سرطان پروستات: علائم خطرناک و درمان های جدید پروستات چگونه است؟

پروستات، غده‌ای در دستگاه تولید مثل مردان است. سن بالا، شایع‌ترین علت در بروز سرطان پروستات می باشد.

اغلب اوقات، علائم سرطان پروستات برای چندین سال مخفی می ماند. زمانی که علایم و نشانه‌ها بروز می کند، ممکن است بیماری به خارج از پروستات، گسترش یافته باشد.

از دو نوع آزمایش برای تشخیص سرطان پروستات در صورت عدم وجود هرگونه علائم پروستات استفاده می شود:

 1. معاینه انگشتی انتهای روده (مقعد)
 2. آزمایش خون برای شناسایی ماده‌ای که توسط پروستات تولید شده و آنتی ژن اختصاصی پروستات (P.S.A) نامیده می شود.

تشخیص قطعی سرطان پروستات از طریق تعیین درجه و تعیین مرحله بیماری انجام می گیرد.

عموماً سه روش درمان برای مبتلایان به سرطان پروستات مراحل اولیه مورد پذیرش قرار گرفته است:

 • برداشتن پروستات بصورت کامل (پروستاتکتومی رادیکال)
 •  اشعه درمانی (رادیوتراپی)
 •  تحت نظر داشتن”Watchful Waiting “

سرطان پروستات

پروستات چیست؟

غده پروستات، در دستگاه تولید مثل مردان قرار دارد. پروستات در تشکیل و انبار مایع منی دخالت داشته و محل آن نزدیک مثانه و و انتهای روده بزرگ می باشد. پروستات قسمتی از پیشابراه (پیشابراه لوله‌ای است که ادرار را از مثانه خارج می کند) است. اندازه پروستات سالم مانند یک گردو می باشد. اگر پروستات رشد کند، بزرگ شده و ممکن است جریان ادرار آهسته یا متوقف شود. در واقع تکثیر بیش از حد سلول های این غده علت سرطان پروستات است.

حتما بخوانید: سرطان چیست و علت ایجاد سرطان چه میباشد؟

سرطان پروستات با افزایش تعداد سلول ها باعث بزرگ شدن بیش از حد پروستات باعث انسداد مجرای خروج ادرار میشود که نتیجه آن بروز علائم پروستات است

 

سرطان پروستات چیست؟

در امریکا، به استثنای سرطان پوست، سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان های بدخیم در مردان است (در سال 2006، تشخیص سرطان پروستات در 235000  مرد، داده شده است).

در اغلب مردان مبتلا، پیشرفت سرطان پروستات آهسته و یا علائم مخفی است. عده‌ای از مبتلایان به سرطان پروستات مراحل اولیه با درجه پایین، برای مدت زیادی بعد از تشخیص بیماری، زندگی می‌کنند. حتی بدون درمان، بسیاری از مبتلایان به سرطان پروستات نمی میرند و به زندگی خود ادامه می دهند، مگر اینکه مرگ در ارتباط با سایر علت ها و بدون ارتباط با سرطان پروستات رخ دهد (در سال 2006 حدود 27000  نفر از مبتلایان به سرطان پروستات،زندگی خود را از دست دادند). در بین تمام مردانی که در معرض خطر  قرار دارند، بیشترین عامل خطر مشترک، سن بالا می باشد.

سالانه در بیشتر از 70٪ مردان بالای 65 سال، تشخیص سرطان پروستات داده می شود. مردان آفریقایی تبار بیشتر در معرض خطر ابتلا، نسبت به مردان سفید پوست هستند. شیوع سرطان پروستات در کشورها، مختلف می باشد. رژیم غذائی پر چرب بخصوص چربی جامد، علت عمده این تفاوت‌ در ابتلا به پروستات می باشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

هم چنین، عوامل ژنتیکی نقش مهمی بعنوان علت سرطان پروستات بازی می کنند. مخصوصاً در خانواده‌هایی که تشخیص بیماری آنها در سنین پایین‌تر از 60 سالگی داده شده است، خطر ابتلا به سرطان پروستات با تعداد بستگان نزدیک مبتلا به این بیماری، افزایش می یابد.

علائم سرطان پروستات و نشانه های خطر چیست؟

سرطان پروستات گاهی برای سال‌ها، بدون علامت می باشد و علایم پروستات هنگامی بروز می کند که بیماری به بیرون از پروستات، انتشار پیدا کرده است.

علایم سرطان پروستات شامل موارد زیر است:

 1. تکرر ادرار خصوصاً در شب
 2. قطره قطره ادرار کردن
 3. مشکل در شروع عمل ادرار کردن
 4. قطع جریان ادرار و یا ضعیف شدن آن
 5. سوزش در هنگام ادرار کردن
 6. وجود خون در ادرار یا منی
 7. انزال دردناک
 8. دردهای مکرر در قسمت پایینی کمر (کمر درد)، درد لگن ودرد پا
 9. درد پروستات

اینها می توانند از علایم سرطان پروستات باشند ولی اغلب اوقات از علائم پروستات بزرگ و غیر سرطانی هم می باشند. خیلی مهم است که افراد دارای این علایم، توسط پزشک کنترل شوند.

سرطان پروستات

بیماری های پروستات که مشابه علایم سرطان پروستات را ایجاد می کنند، کدامند؟

زمانی که سن مردان بالا می رود، ممکن است پروستات آنها بزرگ‌تر شده و جریان ادرار متوقف شود و یا مانع از انجام رابطه جنسی شود . شایع‌ترین این حالت، هیپرپلازی خوش خیم پروستات (B.P.H) یا بزرگی پروستات می باشد که سرطانی نیست اما می تواند باعث بروز بسیاری از علائم مشابه سرطان پروستات گردد.

اگر چه پروستات بزرگ تهدیدکننده زندگی نیست ولی نیازمند درمان دارویی یا عمل جراحی، برای برطرف شدن علائم می باشد. عفونت یا التهاب پروستات، پروستاتیت نامیده می شود که ممکن است بسیاری از علائم مشابه سرطان پروستات را ایجاد کند. مهم است که بیماران توسط پزشک کنترل شوند.

چگونه سرطان پروستات قبل از بروز علائم، قابل شناسایی و تشخیص است؟

دو نوع آزمایش برای تشخیص سرطان پروستات در صورت عدم وجود علائم پروستات مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. معاینه‌ی انگشتی راست روده (مقعد) – پزشک از طریق مقعد، پروستات را از نظر وجود هرگونه ناحیه سفت یا توده مانند، لمس می کند.
 2. آزمایش خون: برای تشخیص ماده‌ای بنام آنتی ژن اختصاصی پروستات (P.S.A) که بوسیله‌ی پروستات ساخته می شود، بکار می رود.

این دو روش در تشخیص سرطان پروستات خاموش که بدون علایم می باشد، بکار می روند. با وجود این، امروزه هنوز شناخته شده نیست که آیا آزمایش غربال‌گری موجب نجات زندگی بیماران می شود یا نه؟ تاثیر انجام غربال‌گری و درمان عمل جراحی پروستات یا رادیوتراپی در بسیاری از بیماران هنوز کاملا روشن نیست.


حتما بخوانید:


در نتیجه این عدم اطمینان، مؤسسات تحقیق سرطان انجام تحقیقات برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مبتلایان به سرطان پروستات را، ادامه می دهند.

بطور رایج مراکز تحقیقات، مطالعات وسیعی را برای تشخیص تأثیر غربال‌گری در مردان (با استفاده از آزمایش خون برای یافتن آنتی ژن و معاینه راست روده) برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری، انجام می دهند.

چگونه آزمایش پروستات می توانند برای تشخیص سرطان پروستات،قابل اعتماد باشند؟

این آزمایشات برای تشخیص سرطان پروستات قطعی نیستند. بسیاری مردان با سطح P.S.A پایین، سرطان پروستات دارند و غالب مردان مبتلا به سرطان پروستات سطح P.S.A طبیعی دارند. هم چنین در معاینه مقعدی، خطا در، تشخیص سرطان پروستات، می تواند اتفاق افتد. انجام توام معاینه مقعدی و  P.S.A بهتر از انجام هرکدام به تنهایی، در تشخیص سرطان پروستات عمل می کند.

سرطان پروستات

تشخیص قطعی سرطان پروستات چگونه است؟

تشخیص سرطان پروستات تنها بوسیله نمونه برداری از پروستات (بیوپسی) تأیید می شود .در هنگام نمونه‌برداری متخصص اورولوژی (پزشکی که در زمینه دستگاه ادراری و تناسلی مردان و دستگاه ادراری زنان تخصص دارد) نمونه‌های بافتی را توسط سر سوزن برمی دارد.

این کار بطور معمول در مطب پزشکان تحت بیهوشی یا بی‌حسی موضعی انجام می شود. سپس متخصص پاتولوژی (پزشکی که بیماری ها را از طریق مطالعه بافت‌ها در زیر میکروسکوپ، شناسایی می کند) سلول‌های سرطانی را شناسایی می کند.

سرطان پروستات با تعیین مرحله بیماری و درجه بیماری توصیف می‌شود.

بر اساس شکل میکروسکوپیک بافت توموری، آسیب شناس بافت را، سرطان با درجه پایین، درجه متوسط و درجه بالا توصیف می کند. یک روش برای درجه بندی سرطان پروستات، سیستم Gleason می باشد که از نمره 2 تا 10 استفاده می شود. در روش دیگر از G1 تا G4 استفاده می‌شود. در هر دو سیستم نمره بالاتر، دلیل بر درجه بالای تومور می باشد. تومورهای با درجه بالا، بطور معمول سرعت رشد بالاتری د اشته و نسبت به تومورهای با درجه پایین، تمایل بیشتری برای انتشار (متاستاز) دارند.

مرحله بیماری به وسعت سرطان اشاره می‌کند. سرطان پروستات در مراحل اولیه (مراحل I,II) موضعی می باشد و به خارج غده پروستات انتشار پیدا نکرده است. سرطان پروستات مرحله III که اغلب بیماری پیشرفته موضعی نامیده می شود، به بیرون غده و کیسه‌های منی انتشار می یابد .مرحله IV انتشار سرطان به عقده‌های لنفاوی و یا سایر بافت‌ها یا اعضای بدن می باشد.

درمان سرطان پروستات مراحل اولیه و عمل پروستات

عموما، سه روش درمانی برای مبتلایان به سرطان پروستات مراحل اولیه، مورد استفاده قرار می گیرد:

 • عمل پروستات: جراحی برداشتن پروستات بطور کامل(پروستاتکتومی رادیکال)
 • رادیوتراپی
 • تحت نظر داشتن ” Watchful Waiting “

در عمل جراحی پروستات ایت غده بصورت کامل توسط برداشته میشود یعنی پروستات و بافت‌های مجاور آن خارج می گردد. گاهی اوقات غده های لنفاوی ناحیه لگن نیز، درآورده می شوند. عمل پروستات، می تواند توسط تکنیکی که جراحی با حفظ اعصاب نامیده می شود مورد استفاده قرار گیرد. تا از صدمه به اعضایی که برای عمل نعوظ و رابطه جنسی لازم است جلوگیری شود

پرتودرمانی: مستلزم دادن انرژی اشعه به پروستات می باشد. بطور معمول انرژی در بخش سرپایی با پرتو افکنی از بیرون انجام می شود. انرژی هم چنین می تواند از طریق ماده رادیواکتیو کاشتنی در پروستات، بوسیله سوزن داده شود.


حتما بخوانید:


تحت نظر داشتن: در این روش از دارو و یا سایر راه‌های درمانی استفاده نمی شود. برای بیمارانی که سرطان پروستات مراحل اولیه دارند توصیه می شود، بخصوص برای آن‌هایی که مسن بوده و یا سایر مشکلات جدی پزشکی دارند؛ این بیماران بطور مرتب معاینه می شوند و اگر رشدی از سرطان دیده شود درمان شروع میگردد.

بیماران چگونه در مورد بهترین روش درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه، تصمیم گیری می نمایند؟

انتخاب روش درمانی، مستلزم دخالت دادن و استفاده از نظرات یک یا چند پزشک متخصص و خود بیمار می باشد.


حتما بخوانید


 


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

سرطان پروستات: علائم خطرناک و درمان های جدید پروستات چگونه است؟

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

برای درد پهلو و سوزش ادرار چه باید کرد؟

سلام خسته نباشید خانمی 26 ساله الان به مدت 15 روزه درد در ناحیه پهلو سمت راست دارم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اورولوژی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود