علائم مهم سرطان ریه چیست؟ آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان ریه چیست؟

نشانه های سرطان ریه

سرطان ریه نیز مانند همه سرطان ها دارای علائم و نشانه هایی است که در مراحل پیشرفته بروز میکند.

اما مساله مهم دانستن علائم اولیه و تشخیص زودهنگام سرطان ریه است تا درمان قبل از آنکه به مراحل خطرناک برسد شروع شود.

در این مقاله ابتدا به علائم مهم سرطان ریه و سپس به آزمایشات تشخیص سرطان ریه در مراحل مختلف و تشخیص قطعی آن پرداخته ایم

درمان سرطان ریه چگونه انجام میشود؟

سرطان ریه چیست؟ و دارای چه انواعی است؟

علائم و نشانه های مهم و خطرناک سرطان ریه

علایم و نشانه‌های شایع سرطان ریه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سرفه مداوم که خوب نشده و به مرور زمان بدتر می‌شود.
 • درد مداوم سینه
 •  سرفه خونی
 •  کوتاهی تنفس؛ ویزینگ و صدای دو رگه و خشن
 • مشکلات تنفسی مثل ذات الریه و برونشیت
 •  تورم گردن و صورت
 •  کاهش اشتها و کاهش وزن
 •  خستگی

این نشانه‌ها علاوه بر سرطان ریه در بیماری‌های دیگر نیز ممکن است دیده شوند؛ مهم است که توسط پزشک کنترل گردد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

سرطان ریه چگونه تشخیص داده میشود؟

برای کمک به تشخیص بیماری، پزشکان سابقه پزشکی افراد؛ تاریخچه مصرف سیگار؛ تماس با مواد محیطی و مصنوعی و تاریخچه فامیلی سرطان را بررسی می‌کنند.

پزشکان همیشه معاینات بدنی را انجام داده و آزمایشات تشخیصی و عکس سینه را درخواست می‌کنند. اگر به سرطان ریه مشکوک شوند آزمایش خلط، ساده‌ترین آزمایشی است که در شناسایی سرطان ریه مفید خواهد بود. این روش آزمایش میکروسکوپی بر روی سلول‌هایی که در تنفس عمیق از خلط های ریه بدست آمده است

برای تشخیص قطعی سرطان ریه؛ پزشکان باید آزمایشات بافتی ریه را انجام دهند. نمونه برداری (بیوپسی)؛ برداشتن سلول‌هایی از بافت ریه برای مطالعه زیر میکروسکوپ است که این مطالعه توسط آزمایشگاه پاتولوژی انجام می‌شود و می‌تواند نشان دهد آیا شخص سرطان دارد یا نه؟

نشانه های سرطان ریه

روش‌هایی نمونه برداری از ریه برای تشخیص سرطان

 • برونکوسکوپی: وسیله ظریف لوله مانندی که برای معاینه داخل نای؛ برونش (مجاری هوایی که به ریه منتهی می‌شوند) و ریه‌ها به کار می‌رود. این عمل را برونکوسکوپی می‌گویند.
  یک برونکوسکوپ وسیله ظریف لوله مانندی است که دارای چراغ و لنز برای دیدن است. ممکن است ابزاری نیز برای نمونه برداری داشته باشد تا نمونه برداری انجام شود و نمونه زیر میکروسکوپ برای علایم بیماری کنترل شود.
  برونکوسکوپ از طریق دهان یا بینی وارد می‌شود. برونکوسکوپی ممکن است برای تشخیص سرطان یا انجام برخی اعمال جراحی استفاده شود.

پزشک دستگاه برونکوسکوپ (لوله باریک چراغ‌دار) را از دهان یا بینی فرد وارد کرده و آن را به طرف مجاری تنفسی پایین می‌برد. پزشک توسط این لوله می‌تواند سلول یا تکه کوچکی از بافت را جمع آوری می‌کند.

 •  آسپیراسپیون (مکش) با سوزن: یک سوزن وارد سینه و داخل تومور شده و نمونه برداری با آن انجام می‌شود.
 • توراسنتز: در این روش پزشک با استفاده از یک سوزن نمونه‌ای از مایع اطراف ریه را برای معاینه سلول‌های سرطانی بر می‌دارد.
 • توراکوتومی: گاهی جراحی قفسه سینه برای تشخیص سرطان ریه لازم است که یک عمل جراحی بزرگی بوده و بایستی در بیمارستان انجام شود.

آیا سرطان با دارو قابل درمان است؟

آیا شیمی درمانی درد دارد؟

مرحله بیماری سرطان ریه بر چه اساسی تعیین میشود؟

در صورت تشخیص سرطان ریه، پزشک باید مرحله بیماری یا وسعت آن را تعیین کند.

تعیین مرحله بیماری برای درک این نکته است که آیا سرطان پخش شده است یا نه و اگر چنین است کدام قسمت از بدن مبتلا شده است. سرطان ریه اغلب به مغز یا استخوان‌ها انتشار می‌یابد که درواقع نوع پیشرفته سرطان ریه است. اطلاع از مرحله بیماری به پزشک جهت طراحی درمان کمک می‌کند.

برخی از آزمایشات مورد استفاده جهت تعیین انتشار سرطان عبارتند از:

 • سی تی اسکن (CT scan): کامپیوتر با استفاده از اشعه ایکس عکس‌هایی واضح از اندام درون بدن ایجاد می‌کند.
 •  MRI (ام ار آی) : آهن ربایی قوی به کمک کامپیوتر وصل شده است و عکسهای واضحی از اندام درونی بدن ایجاد می‌کند.
 •  اسکن هسته‌ای: اسکن هسته‌ای می‌تواند انتشار سرطان ریه به اندام‌های دیگر مثل کبد را نشان دهد. بیماران، مقدار کمی ماده رادیو اکتیو را به صورت خوراکی یا به صورت تزریقی دریافت می‌کنند. دستگاه (اسکنر) سطح تشعشعات را در اعضای خاص بدن برای مشخص شدن نواحی غیر طبیعی، اندازه گیری نموده و ثبت می‌کند.
 •  اسکن استخوان: اسکن استخوان نوعی اسکن هسته‌ای است که می‌تواند انتشار سرطان به استخوان‌ها را مشخص کند. مقدار کمی ماده رادیو اکتیو به صورت وریدی تزریق می‌شود. این مواد از گردش خون عبور نموده و در نواحی رشد استخوان غیر طبیعی تجمع می‌یابند. دستگاهی به نام اسکنر، سطح تشعشعات در این نواحی را اندازه گرفته و آنها را روی فیلم اشعه ایکس ثبت می‌کند.
 • مدیاستینوسکوپی یا مدیاستینوتومی: مدیاستینوتومی عملی که در آن لوله‌ای در قفسه سینه قرار می‌گیرد و از آن بافت‌ها و اعضای ما بین ریه؛ استخوان سینه و قلب مشاهده می‌شود. این لوله از برش نزدیک استخوان سینه وارد می‌شود. این عمل معمولا جهت نمونه برداری از بافت لنفاوی طرف چپ سینه استفاده می‌شود. می‌تواند به تشخیص انتشار سرطان ریه به غدد لنفاوی قفسه سینه کمک کند.

نشانه های سرطان ریهمدیاستینوسکوپی چیست؟

عملی که یک مدیاستینوسکوپ انجام می‌دهد. معاینه اعضای مابین ریه‌ها و غدد لنفاوی است. یک مدیاستینوسکوپ دستگاه لوله شکل باریکی است که چراغ و لنزی برای مشاهده دارد. دارای قطعه‌ای است که می‌توان نمونه برداری نموده و آن را برای علایم بیماری کنترل کرد. مدیاستینوسکوپ از طریق برش بالای استخوان سینه، وارد سینه می‌شود. این عمل برای نمونه برداری از غدد لنفاوی سمت راست سینه، استفاده می‌شود

برای این منظور از دستگاه دوربین‌دار حاوی لامپ که اسکوپ نامیده می‌شود استفاده می‌شود. پزشک (مدیاستینوم) مرکز قفسه سینه و غدد لنفاوی مجاور را معاینه می‌کند. در مدیاستینوسکوپی؛ اسکوپ از طریق برش کوچک در گردن وارد می‌شود و در مدیاستینوتومی در سینه، برش ایجاد می‌شود. گاهی اوقات اسکوپ برای نمونه برداری استفاده می‌شود. بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند.


این مقاله خوب بود؟ 5 1  

علائم مهم سرطان ریه چیست؟ آزمایش تشخیص زودهنگام سرطان ریه چیست؟

امتیاز: 4.2 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود