علائم سرطان پوست و ملانوم | 5 نشانه هشدار خال های سرطانی

قرینه بودن  خال : شكل یك نیمه خال با نیمه دیگر سازگار نیست.

اغلب اولین علائم سرطان پوست از نوع ملانوم، تغییر در شکل، اندازه و رنگ در خال موجود روی پوست است .اکثرسرطان های پوست از نوع ملانوم یک حاشیه سیاه یا آبی متمایل به سیاه دارند. سرطان پوست هم چنین به شکل خال‌های جدید سیاه، غیر طبیعی و با ظاهر بدشکل ظاهر می‌شود. اگر سوال و یا نگرانی در مورد خال‌های روی پوست خود داشته باشید، بایستی به پزشک مراجعه کنید. استفاده از عکس‌ها مفید می‌باشد ولی جایگزین مراجعه به پزشک نمی شود.

سرطان پوست به معنی رشد بدخیم سلول های سطح بیرونی پوست و به‌عبارتی لایه اپی تلیالی پوست میباشد که این سلول های سرطانی قادر به تهاجم و تخریب سایر سلول های تشکیل‌دهنده پوست است.

سرطان پوست را از نظر شکل ظاهری به دو نوع سرطان “غیرملانوم” و “ملانوم” طبقه‌بندی می‌کنند. ملانوم در واقع تومور بدخیم پوستی تیره‌رنگ است که منشأ ظهور آن، سلول های مولد  رنگ‌دانه‌های پوستی به نام ملانوسیت‌ها هستند.

سرطان‌های پوست “غیرملانوم”، در اغلب موارد، از سلول های سطح بیرونی پوست یعنی لایه اپی تلیومی منشأ می‌گیرند ودو نوع عمده دارند سرطان سلول سنگ‌فرشی (SCC) یا سرطان سلول قاعده پوست  (BCC). علت سرطان‌های پوست، تکثیر کنترل‌ناپذیر سلول ها و تشکیل توده‌ای توموری در پوست است. BCC ، در لایه های پایین پوست است و توان رشد و بزرگ‌تر شدن تومور را دارد،‌ اگرچه کمتر دیده شده که BCC با متاستاز و گسترش به سایر بافت‌ها، همراه شود.

براساس بررسی‌ها معلوم شده که حدود 80٪ از کل موارد سرطان‌های پوستی “غیر ملانوم”، از نوع BCC است و حدود 20٪ دیگر را نیز SCC تشکیل می‌دهد. SCC به بافت‌های مجاور خود حمله می‌کند و گسترش میابد.

علت سرطان پوست

علت رشد کنترل نشده سلول ها در سرطان‌های پوستی از نوع “غیر ملانوم” را باید در وجود برخی عوامل ایجاد کننده سرطان جست‌وجو کرد. براساس بررسی‌ها، تابش نور خورشید و اشعه فرابنفش در صورتی که بیش از حد باشد به‌نحوی‌که باعث سوختگی پوست شود از جمله عواملی است که نقش مهمی در ایجاد سرطان‌ پوست ایفا می‌کند.

علائم سرطان پوست

علائم سرطان پوست نوع BCC به‌شکل زخم در سطح پوست ظاهر می‌شود. زخیم کوچک که تا هفته ها بر جای می‌ماند و بهبود نمی‌یابد. حاشیه زخم گرد و برجسته است و قاعده آن شفاف نشان می‌دهد و در معاینه معلوم می‌شود که عروق خونی بسیار ریزی در حاشیه متورم و برجسته زخم، ظاهر شده‌اند.

اندازه زخم‌های این سرطان پوست معمولاً حدود 4-6 میلی‌متر است که در صورت درمان نشدن بزرگ‌تر خواهد شد.

علائم سرطان پوست نوع SCC را می‌توان بر همه نقاطی از بدن که در معرض پرتو آفتاب قرار می‌گیرند، مشاهده کرد. از جمله نقاط گرفتار می‌توان به صورت، گوش‌ها و دست‌ها و بازوها اشاره کرد. شیوع این شکل از سرطان پوست در افراد بالای 40 سال بیشتر است. علائم سرطان پوست نوع SCC به شکل زخم‌های پوستی کوچک، برجسته، با ظاهری جای زخم مانند است که نه درد دارند و نه با خارش همراه‌اند.

سرعت رشد زخم های این نوع سرطان پوست به‌ویژه در مبتلایان به نقص دستگاه ایمنی بیشتر است و در صورت عدم درمان سرطان پوست بصورت صحیح و بموقع این سرطان، امکان پخش شدن تومور به سایر بافت‌های بدن ازجمله عضله‌ها، استخوان ها، دستگاه عصبی و مغز نیز وجود دارد.

علائم سرطان پوست ملانوم و خال های غیرطبیعی یا مشکوک به سرطان

به یاد داشتن ABCDE:

در جستجو و بررسی خال‌های سرطانی کمک کننده است. سرطان های پوست از نظر شکل ظاهری خیلی متفاوت هستند. اغلب آنها تمام اشکال ABCDE را دارند. در مواردی هم تغییرات یا موارد غیر طبیعی، یک الی دو مورد از اشکال ABCDE را نشان می‌دهند.

در جستجو و بررسی خال‌های سرطانی کمک کننده است. سرطان های پوست از نظر شکل ظاهری خیلی متفاوت هستند. اغلب آنها تمام اشکال ABCDE را دارند. در مواردی هم تغییرات یا موارد غیر طبیعی، یک الی دو مورد از اشکال ABCDE را نشان می‌دهند.
خال سرطانی

Asmmetry یا قرینه بودن خال:

در این حالت شکل یک نیمه خال با نیمه دیگر سازگار نیست.

Border  لبه خال:

در خال های غیر عادی لبه‌ها ی بیرونی اغلب دارای برآمدگی‌های تیز بوده و دندانه دار، لکه دار و نامنظم می‌باشند. رنگدانه‌ها ممکن است در پوست اطراف پخش شده باشند.

Border  لبه خال: در خال های غیر عادی لبه‌ها ی بیرونی اغلب دارای برآمدگی‌های تیز بوده و دندانه دار، لکه دار و نامنظم می‌باشند. رنگدانه‌ها ممکن است در پوست اطراف پخش شده باشند.
خال با لبه های برجسته

Color رنگ خال:

رنگ سرطان پوست ملانوم متغیر است و رنگ‌های سیاه، قهوه ای و خرمایی ممکن است ظاهر شود. همچنین نواحی، خاکستری، سفید، صورتی متمایل به قرمز یا آبی هم دیده می‌شود.

Diameter  قطر خال:

تغییرات در اندازه وجود دارد که اغلب به صورت افزایش اندازه است. اندازه آن بزرگتر از 4/1 اینچ یا 5 میلی‌متر است.

سرطان پوست ملانوم  در مرحله اولیه با تغییرات در خال موجود روی بدن دیده می‌شود، برای مثال زمانی که ناحیه سیاه رنگ جدیدی شکل می‌گیرد. خارش خال نیز از علائم شایع سرطان پوست اولیه است. در بیشتر سرطان های پوست پیشرفته، کیفیت و قوام خال تغییر می‌کند برای مثال سفت شده و حجیم می‌شود و از خال‌های معمولی متفاوت به نظر می‌رسد. اکثر تومورهای پیشرفته خارش، التهاب و خونریزی دارند ولی معمولاً سرطان پوست ملانوم درد ندارند.

حتما بخوانید: سرطان پوست و علت آن | خال سرطانی و ملانوم چیست؟

علائم سرطان پوست و ملانوم | 5 نشانه هشدار خال های سرطانی

اغلب معاینه پوستی، قسمتی از کنترل روتین و عادی کارکنان بهداشتی است. افراد باید پوست خود از نظر رشد جدید و دیگر تغییرات صورت گرفته، کنترل کنند. هر گونه تغییرات پوستی مانند تغییر در خال‌ها، بایستی به طریق صحیح، به کارکنان بهداشتی گزارش شود. ممکن است فرد به یک متخصص پوست ارجاع گردد.

اگر سرطان پوست زود تشخیص داده شده و شروع درمان در صورت وجود تومور کوچک و عدم درگیری قسمت‌های عمقی پوست، صورت پذیرد، سرطان پوست قابل درمان است. برخلاف انتظار، اگر ملانوم در مراحل اولیه برداشته نشود سلول‌های سرطانی ممکن است از سطح پوست مهاجرت کرده و بافت‌های سالم اطراف را گرفتار سازند.

زمانی که ملانوما ضخیم و عمیق شد، بیماری به سایر نقاط بدن انتشار یافته و کنترل آن مشکل خواهد بود. افرادی که سابقه ابتلا به سرطان پوست را دارند در معرض خطر زیاد ابتلا به ملانوم جدید قرار دارند. افرادی که به هر دلیل در معرض خطر قرار دارند، بایستی پوست خود را بطور منظم کنترل نموده و معاینات پوستی منظم توسط کارکنان بهداشتی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید: قرمز شدن پوست را چگونه درمان کنیم

خال‌های غیر عادی و مشکوک به سرطان:

بعضی از افراد خال‌های غیر طبیعی خاصی دارند. بنظر می‌رسد آنها شبیه خال‌های طبیعی می‌باشند که تمایل به سرطان بدخیم شدن دارند. بسیاری از افراد با خال‌های پیش سرطانی، این خال‌های غیر طبیعی را هم دارا می‌باشند.

هم چنین اغلب مردم تعداد زیادی از خال‌های غیرطبیعی را دارا می‌باشند. این خال‌ها بایستی بطور منظم از نظر هرگونه تغییرات توسط خود افراد و پزشک کنترل گردند. این خال‌ها اغلب شبیه سرطان پوست به نظر می‌رسند. متخصصین پوست بهترین افراد برای تصمیم گیری در مورد این خال‌های غیر طبیعی می‌باشند

(این که این خال‌ها تحت کنترل قرار بگیرند یا برداشته شوند و یا از نظر سرطان کنترل گردند).

در اغلب موارد برخی از افراد خانواده‌ها، تعداد زیادی از این خال‌ها را دارا بوده و تعدادی هم سابقه سرطان پوست دارند. اعضای خانواده این افراد، در معرض خطر زیاد ابتلا به سرطان پوست می‌باشند. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که برای تشخیص زودرس علائم سرطان پوست، برنامه کنترل منظم (هر 6-3 ماه) داشته باشند. پزشکان برای نشان دادن تغییرات رخ داده، عکس‌هایی از پوست شخص می‌گیرند.

آیا سرطان پوست کشنده است؟

هر سه نوع سرطان پوست قابل درمان هستند و اما تشخیص زودهنگام آنها برای درمان قطعی آن ها حیاتی است.

نحوه انجام معاینه پوستی توسط خود فرد برای تشخیص علائم سرطان پوست

پزشکان توصیه می‌کنند که خود افراد معاینات پوستی منظم را برای تشخیص علائم سرطان پوست انجام دهند. اگر پزشک عکس‌هایی از پوست شما گرفته باشد، مقایسه پوست خود با عکس‌های فوق برای کنترل تغییرات، کمک کننده می‌باشد. بهترین زمان برای معاینه پوست، بعد از حمام کردن یا دوش گرفتن است. باید معاینه پوست را در یک اتاق با نور کافی و یک آینه تمام قد و قابل نگهداری با دست خود، انجام دهید. این مهم است که شما از وجود لکه های مادرزادی و خال با اطلاع باشید.

حتما بخوانید: درمان سرطان پوست: روش های جدید و بهترین درمان ها

پوست خود را از نظر علائم سرطان پوست کنترل کنید از نظر:

* وجود خال‌های جدید (که بنظر غیر طبیعی می‌رسند)

* تغییر در شکل، اندازه، رنگ و ترکیب خال

* زخم‌هایی که بهبود نمی یابند.

بدن سر تا پا خود را کنترل کنید. فراموش نکنید که همه قسمت‌های پوست شامل پشت، پوست سر، ما بین باسن و ناحیه تناسلی را معاینه کنید.

1- به صورت، گردن، گوش‌ها و پوست سر خود نگاه کنید. از یک شانه یا سشوار برای حرکت دادن و بهتر دیدن موهایتان استفاده کنید. هم چنین ممکن است شما از یک دوست یا فامیل برای این کار کمک بگیرید.

2- با آیینه به جلو و پشت بدن خود نگاه کنید، سپس بازوهای خود را بالا برده و به چپ و راست آنها نگاه کنید.

3- بازوهای خود را خم کنید و بدقت ناخن‌ها، کف دست، ساعد و قسمت بالایی بازو را نگاه کنید.

4- پشت، کنار و طرفین زانوها و هم چنین ما بین باسن و ناحیه تناسلی خود را معاینه کنید.

5- بنشینید و بدقت پاهای خود را که شامل ناخن پا، کف پا و ما بین انگشتان پا است، معاینه کنید. با کنترل منظم پوست می‌توانید با موارد طبیعی بدن خود آشنا شوید. ثبت تاریخ معاینات پوستی و چگونگی ظاهر پوست، مفید می‌باشد. در صورت مواجهه با هرگونه موارد غیر طبیعی، به پزشک خود مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: ریزش مو و مشکلات مو | مراقبت از پوست و مو در زمان شیمی درمانی

عوارض شیمی درمانی روی پوست و ناخن | مراقبت از پوست و ناخن در زمان شیمی درمانی

تشخیص سرطان پوست

در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان پوست، بیمار نمونه برداری پوست خواهد شد. نمونه برداری مستقیم، تنها راه تشخیص  قطعی سرطان پوست است. در نمونه برداری پزشک سعی می‌کند همه ناحیه بزرگ شده مشکوک را بردارد.

اگر ناحیه رشد یافته خیلی بزرگ بوده و برداشتن همه آنها امکان پذیر نباشد، پزشک نمونه برداری از بافت را انجام می‌دهد. منطقه مشکوک به سرطان پوست هرگز سوزانده نمی شود و موهای آن زدوده نمی شو .

نمونه برداری سرطان پوست معمولا در مطب و با “بی حسی موضعی” انجام می‌شود. پزشک متخصص پاتولوژی پوست، بافت را در زیر میکروسکوپ از نظر وجود سلول‌های سرطانی بررسی می‌کند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 

سؤالاتی که بیمار در مورد نمونه برداری پوست می‌تواند از پزشک خود داشته باشد:

* چرا نیاز به نمونه برداری دارم؟

* آیا تمام تومور برداشته خواهد شد؟

* عوارض جانبی آن کدام است؟

مرحله و درجه سرطان پوست

در تشخیص سرطان پوست، پزشک نیازمند دانستن وسعت یا مرحله بیماری، قبل از طرح ریزی برنامه درمانی می‌باشد.

تعیین مرحله تومور پوست تلاشی با دقت فراوان، برای اطلاع از ضخامت تومور، عمق تهاجم پوستی سرطان و میزان انتشار آن به گره های لنفاوی نزدیک یا سایر مناطق بدن می‌باشد. پزشک ممکن است گره های لنفاوی نزدیک به بافت را از نظر کنترل وجود سلول‌های سرطانی بردارد (این جراحی اغلب به عنوان قسمتی از درمان در نظر گرفته می‌شود زیرا برداشتن گره های لنفاوی سرطانی به کنترل بیماری کمک می‌کند).

هم چنین پزشکان معاینات بدنی را به دقت انجام داده و اگر تومور پوست ضخیم باشد عکس برداری از قفسه سینه، آزمایشات خونی و اسکن کبد، مغز و استخوان‌ها انجام می‌گیرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 

تعیین مرحله سرطان پوست

  • مرحله صفر :

سلول‌های سرطانی فقط در لایه‌های بیرونی سلول‌های پوستی می‌باشند و به بافت‌های زیرین گسترش نیافته‌اند.

  • مرحله I:

تومور خیلی ظریف می‌باشد

ý تومور کمتر از یک میلی متر ضخامت داردلایه بیرونی پوست صدمه دیده است (مرحله تشکیل زخم).

ý تومور بین 1-2 میلی متر ضخامت دارد و هیچ زخمی وجود ندارد. سلول‌های سرطانی به عقده‌های لنفاوی اطراف انتشار پیدا نکرده‌اند.

  • مرحله II:

تومور حداقل یک میلی متر ضخامت دارد.

ý تومور بین 1-2 میلی متر ضخامت دارد و زخم دیده می‌شود.

ý تومور بیش از 2 میلی متر ضخامت دارد و ممکن است زخم دیده شود .

سلول‌های سرطانی به عقده‌های لنفاوی اطراف انتشار پیدا نکرده اند

  • مرحله III:

سلول‌های سرطانی پوست به بافت‌های اطراف انتشار پیدا کرده‌اند.

ý سلول‌های سرطانی به یک یا تعداد بیشتری از گره های لنفاوی نزدیک انتشار پیدا کرده‌اند.

ý یا سلول‌های سرطانی تنها به بافت بیرون تومور اصلی، گسترش یافته‌اند و به سایر عقده‌های لنفاوی انتشار پیدا نکرده‌اند.

  • مرحله IV:

سلول‌های سرطانی به سایراندام ها، عقده‌های لنفاوی و یا پوست نواحی دور از تومور اصلی، انتشار پیدا نموده‌اند.

  • سرطان پوست عود کننده:

عود بیماری به این معناست که سرطان بعد از انجام درمان ها، مجددا در همان محل اصلی یا دیگر نواحی تظاهر پیدا نموده‌اند.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

علائم سرطان پوست و ملانوم | 5 نشانه هشدار خال های سرطانی

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان جوش سر سیاه صورت

سلام وقت بخیر روی صورتم جوش های سر سیاه زده قبلا دو الی سه تا بود الان خیلی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد
مشاوره درمان موهای زائد صورت: چگونه موهای زائد را از بین ببریم؟

سلام می خوام برا موهای زائد صورت قرص بخورم تا به مرور رشدشون کم شه چه قرصی رو...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد
مشاوره درمان ریزش مو و خارش سر

سلام من ریزش مو و خارش دارم پوست سرم حالت پینه بسته شده وقتی میخارونم تیکه های پوست...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد
مشاوره درمان جوش مقاوم

سلام.ببخشید مجازیم داکسی ساکلین رو تا چند عدد استفاده کنیم برای جوش مقاوم صورت. دکتر یک دوره شامل...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد
مشاوره: علت ریزش مو

سلام خسته نباشین ببخشین خواستم بپرسم من موهام ریزش داشت گفتم برا دکلره اس بعد موهاموزدم یکم بهتر...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص پوست و مو پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود