سرطان رحم چیست؟ تومور بدخیم و خوش خیم رحم چیست؟

سرطان رحم

سرطان رحم یکی از رایج ترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه خصوصا در ایالات متحده امریکا می‌باشد. سرطان رحم 6% کل سرطان‌های زنان را در این کشور شامل می‌شود. دراین مقاله ابتدا به توضیح کلی در مورد رحم و سرطان میپردازیم. مقالات بعدی حاوی اطلاعاتی درباره‌ی  علت ها ، علائم، تشخیص و درمان سرطان رحم بوده و همچنین به بیماران و خانواده و دوستان آنان برای درک بهتر و مقابله با این بیماری کمک می‌کند.

حتما بخوانید:علائم خطر سرطان رحم چیست؟ چه عواملی باعث سرطان رحم می شود؟

ایا سرطان رحم درمان قطعی دارد؟

نتایج تحقیقات اطلاعات ما را در مورد سرطان رحم افزایش داده است. دانشمندان درباره‌ی  کشف علت های ایجاد سرطان رحم بیشتر تلاش می‌کنند. آنها راه‌های جدیدی برای پیشگیری، شناسائی، تشخیص و درمان این سرطان شناسائی می‌کنند.

تحقیقات به بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش شانس مرگ ناشی از بیماری سرطان کمک کرده است.

سرطان رحم یکی از رایج ترین سرطان دستگاه تولید مثل زنانه خصوصا در ایالات متحده امریکا می‌باشد. سرطان رحم 6% کل سرطان‌های زنان را در این کشور شامل می‌شود. دراین مقاله ابتدا به توضیح کلی در مورد رحم و سرطان میپردازیم.
سرطان رحم

رحم چیست و چه عملکردی دارد؟

رحم قسمتی از سیستم تولید مثل زنانه می‌باشد. قسمت میانی آن تهی و گلابی شکل است. جایی که بچه در آن رشد می‌کند. رحم در لگن مابین مثانه و روده بزرگ قرار دارد. قسمت پائینی و باریک رحم دهانه رحم است. قسمت میانی وسیع نیز تنه یا جسم رحم می‌باشد. سرگنبدی شکل رحم فوندوس یا قعر رحم است. لوله‌های رحمی از طرفین سر رحم به سمت تخمدان‌ها کشیده شده‌اند.

جدار رحم دولایه بافتی دارد. لایه داخلی یا پوشاننده که “آندومتر رحم” نامیده می‌شود و لایه خارجی که بافت عضلانی بوده و “میومتر رحم” نامیده می‌شود.

در زنان در سن باروری، لایه داخلی پوشاننده رحم هر ماه جهت آمادگی برای حاملگی رشد کرده و ضخیم می‌شود. اگر زن حامله نشود لایه ضخیم و خونی از طریق واژن به بیرون از بدن جریان می‌یابد این جریان قاعدگی نامیده می‌شود.

حتما بخوانید: علائم خطرناک اختلال قاعدگی یا مشکل پریود چیست؟

سرطان چیست؟

سرطان گروهی از بیماری‌های مرتبط است. همه سرطان‌ها از سلول‌ها که واحد سازنده بدن هستند، شروع می‌شوند. سلول‌ها بافت را می‌سازند و بافت‌ها اعضای بدن را تشکیل می‌دهند. بطور طبیعی سلول‌ها رشد کرده و برای تشکیل سلول‌های جدید که بدن به آنها احتیاج دارد، تقسیم می‌شوند. وقتی سلول‌ها پیر می‌شوند می‌میرند و سلول‌های جدید جای آنها را می‌گیرند.

گاهی اوقات این روند معکوس می‌شود. سلول‌های جدید هنگامی که بدن به آنها نیاز ندارد، تشکیل می‌شوند و سلول‌های پیر هنگامی که باید بمیرند، از بین نمی‌روند.. این سلول‌های اضافی توده بافتی تشکیل می‌دهند که غده یا تومور نامیده می‌شود. تومورها می‌توانند خوش خیم یا بدخیم باشند.

بیشتر بخوانید: سرطان چیست و عوامل بروز سرطان کدامند؟

تومورهای خوش خیم رحم

این تومور های رحم سرطانی نیستند. پزشکان معمولاً می‌توانند آنها را بردارند. سلول‌های تشکیل دهنده تومورهای خوش خیم به سایر قسمت‌های بدن پخش نمی‌شوند. در بیشتر موارد تومورهای خوش خیم بعد از برداشته شدن عود نمی‌کنند. مهم‌تر این که تومورهای خوش خیم به ندرت تهدید کننده زندگی هستند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

انواع تومورهای خوش خیم رحم

فیبروم رحمتومورهای خوش خیم شایعی هستند که در عضلات رحم رشد می‌کنند. بطور عمده زنان، ممکن است فیبروم های متعددی در یک زمان داشته باشند فیبروم های رحم سرطانی نمی‌شوند .وقتی زنی یائسه می‌شود گاهی اوقات فیبروم کوچک‌تر شده و از بین می‌روند.

معمولاً فیبروم ها علائم ایجاد نمی‌کنند و نیاز به درمان ندارند اما بسته به اندازه و موقعیت خود، فیبروم رحم می‌تواند باعث خونریزی، ترشح از واژن و تکرر ادراری شوند. زنان دارای این علائم باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان ویزیت شوند. اگر فیبروم رحم موجب خونریزی شدید شده و یا اعضای مجاور را تحت فشار قرار داده و منجر به درد شود، پزشک درمان جراحی فیبروم یا سایر درمان‌ها را پیشنهاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: فیبروم رحم چیست؟ علت و انواع و درمان فیبروم رحم چه هستند؟

آندومتریوز ← حالت خوش خیم دیگری است که رحم را درگیر می‌سازد و در زنان 30-40 ساله بویژه زنانی که حاملگی نداشته‌اند بیشترین شیوع را دارد. اندو متریوز زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های مخصوص رحم در بیرون از رحم و در اعضای مجاور رشد می‌کنند. این حالت ممکن است باعث دوره‌های قاعدگی دردناک، خونریزی پریود غیرطبیعی و گاهی اوقات توانایی از دست دادن باروری (توانایی بارور شدن) شود، اما باعث بروز سرطان نمی‌شود. زنان مبتلا به آندومتریوز توسط هورمون یا جراحی درمان می‌شوند.

زخیم شدن رحم (هیپرپلازی آندومتر رحم)← افزایش تعداد سلول‌های پوشاننده رحم است. این سلول ها سرطانی نبوده ولی گاهی اوقات به سمت سرطانی شدن پیش می‌رود. دوره‌های قاعدگی سنگین، خونریزی بین دوره‌های ماهانه و خونریزی بعد از یائسگی، از علائم شایع هیپرپلازی هستند هیپرپلازی اغلب بعد از سن40  سالگی شایع است. برای جلوگیری از سرطانی شدن هیپرپلازی آندومتر، توصیه پزشکان جراحی برای برداشتن رحم (هیسترکتومی) بوده و درمان هورمونی (پروژسترون) و معاینات پی‌گیری منظم را نیز توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آندومتریوز چیست؟ علائم و روش درمان بیماری آندومتریوز کدام است؟

تومورهای بدخیم رحم

این تومور های رحم سرطانی هستند. عموماً بسیار خطرناک بوده و ممکن است تهدید کننده زندگی باشند. سلول‌های سرطانی به بافت‌ها و اعضای مجاور حمله کرده و به آنها آسیب می‌رسانند. هم چنین سلول‌های سرطانی می‌توانند از تومور بدخیم جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی می‌شوند. و این چگونگی انتشار سلول‌های سرطانی از تومور اصلی (اولیه) برای تشکیل تومورهای جدید در اندام‌های دیگر می‌باشد. انتشار سرطان متاستاز نامیده دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: کولپوسکوپی برای تشخیص سرطان دهانه رحم چیست و چگونه انجام میشود

هنگامی که سرطان رحم به بیرون رحم انتشار می‌یابد (متاستاز) سلول‌های سرطانی اغلب در عقده‌های لنفاوی و اعصاب و عروق خونی مجاور یافت می‌شوند. اگر سرطان به عقده‌های لنفاوی برسد، سلول‌های سرطانی می‌توانند به دیگر عقده‌های لنفاوی در سایر اندام‌ها نظیر ریه، کبد و استخوان‌ها نیز انتشار یابند. وقتی سرطان از محل اصلی به سایر قسمت‌های بدن پخش می‌شود، تومور جدید همان نوع سلول‌های غیرطبیعی را دارد و به همان نام تومور اولیه نامیده می‌شود. برای مثال اگر سرطان رحم به ریه منتشر شود سلول‌های سرطانی در ریه در حقیقت سلول‌های سرطانی رحم هستند و بیماری، سرطان رحم متاستاتیک ریه نامیده می‌شود نه سرطان ریه و به عنوان سرطان رحم درمان می‌شود..

پزشکان گاهی اوقات تومور جدید را بیماری دوردست می‌نامند. شایع‌ترین نوع سرطان رحم که از لایه پوشاننده رحم (آندومتر) شروع می‌شود، سرطان آندومتریال یا سرطان رحم نامیده می‌شود. در این کتابچه، ما از اصطلاح سرطان رحم برای اشاره به سرطانی که از آندومتر شروع می‌شود استفاده کرده‌ایم.

نوع متفاوتی از سرطان بنام سارکومای رحم، از عضلات منشأت می‌گیرد. سرطانی که از دهانه رحم شروع می‌شود نیز نوع متفاوتی از سرطان است. در این کتابچه، در مورد سارکوم رحم یا سرطان دهانه رحم بحث نمی‌شود.

حتما بخوانید: پولیپ رحمی چیست؟ علائم و عوامل ایجاد پولیپ رحمی کدام است؟


این مقاله خوب بود؟ 5 1  

سرطان رحم چیست؟ تومور بدخیم و خوش خیم رحم چیست؟

امتیاز: 4.2 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود