درمان سرطان ریه چگونه است؟ شیمی درمانی سرطان ریه پیشرفته و عوارض جانبی آن چیست؟

درمان سرطان ریه

سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان هاست که راه های درمان مختلفی برای آن وجود دارد.
انتخاب نوع درمان بستگی به نوع سرطان دارد و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان ساده تر خواهد بود.

شیمی درمانی یکی از روش های درمان سرطان ریه است که عوارض خاص خود را دارد. که در این مقاله مطالب سودمندی درباره تمامی روش های درمانی این نوع سرطان آورده شده است.

سرطان ریه چیست و چه انواعی دارد؟

علائم و نشانه های سرطان ریه چیست؟

راه های درمان سرطان ریه و روش انتخاب آن چگونه است؟

درمان به عوامل زیادی بستگی دارد مانند نوع سرطان؛ (سرطان سلول‌های غیر کوچک یا سرطان سلول‌های کوچک)؛ اندازه؛ محل؛ وسعت تومور و سلامتی عمومی بیمار.

درمان‌های متفاوت و درمان‌های ترکیبی زیادی برای کنترل سرطان ریه و یا بهبود کیفیت زندگی از طریق کاهش علایم بیماری به کار می‌رود.

 • جراحی ریه در سرطان: جراحی عملی است که با آن تومور ریه برداشته می‌شود. نوع روش جراحی که یک پزشک به کار می‌برد بستگی به محل تومور در ریه دارد.
  ممکن است عمل جراحی فقط برای برداشتن قسمت کوچکی از ریه انجام بگیرد. یا ممکن است یکه ناحیه بزرگ از ریه برداشته شود. ممکن است در موارد پیشرفته سرطان برداشتن کامل ریه نیاز شود.
  بعضی تومورها غیر قابل جراحی بوده (نمی‌توانیم آنها را با جراحی برداریم) و بدلیل اندازه یا محل آن و برخی دلایل پزشکی، بیماران نمی‌توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند.
 • شیمی درمانی سرطان ریه: روش شیمی درمانی استفاده از داروهای ضد سرطانی است و سلول‌های سرطانی را در درون بدن از بین می‌برد.
  حتی اگر توده سرطانی از ریه خارج شود ممکن است سلول‌های سرطانی در بافت‌های نزدیک یا دورتر بدن؛ باقی مانده باشند. شیمی درمانی برای کنترل رشد تومور و کاهش علایم سرطان به کار می‌رود.
  اغلب داروهای ضد سرطان به صورت تزریق مستقیم داخل رگ خونی به کار می‌روند و یا از طریق لوله تزریق می‌شوند. کاتتر لوله نازکی است که در وریدهای بزرگ کار گذاشته شده و برای طولانی مدت در ورید باقی می‌ماند. بعضی داروهای ضد سرطان به صورت قرص داده می‌شوند.
 •  درمان با اشعه (رادیوتراپی) سرطان ریه: رادیوتراپی مستلزم دریافت اشعه‌هایی با انرژی بالا برای نابود کردن سلول‌های سرطانی است.
  رادیو تراپی به صورت مستقیم، در محدوده تعیین شده به کار می‌رود و تنها در همان ناحیه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.
  رادیوتراپی ممکن است قبل از عمل جراحی برای کاهش حجم تومور و بعد از جراحی برای از بین بردن سلول‌های باقی مانده در محل عمل به کار می‌رود.
  پزشکان اغلب رادیوتراپی را همراه با شیمی درمانی تجویز می‌کنند و آن را به عنوان درمان اولیه به جای جراحی به کار می‌برند. رادیو تراپی ممکن است برای تسکین و تخفیف علایم تنفسی مثل کوتاهی تنفس به کار رود.
  اشعه برای درمان سرطان ریه اغلب از یک دستگاه خارج می‌شود (رادیو تراپی خارجی). اشعه همچنین می‌تواند از یک کاشتنی (ایمپلنت) (جعبه کوچک حاوی مواد رادیو اکتیو) خارج شود که مستقیما روی تومور یا نزدیک آن قرار داده شود (رادیو تراپی داخلی).
 • درمان فوتو دینامیک سرطان ریه: نوعی درمان با لیزر بوده و مستلزم استفاده از مواد شیمیایی است که به داخل گردش خون تزریق شده و تمام سلول‌های بدن آنها را جذب می‌کنند. مواد شیمیایی به سرعت سلول‌های طبیعی را ترک می‌کنند ولی در سلول‌های سرطانی طولانی مدت باقی می‌مانند.
  نور لیزر که سرطان را هدف قرار داده است؛ مواد شیمیایی را فعال کرده و باعث می‌شود سلول‌های سرطانی که این مواد را جذب کرده‌اند از بین بروند. این درمان برای کاهش علایم سرطان ریه به کار می‌رود.
  به عنوان مثال در بیمارانی که نمی‌توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند؛ برای کنترل خونریزی یا برطرف کردن مشکلات تنفسی که منجر به انسداد راه‌هایی می‌شود ما می‌توان از آن استفاده کرد.
  همچنین برای درمان تومورهای خیلی کوچک در بیمارانی که درمان‌های معمولی سرطان ریه برای آنها مناسب نیست، به کار می‌رود.

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه از نوع سرطان سلول‌های “غیر کوچک” چگونه انجام میشود؟

بیماران مبتلا می‌توانند با روش‌های مختلفی تحت درمان قرار بگیرند. انتخاب نوع درمان بستگی به اندازه؛ محل و وسعت تومور دارد. معمول‌ترین راه برای درمان این نوع سرطان؛ جراحی است. کرایو سرجری (جراحی با سرما: نوعی درمان که بافت سرطانی را یخ زده نموده و نابود می‌کند). برای کنترل علایم در مراحل تاخیری این نوع سرطان به کار می‌رود. هم چنین رادیوتراپی و شیمی درمانی برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری و درمان و مراقبت به کار می‌روند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

 درمان سرطان ریه از نوع سرطان سلول‌های “کوچک” چگونه انجام میشود؟

این نوع سرطان به سرعت پخش می‌شود. در بیشتر مواقع هنگامی که بیماری تشخیص داده می‌شود سلول‌های سرطانی در قسمت‌های زیادی از بدن پخش شده‌اند. پزشکان همیشه شیمی درمانی را به منظور هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی داخل بدن به کار می‌برند. از رادیوتراپی می‌توان برای هدف قرار دادن تومور در ریه یا تومورهای دیگر قسمت‌های بدن مثل مغز استفاده کرد. بعضی بیماران قبل از اینکه تومور در مغز آنها ظاهر شود هدف رادیوتراپی قرار می‌گیرند. این نوع درمان که رادیوتراپی جمجمه‌ای پیش‌گیری‌کننده گفته می‌شود، مانع از تشکیل تومور در مغز می‌شود. جراحی نیز قسمتی از درمان است که در تعدادی کمی از بیماران مبتلا به سرطان ریه از نوع سلول‌های کوچک استفاده می‌شود.

آیا شیمی درمانی در درمان سرطان موثر است؟

شیمی درمانی چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی درمان سرطان ریه چه مواردی می باشد؟

عوارض جانبی درمان بستگی به نوع درمان دارد و ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. عوارض جانبی اغلب موقتی هستند. پزشکان و پرستاران باید عوارض جانبی احتمالی درمان‌ها را توضیح دهند. آنها می‌توانند راه‌هایی را برای کمک به کاهش علایم پیشنهاد دهند که این علایم ممکن است در طول درمان یا بعد از آن رخ دهد.

 • جراحی

برای سرطان ریه عمل جراحی بزرگی لازم می‌باشد. بعد از جراحی ریه؛ مایعات و هوا در ریه تجمع می‌یابند. بیماران جهت تغییر وضعیت و سرفه و تنفس عمیق احتیاج به کمک دارند. این فعالیت‌ها برای بیماران در دوران نقاهت اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این فعالیت‌ها به انبساط بافت ریه باقی مانده کمک نموده و از تجمع مایعات و هوا در آن جلوگیری می‌کنند. درد؛ ضعف ناحیه سینه و بازو و کوتاهی تنفس، عوارض جانبی مشترک بعد عمل جراحی ریه می‌باشد. بیماران چندین هفته یا چندین ماه زمان نیاز دارند تا به انرژی و قدرت سابق دست پیدا کنند.

 • شیمی درمانی

شیمی درمانی بر سلول‌های طبیعی و همچنین سلول‌های سرطانی اثر می‌گذارد. اثرات جانبی به طور عمده بستگی به نوع داروها و دوز آنها دارد. (مقدار دارویی که بیمار دریافت می‌کند) عوارض جانبی عمده شامل تهوع؛ استفراغ؛ ریزش مو و خستگی می‌باشد.

 • رادیو تراپی

رادیوتراپی همانند شیمی درمانی بر روی سلول‌های سرطانی اثر می‌گذارد. عوارض جانبی عمده بستگی به دوز درمانی و قسمتی از بدن دارد که تحت رادیو تراپی قرار می‌گیرد. عوارض جانبی عمده رادیو تراپی شامل خشکی؛ زخم گلو؛ مشکلات بلع؛ خستگی؛ تغییرات پوستی در ناحیه تحت درمان و کاهش اشتها می‌باشد. بیمارانی که رادیو تراپی در ناحیه مغز دریافت می‌کنند ممکن است دچار سردرد؛ تغییرات پوستی؛ خستگی؛ تهوع؛ استفراغ؛ ریزش مو؛ مشکلات حافظه و فرایند یاد گیری شوند.

 • درمان فوتو دینامیک

این درمان باعث می‌شود پوست و چشمان فرد نسبت به نور خورشید حساسیت پیدا کند که تا مدت 6 هفته و یا بیشتر بعد درمان ادامه دارد. به بیماران توصیه می‌شود تا 6 هفته از تماس با نور خورشید یا نور شدید در داخل منزل دوری کنند. در صورت رفتن به بیرون از منزل، لباس‌های محافظ مانند عینک آفتابی استفاده کنند. عوارض دیگر مانند سرفه؛ مشکلات بلع؛ تنفس دردناک یا کوتاهی تنفس می‌باشد. بیماران بایستی با پزشک معالج خود در مورد تغییرات پوستی مانند تاول؛ قرمزی و تورم مشورت کنند.

مراقبت‌های پی گیری چه تاثیری در درمان سرطان ریه دارد؟

مراقبت‌های پی گیری بعد از درمان سرطان ریه، بسیار مهم می‌باشد کنترل‌های منظم پزشکی فرد را مطمئن می‌کند تا در صورت وجود تغییرات در سلامتی؛ عود سرطان و یا ایجاد سرطان جدید، هر چه زودتر درمان شروع خواهد شد.. این کنترل‌ها شامل معاینات بدنی؛ عکس برداری از قفسه سینه و آزمایشات آزمایشگاهی می‌باشد. در فاصله زمانی معاینات؛ مبتلایان به سرطان ریه بایستی هر گونه تغییرات در وضعیت سلامتی خود را در اسرع وقت به پزشک خود اطلاع دهند.

درمان سرطان ریه

سیستم‌های حمایتی عاطفی در درمان سرطان ریه چه تاثیری میگذارد؟

سازگاری با بیماری‌های جدی همانند سرطان یک مبارزه است. افراد بیمار می‌توانند از عهده مشکلات جسمی و پزشکی برآیند اما نگرانی‌ها؛ احساسات و دلواپسی‌ها می‌تواند زندگی آنها را با مشکل مواجه کند. آنها نیازمندند که به صورت عملی با جنبه‌های روانی بیماری خود سازگار شوند.

در حقیقت توجه به جنبه‌های روانی و عاطفی بیماران قسمتی از برنامه درمانی آنها می‌باشد. حمایت تیم مراقبت بهداشتی (پزشکان؛ پرستاران؛ مددکار اجتماعی و سایرین) و گروه‌های حمایتی می‌تواند احساس تنهایی و غم افراد را کاهش داده و کیفیت زندگی آنها را افزایش دهند. گروه‌های حمایتی سرطان، محیط سالمی را فراهم می‌آورند تا بیماران بتوانند در مورد زندگی با سرطان، با سایر افرادی که تجربه مشابهی دارند، صحبت کنند. هم چنین آنها ممکن است با اعضای گروه بهداشتی در مورد یافتن گروه حمایتی صحبت کنند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

درمان سرطان ریه چگونه است؟ شیمی درمانی سرطان ریه پیشرفته و عوارض جانبی آن چیست؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود