد یا خیلی گرم پرهیز شود.
 • از هیجانات عاطفی و انجام فعالیت‌های شدید ورزشی خودداری گردد.

حتما بخوانید: درمان اورژانسی حمله آسم 

نقش ورزش‌های تنفسی در درمان آسم :

یک دست خود را روی معده (درست زیر دنده‌هـا) و دست دیگر را در قسمت وسط قفسه سینه قرار دهید. با بینی یک نفس عمیق بکشید و اجـازه دهید شکم تا حد امکــان به جلو برآمدگی پیدا کند. ضمن سفت کردن عضلات شکم با لبهای بهم فشرده (غنچه شده) هوای درون ریه‌ها را خارج کنید و دست خود را در هنگام بازدم روی شکم فشار دهید و بردارید. این تمرین را به مدت یک دقیقه انجام دهید و پس از آن استراحت کنید و در روز چند مرتبه این ورزش را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: علائم خطرناک و علت های زمینه ساز آسم چیست؟

راهنمای اجتناب از مواد آلرژی زا به منظور پیشگیری از آسم :

 1. از نکات مهم در پیشگیری از آسم این است که حیوانات دست آموز در خانه نگاه ندارید.خصوصا اینکه اجازه ورود حیوانات را به رختخواب ندهید.
 2. از بالش یا تشک‌های پر، پشم و کرک استفاده نکنید.
 3. کلیه ملحفه‌ها را هفته ای یکبار در آب 55 درجه سانتی گراد بشویید.
 4. رطوبت خانه و محیط‌های در بسته را کاهش داده در حد کمتر از 50 درصد نگهدارید.
 5. سیگار نکشید و توصیه کنید دیگران هم در منزل سیگار نکشند.
 6. درصورت امکان از قالی به عنوان کف پوش استفاده نکنید.
 7. در فصول گرده افشانی پنجره را ببندید.
 8. از منابع تکثیر قارچ مانند برگهای خیس و مواد زائد باغچه اجتناب کنید.
 9. در صورت امکان از دستگاه تهویه استفاده کنید.
 10. از مواد غذایی حساسیت زا (زرده تخم مرغ، ماهی، شیر گاو، سویا، آجیل، مرکبات) در ابتدای شروع تغذیه شیرخوار خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: رابطه تغذیه با بیماری آسم

توجه: در صورت وجود علائم در صبحگاه هنگام ورزش یا استراحت، برنامه درمانی شما اشکال دارد و باید به پزشک مراجعه کنید. داروهای تجویز شده آسم اعتیاد و وابستگی ندارد، برای افزایش یا کاهش آنها حتما با پزشک مشورت کنید.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

درمان آسم با روش‌های‌ ساده ! کنترل و درمان آسم با روش های خانگی

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود