سرطان رحم: علائم مهم و علت های آن | تشخیص نشانه های سرطان رحم

علائم سرطان رحم

سرطان رحم معمولاً بعد از یائسگی رخ می‌دهد اما ممکن است در حول و حوش زمان یائسگی هم ایجاد شود. خونریزی واژینال غیرطبیعی، شایع‌ترین علائم سرطان رحم است. خونریزی ممکن است به صورت جریان آبکی و رگه‌های خونی که به تدریج حاوی خون بیشتری می‌شود، رخ دهد.

زنان نباید فرض کنند که خونریزی غیرطبیعی از واژن قسمتی از یائسگی است.

حتما بخوانید: سرطان رحم چیست؟ چه توموری ها بدخیم و خوشخیم  باعث سرطان رحم می‌شود؟

در صورت وجود هر کدام از علائم سرطان رحم که در زیر آمده، باید به پزشک مراجعه شود :

– ترشح یا خونریزی از واژن بصورت غیرطبیعی

– ادرار کردن سخت یا دردناک

– درد در هنگام نزدیکی

– درد در ناحیه لگن

این علائم ممکن است ناشی از سرطان و یا سایر عوامل دارای خطر کمتر، باشد. اغلب اوقات آنها از علائم سرطان رحم نیستند اما تنها پزشک برای اطمینان، می‌تواند این را مطرح نماید.

حتما بخوانید: علائم اختلال قاعدگی یا مشکل پریود چیست؟

در صورت وجود هر کدام از علائم سرطان رحم که در زیر آمده، باید به پزشک مراجعه شود : - ترشح یا خونریزی واژینال غیرطبیعی - ادرار کردن سخت یا دردناک - درد در هنگام نزدیکی - درد در ناحیه لگن این علائم ممکن است ناشی از سرطان و یا سایر عوامل دارای خطر کمتر، باشد. اغلب اوقات آنها از علائم سرطان رحم نیستند اما تنها پزشک برای اطمینان، می‌تواند این را مطرح نماید. 
علائم سرطان رحم

 

 

علت های سرطان رحم و عوامل خطر (ریسک فاکتورها)

چه کسی در خطر سرطان رحم است؟ علت قطعی بروز سرطان رحم بسیار پیچیده است با وجود این واضح است که این بیماری مسری نبوده و هیچ کس نمی‌تواند سرطان را از دیگری بگیرد. زنانی که دچار این بیماری می‌شوند نسبت به دیگر زنان عوامل خطر معینی دارند.

عامل خطر چیزی است که شانس شخص را برای پیشرفت به سمت سرطان افزایش می‌دهد. اغلب زنانی که عوامل خطر شناخته شده دارند دچار سرطان رحم نمی‌شوند و بسیاری از افرادی هم که این بیماری را دارند هیچ یک از این عوامل خطر را ندارند. کسانی که علائم سرطان رحم را در خود مشاهده کرده اند و عوامل خطر این سرطان را نیز دارند حتما باید برای تشخیص زودرس به پزشک مراجعه کنند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

نتایج مطالعات علت های سرطان رحم را به صورت زیر مطرح می‌کنند :

 -سن:

سرطان رحم عمدتاً در زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد.

 -ضخیم شدگی رحم (هیپرپلاری آندومتر):

خطر بروز سرطان رحم در زنان مبتلا به هیپرپلازی آندومتر بیشتر است.

 -درمان جایگزینی هورمون:

برای کنترل علائم یائسگی و جلوگیری از استئوپروز (پوکی استخوان) و کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی استفاده می‌شود. زنانی که از استروژن بدون پروژسترون استفاده می‌کنند خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند. به نظر می‌رسد استفاده طولانی مدت و با دوز بالای استروژن، این خطر را افزایش می‌دهد. زنانی که از ترکیب استروژن و پروژسترون استفاده می‌کنند، خطر کمتری برای ابتلا به سرطان رحم نسبت به کسانی که فقط از استروژن استفاده می‌کنند، دارند. پروژسترون از رحم حفاظت می‌کند. زنان باید در مورد فواید و خطرات درمان جایگزین هورمونی با پزشک خود صحبت کنند .

هم چنین کنترل منظم در حین گرفتن درمان، احتمال این که پزشک بتواند سرطان رحم را در مراحل اولیه تشخیص دهد، بهبود می‌دهد.

چاقی و حالات مرتبط:

بدن مقداری از استروژن خود را در بافت چربی می‌سازد و به این علت است که زنان چاق نسبت به زنان لاغر در بدن خود مقادیر بالای استروژن دارند. مقادیر بالای استروژن، شاید علت ابتلای اغلب زنان چاق به سرطان رحم باشد. خطر این بیماری همچنین در زنان مبتلا به دیابت یا فشار خون بالا (شرایطی که در بسیاری از زنان چاق ایجاد می‌شود) افزایش می‌یابد.

حتما بخوانید: علت بیماری چاقی چیست؟ خطرات چاقی و راههای درمان چاقی

-مصرف تاموکسی‌فن:

← زنانی که داروی تاموکسی‌فن برای پیشگیری یا درمان سرطان پستان، دریافت می‌کنند خطر افزایش یافته‌ای برای سرطان رحم دارند. این خطر به نظر می‌رسد در ارتباط با اثر استروژن مانند این دارو، بر روی رحم می‌باشد. پزشکان زنانی را که تاموکسی‌فن دریافت می‌کنند، برای علائم و نشانه‌های افزایش احتمالی سرطان رحم، بررسی می‌کنند. منافع تاموکسی‌فن برای درمان سرطان پستان نسبت به خطر آن برای ایجاد سایر سرطان‌ها بیشتر است. هر زنی که می‌خواهد تاموکسی‌فن مصرف نماید، باید در مورد سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی و نگرانی‌های خود با پزشک صحبت کند.

نژاد :

زنان سفید پوست احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان رحم نسبت به زنان آفریقایی آمریکایی تبار دارند.

سرطان روده بزرگ:

زنانی که مشکل قابل توارث سرطان روده بزرگ را داشته باشند، در خطر بیشتری از نظر پیشرفت به سمت سرطان رحم نسبت به سایر زنان می‌باشند.

سایر عوامل خطر با طول مدتی که بدن زن با استروژن مواجه بوده است، مرتبط می‌باشند. زنانی که زایمان نکرده‌اند، شروع قاعدگی در سنین خیلی پایین و یا زنانی که دیر هنگام یائسه شده‌اند، در معرض مواجهه طولانی با استروژن بوده و خطر بیشتری برای ابتلا دارند.

زنان با عوامل خطر شناخته شده و افرادی که درباره‌ی  سرطان رحم نگران هستند بایستی از پزشک خود درباره‌ی  علائم قابل جستجو و تعداد دفعات کنترل منظم، سوال کنند .توصیه پزشک بر پایه سن، سابقه پزشکی و سایر عوامل خواهد بود.

حتما بخوانید:علائم و روش تشخیص سرطان روده بزرگ چه هستند؟ غربالگری چه تاثیری بر درمان سرطان روده بزرگ دارد؟

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ | چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند؟

انوع سرطان در هر مرحله از بیماری عبارت است از :

مرحلهI : سرطان تنها در تنه رحم بوده و در دهانه رحم نیست.

مرحله II: سرطان از تنه رحم به دهانه رحم منتشر شده است.

مرحله III: سرطان به بیرون رحم منتشر شده اما به خارج لگن (به مثانه و رکتوم) منتشر نشده است. عقده‌های لنفاوی لگن، حاوی سلول‌های سرطانی هستند.

مرحله IV: سرطان به داخل مثانه و رکتوم منتشر شده و یا فراتر از لگن یا به سایر قسمت‌های بدن منتشر شده است.

تشخیص سرطان رحم

اگر زنی علائم سرطان رحم را داشته باشد، پزشک نشانه‌های عمومی سلامتی را کنترل می‌کند. پزشک ممکن است آزمایشات ادرار و خون درخواست نماید. همچنین ممکن است معاینات و آزمایشات توصیه شده بعدی را درخواست نماید.

معاینه لگنی:

←  زنان برای کنترل واژن، رحم و مثانه و رکتوم معاینه لگنی می‌شوند. پزشک این اعضا را از نظر وجود توده و یا تغییر در شکل یا اندازه لمس می‌کند. برای بررسی وجود علائم سرطان رحم در قسمت بالای واژن و دهانه رحم، پزشک وسیله‌ای بنام اسپکولوم را داخل واژن وارد می‌کند.

حتما بخوانید: برای کم شدن خونریزی پریود و تاخیر پریود چه باید کرد؟

آزمایش پاپ اسمیر:

آزمایشی عملی است که در آن سلول‌ها از دهانه رحم برای معاینه زیر میکروسکوپ برداشته می‌شوند و برای تشخیص سرطان رحم و تقسیم‌هایی که ممکن است به سمت سرطانی شدن پیش روند، استفاده می‌شود. همچنین حالات غیر سرطانی (نظیر عفونت و التهاب را نشان می‌دهد) پاپ اسمیر نیز نامیده می‌شود.

 ← پزشک سلول‌هایی را از دهانه رحم و قسمت فوقانی واژن جمع می‌کند. آزمایشگاه پاتولوژی برای سلول‌های غیرطبیعی آن را کنترل می‌کند. هر چند آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند سرطان دهانه رحم را شناسایی کند ولی سلول‌های داخل رحم معمولاً در این آزمایش دیده نمی‌شوند. این دلیلی است که پزشک نمونه‌هایی از سلول‌های قسمت داخلی رحم را از طریق نمونه برداری جمع آوری می‌کند.

حتما بخوانید: کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم چیست و چگونه انجام میشود

سونوگرافی رحم از واژن (ترانس واژینال):

پزشک وسیله‌ای را وارد واژن می‌کند.این وسیله امواج صوتی پرفرکانس در رحم ایجاد می‌کند. الگوی اکوهایی (برگشت صدا) که آنها تولید می‌کنند، تصویری را تشکیل می‌دهد. اگر آندومتر خیلی ضخیم به نظر برسد، پزشک می‌تواند نمونه برداری انجام دهد. این سونو گرافی برای افرادی که علائم سرطان رحم دارند بسیار کمک کننده است

– بیوپسی از رحم (نمونه برداری رحم):

پزشک نمونه‌ای از بافت پوشاننده رحم را برمی‌دارد. این کار معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود . با این حال در برخی موارد، نیاز به انجام اتساع و کورتاژ (کورتاژ تشخیصی) می‌باشد. کورتاژ تشخیصی معمولاً در همان روز عمل جراحی و تحت بیهوشی در بیمارستان انجام می‌شود. آسیب‌شناس بافت را برای کنترل از نظر وجود سلول‌های سرطانی، هیپرپلازی و سایر حالات، آزمایش می‌کند. برای مدت کوتاهی بعد از نمونه برداری، برخی از زنان درد و خونریزی واژن دارند.

حتما بخوانید: فیبروم رحم چیست؟ علت و انواع و درمان فیبروم رحم چه هستند؟

تعیین مرحله سرطان رحم

در صورت مشاهده علائم سرطان رحم، به منظور تایید تشخیص، پزشک نیاز دارد مرحله بیماری و یا وسعت آن را برای طراحی بهترین برنامه درمانی، تعیین نماید. تعیین مرحله بیماری کوششی دقیق برای اطلاع از انتشار سرطان است. و اینکه انتشار در کدام قسمت بدن رخ داده است. پزشک ممکن است آزمایشات ادرار و خون و عکس‌برداری سینه درخواست نماید. و نیز ممکن است انجام سایر عکس برداری‌ها، سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI (تصویربرداری مغناطیسی) و یا مشاهده روده بزرگ (کولونوسکوپی و سیگموئیدسکوپی) لازم باشد.

 حتما بخوانید: ایا سرطان رحم درمان قطعی دارد؟

در اغلب موارد، قابل اعتمادترین راه تعیین مرحله بیماری برداشتن رحم (هیسترکتومی) است. بعد از اینکه رحم برداشته شد جراح به جستجوی نشانه‌های واضحی که حاکی از تهاجم سرطان به عضله رحم باشد می‌پردازد. جراح همچنین عقده‌های لنفاوی و سایر اعضای لگن را برای نشانه‌های سرطان ممکن است کنترل کند. آسیب‌شناس از میکروسکوپ جهت معاینه رحم و سایر بافت‌های برداشته شده توسط جراح، استفاده می‌کند.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

سرطان رحم: علائم مهم و علت های آن | تشخیص نشانه های سرطان رحم

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود