روش ها جدید درمان سرطان خون چیست؟ عوارض درمان لوسمی و رژیم غذایی مورد نیاز

درمان لوسمی و روش های آن

کسانی که دارای سرطان خون میباشند بابت درمان سرطان خود ترس دارند. و از پزشک خود می پرسند آیا این بیماری قابل درمان است یا نه؟ روش های درمانی و عوارض آن چیست؟ ودر این دوره از چه رژیم غذایی باید پیروی کنند؟

در این مقاله به انواع روش های درمان سرطان خون از شیمی درمانی تا پیوند مغز استخوان و فواید هر روش میپردازیم.
در انتها روش های تقویت و تغذیه مورد نیاز مبتلایان به سرطان را بیان میکنیم

آنچه که باید درباره درمان سرطان خون بدانید:

پزشک ممکن است بیماران را به پزشکان متخصص در امر درمان سرطان خون ارجاع دهد .پزشکانی که لوسمی را درمان می‌کنند شامل متخصصان خون و سرطان و انکولوژیست‌های رادیوتراپیست می‌باشند. متخصصین کودکان، لوسمی کودکی را درمان می‌کنند.

بیماران بایستی در مراکز درمانی دارای پزشکان مجرب در درمان سرطان خون، تحت درمان قرار گیرند.


حتما بخوانید


بیماران برای درمان سرطان خون باید چه آمادگی داشته باشند؟

پزشک برنامه درمانی و نتایج مورد انتظار را برای بیمار بیان می‌کند. پزشک متناسب با نیازهای هر بیمار، برنامه درمانی را طرح ریزی می‌کند.

درمان لوسمی به نوع لوسمی، سن بیمار، وجود سلول‌های سرطانی در مایع مغزی نخاعی و سابقه درمان لوسمی، بستگی دارد. همچنین درمان به شکل سلول‌های سرطانی، بستگی دارد. همچنین، پزشک سلامتی عمومی و علائم بیماری را در نظر می‌گیرد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

چه روشهایی برای درمان لوسمی ( سرطان خون ) وجود دارد؟

بهترین فرد برای توصیف انتخاب‌های درمانی و نتایج مورد انتظار، پزشک است .بسته به نوع و شدت سرطان خون، از شیمی درمانی، درمان بیولوژیک، اشعه درمانی (رادیوتراپی) و پیوند مغز استخوان استفاده می‌شود.
در صورت بزرگ شدن طحال، ممکن است پزشک با جراحی آن را خارج کند. برخی از بیماران، ترکیبی از انواع درمان‌ها را دریافت می‌کنند.

بیماران مبتلا به لوسمی حاد، نیاز به درمان فوری دارند .هدف از درمان، بهبودی کامل است. سپس بعد از ناپدید شدن علائم، برای پیشگیری از عود، درمان‌های بیشتری داده می‌شود. به این نوع درمان ” درمان نگهدارنده ” اطلاق می‌شود. برخی از بیماران مبتلا سرطان خون درمان قطعی پیدا می‌کنند.

در بیماران مبتلا به لوسمی مزمن که فاقد علائم بیماری می‌باشند، ممکن است درمان فوری لازم نباشد. پزشکان، سلامتی بیمار را کنترل می‌کنند و در صورت بروز نشانه‌ها و یا شدید شدن علائم سرطان خون، درمان شروع می‌گردد.

در صورت نیاز به درمان لوسمی مزمن، اغلب کنترل بیماری و نشانه‌های آن صورت می‌گیرد .لوسمی مزمن، بندرت درمان کامل پیدا می‌کند و بیماران، درمان نگهدارنده برای جلوگیری از سرطان در مرحله بهبود (رمیسیون) دریافت می‌کنند.

درمان نگهدارنده: درمانی است که بعد از درمان اولیه برای حفظ اثر درمان، داده می‌شود. درمان نگهدارنده برای نگهداشتن سرطان در دوران بهبودی داده می‌شود.

پس رفت بیماری رمیسیون : کاهش یا ناپدید شدن علائم سرطان می‌باشد. در رمیسیون نسبی، بعضی از علائم سرطان ناپدید می‌شود. در رمیسیون کامل، تمام علائم سرطان ناپدید می‌شود، اگرچه ممکن است سرطان هنوز در بدن باشد.


 

حتما بخوانید


روش های شیمی درمانی برای درمان سرطان خون

بیشتر بیماران مبتلا به سرطان خون (لوسمی)، شیمی درمانی دریافت می‌کنند. شیمی درمانی استفاده از داروهای ضد سرطان برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. بسته به نوع سرطان خون، بیماران ممکن است یک یا ترکیبی از چند دارو دریافت کنند.

درمان نئو اجونت  :” Neoadjuvant “درمانی است که قبل از درمان اولیه داده می‌شود و شامل شیمی درمانی، پرتو درمانی و هورمون درمانی است.

بیماران مبتلا به لوسمی، شیمی درمانی را از روش‌های مختلفی دریافت می‌کنند:

 • از راه دهان
 • تزریق مستقیم وریدی (داخل وریدی (IV
 • از طریق کاتتر (لوله باریک و قابل انعطاف): کاتتر در داخل ورید و اغلب در قسمت فوقانی قفسه سینه قرار داده می‌شود. کاتتر برای بیمارانی که نیاز به درمان‌های متعدد داخل وریدی دارند، مفید است. فرد متبحر، دارو را به داخل کاتتر تزریق می‌کند که از تزریق مستقیم وریدی بهتر است. این روش باعث می‌شود تا از تزریقات مکرر که موجب ناراحتی بیمار و آسیب ورید و پوست می‌شود، اجتناب گردد.
 • تزریق مستقیم به داخل مایع مغزی نخاعی: چنانچه پزشک پاتولوژیست سلول‌های سرطانی را در مایع اطراف مغز و کانال نخاعی پیدا کند، ممکن است پزشک شیمی درمانی داخل کانال نخاعی “اینتراتکال ” را تجویز نماید که در این صورت دارو مستقیما داخل مایع مغزی نخاعی تزریق می‌گردد زیرا دارو، با تجویز وریدی یا خوراکی وارد سلول‌های مغز و نخاع نمی‌گردد. (شبکه عروق خونی، خون وارد شده به مغز و طناب نخاعی را فیلتر می‌کند. این سد خونی مغز، رسیدن داروها به مغز را متوقف می‌کند(.

بیماران ممکن است دارو را به دو روش زیر دریافت کنند :

 • تزریق داخل نخاعی: پزشک دارو را به قسمت تحتانی کانال نخاعی تزریق می‌کند.
 • مخزن امایا :”Ommaya” کودکان و اغلب بزرگسالان، شیمی درمانی داخل کانال نخاعی را از طریق کاتتر خاصی به نام مخزن امایا دریافت می‌کنند. پزشک کاتتررا زیر جمجمه قرار داده و داروهای ضد سرطان داخل کاتتر تزریق می‌گردد. این روش از ایجاد ناراحتی ناشی از تزریقات داخل ستون فقرات، پیشگیری می‌کند.

بیماران در طی مراحلی، شیمی درمانی را دریافت می‌کنند: دوره درمان، دوره بهبودی و سپس دوره درمانی دیگر. در اغلب موارد، بیماران شیمی درمانی را در بخش سرپایی بیمارستان، مطب پزشکان و یا منزل دریافت می‌کنند. در مواردی، بسته به نوع داروی دریافتی و وضعیت سلامت عمومی بیماران، ممکن است بستری بیمارستانی نیاز باشد.

درمان بیولوژیک سرطان خون چگونه است؟

درمان بیولوژیک: درمانی که برای تحریک و یا حفظ سیستم ایمنی برای مقابله با سرطان، عفونت و بیماری‌های دیگر داده می‌شود. همچنین برای کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان بکار می‌رود.

درمان بیولوژیک در درمان بیماران مبتلا به انواع لوسمی بکار می‌رود. این روش درمانی قدرت دفاعی بدن را در برابر سرطان افزایش می‌دهد. درمان به صورت وریدی تجویز می‌شود.

برای تعدادی از بیماران مبتلا به لوسمی لنفوئیدی مزمن، از نوعی درمان بیولوژیک به نام آنتی بادی مونوکلونال استفاده می‌شود. این مواد با سلول‌های سرطانی ترکیب شده و سیستم ایمنی بدن را قادر می‌سازند تا سلول‌های سرطانی را در خون و مغز استخوان، از بین ببرد.

برای اغلب بیماران مبتلا به لوسمی میلوئیدی مزمن، از نوعی درمان بیولوژیک به نام اینترفرون استفاده می‌شود. این مواد رشد سلول‌های سرطانی را کند می‌کنند.

سرطان با چه روش هایی قابل درمان است؟

درمان سرطان با رادیوتراپی، شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک

روش رادیوتراپی برای درمان سرطان خون (درمان با اشعه)

در رادیوتراپی اشعه‌های پرانرژی ناشی از امواج گاما و ایکس، جهت از بین بردن سلول‌های سرطانی بکار می‌روند. در بیشتر بیماران دستگاهی بزرگ اشعه‌هایی را به مغز، طحال یا قسمت‌هایی از بدن که سلول‌های لوسمیک جمع شده‌اند، هدایت می‌کند.

(رادیوتراپی خارجی) و یا اشعه ناشی ازمواد رادیواکتیو که در داخل بدن نزدیک سلول‌های سرطانی کاشته می‌شود، به سلول‌های سرطانی هدایت شود. (رادیوتراپی داخلی). در برخی از بیماران کل بدن زیر اشعه قرار داده می‌شود .(معمولاً قبل از پیوند مغز استخوان داده می‌شود).

بیماران رادیوتراپی را در کلینیک یا بیمارستان دریافت می‌کنند.

لوسمی ( سرطان خون ) و انواع آن

پیوند سلول‌های بنیادی برای درمان سرطان خون

پیوند سلول‌های بنیادی در اغلب مبتلایان به سرطان خون انجام می‌شود. در ابتدا بیمار با مقادیر زیادی دارو، اشعه یا هر دو، درمان می‌شود. دارو سلول‌های لوسمیک و سالم خون را در مغز استخوان از بین می‌برد. سپس سلول‌های بنیادی سالم از طریق لوله قابل انعطافی که در وریدهای بزرگ گردن یا قفسه سینه تعبیه می‌شود به بیمار داده می‌شود. سلول‌های بنیادی پیوند شده، سلول‌های خونی جدید ایجاد می‌کنند.

انواع مختلف پیوند سلول‌های بنیادی عبارت است از:

 • پیوند مغز استخوان: سلول‌های بنیادی از مغز استخوان گرفته می‌شود.
 • پیوند سلول‌های بنیادی خون محیطی: سلول‌های بنیادی از خون محیطی گرفته می‌شود.
 • پیوند خون بند ناف: برای بچه‌ای که اهدا‌کننده ندارد، پزشک از سلول‌های بنیادی خون بند ناف استفاده می‌کند. خون بند ناف از نوزاد تازه متولد شده، گرفته می‌شود. گاهی اوقات، خون بند ناف برای استفاده‌های بعدی منجمد می‌شود.

سلول‌های بنیادی ممکن است از بیمار یا اهداکننده اخذ شود:

 • پیوند سلول بنیادی اتولوگ: در این نوع پیوند، از سلول‌های بنیادی خود بیمار استفاده می‌شود. سلول‌های بنیادی بیمار استخراج شده و برای از بین بردن سلول‌های لوسمیک باقی مانده، تحت درمان قرار می‌گیرد. سلول‌های بنیادی منجمد و ذخیره می‌شود. پس از دریافت شیمی درمانی با دوز بالا و رادیوتراپی، سلول‌های بنیادی ذخیره شده به بیمار تزریق می‌شود.
 • پیوند سلول بنیادی آلوژنیک: در این نوع پیوند از سلول‌های بنیادی سالم، اهداکننده استفاده می‌شود. فرد اهداکننده ممکن است خواهر، برادر، یا والدین بیمار باشد. گاهی اوقات ممکن است سلول‌های بنیادی از اهداکنندگان غیر وابسته اخذ شود. پزشک برای اطمینان از سازگاری سلول‌های اهداکننده با بیمار، آزمایشات خونی انجام می‌دهد.
 • پیوند سلول بنیادی سینژنیک (هم ژن): در این نوع پیوند از سلول‌های بنیادی دوقلوی سالم مشابه گیرنده، استفاده می‌شود.

ممکن است بیماران چند هفته بعد از پیوند در بیمارستان بستری شوند. تیم پزشکی تا زمانی که سلول‌های بنیادی تزریق شده، تولید کافی گلبول‌های سفید خون را شروع کنند، بیماران را از نظر بروز عفونت محافظت می‌کنند.

درمان لوسمی چه عوارض جانبی دارد؟

از آنجایی که درمان روی سلول‌ها و بافت‌های سالم نیز اثر می‌کند، لذا عوارض جانبی درمان شایع هستند. عوارض جانبی به نوع و وسعت درمان بستگی دارد و ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. حتی ممکن است از درمانی به درمان دیگر نیز تغییر کند. پزشکان و پرستاران قبل از شروع درمان، بایستی عوارض جانبی احتمالی و روش‌های درمان و مراقبت آن‌ها را توضیح دهند.

شیمی درمانی چه عوارضی دارد؟

عواض جانبی شیمی درمانی به نوع و مقدار دارو بستگی دارد. به طور کلی داروهای ضد سرطان، روی سلول‌هایی که رشد سریع دارند اثر می‌کند، بخصوص سلول‌های لوسمی. شیمی درمانی همچنین روی سایر سلول‌هایی که رشد سریع دارند اثر می‌کند.

 • سلول‌های خونی: این سلول‌ها با عفونت مقابله کرده، به لخته شدن خون کمک می‌کنند و اکسیژن را به تمام قسمت‌های بدن حمل می‌کنند. با تأثیر دارو روی سلول‌های خونی، احتمال عفونت، خونریزی خودبخودی، کبودی و خستگی و ضعف در بیماران بیشتر می‌شود.
 •  سلول‌های ریشه مو: شیمی درمانی موجب ریزش مو می‌شود. موها مجدداً رشد می‌کنند. موهای جدید از نظر رنگ و بافت متفاوت هستند.
 •  سلول‌های پوششی دستگاه گوارشی: شیمی درمانی موجب بروز بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ، اسهال و زخم دهان و لب‌ها می‌شود. اغلب این عوارض با مصرف دارو کنترل می‌شوند.

بعضی از داروها روی سیستم تولید مثل اثر می‌کنند. در زنان ممکن است قاعدگی نامنظم یا قطع شود. ممکن است نشانه‌های یائسگی در زنان از قبیل قرمزی و خشکی مخاط واژن، بروز کند. ممکن است تولید اسپرم در مردان متوقف شود .چون این تغییرات ممکن است دائمی باشد، برخی از مردان قبل از درمان اسپرم خود را منجمد و ذخیره می‌کنند. غالب بچه‌های مبتلا به لوسمی که درمان می‌شوند، زمان بلوغ توان باروری طبیعی دارند. اما گاهی اوقات با توجه به نوع و مقدار دارو‌ها و سن بیمار، تعدادی از دختران و پسران ممکن است در زمان بلوغ دچار عقیمی شوند.

چون هدف درمانی ” تارگت تراپی ” (گاهی اوقات برای لوسمی میلوئید مزمن استفاده می‌شود) فقط روی سلول‌های لوسمی اثر می‌کند، در مقایسه با سایر داروهای ضد سرطان عوارض کمتری دارد. Gleevec ممکن است موجب احتباس آب در بیماران شود. این امر موجب بروز تورم و پف آلودگی در بیماران می‌گردد.

درمان بیولوژیک چه عوارضی دارد؟

عوارض جانبی درمان بیولوژیکی به نوع ماده مورد استفاده بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. قرمزی و تورم محل تزریق شایع است. علائم شبه آنفلونزا ممکن است ایجاد شود. پزشکان و پرستاران باید از نظر علائم کم خونی و سایر اختلالات بیمار را کنترل کنند.

پرتو درمانی چه عوارضی دارد؟

ممکن است رادیوتراپی موجب شود تا بیماران از ادامه درمان خسته شوند .استراحت در طول درمان مهم است ولی پزشکان توصیه می‌کنند تا حد توان به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهند. در بیماران تحت رادیوتراپی، پوست محل درمان خشک و قرمز می‌شود. سایر عوارض جانبی رادیوتراپی به مقدار اشعه و محل درمان بستگی دارد. اگر رادیوتراپی با شیمی درمانی توأم شود، عوارض جانبی شدیدتر می‌شود. پزشکان می‌توانند عوارض جانبی را کنترل یا درمان کنند.

پیوند سلول‌های بنیادی چه عوارضی دارد؟

در بیماران پیوندی خطر عفونت، خونریزی و سایر عوارض جانبی به علت تأثیر دوز بالای شیمی درمانی و رادیوتراپی افزایش می‌یابد. علاوه بر این، در بیمارانی که سلول‌های بنیادی را از مغز استخوان اهدا‌کننده دریافت می‌کنند ممکن است ممکن است “بیماری پیوند علیه میزبان” یا “GVHD ” سلول‌های بنیادی‌دهنده در برابر بافت‌های بیمار واکنش نشان می‌دهند. اغلب موارد کبد، پوست یا دستگاه گوارشی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. ‌GVHD ممکن است خفیف یا شدید باشد. ممکن است در هر زمانی بعد از پیوند، حتی سال‌های بعد ایجاد شود. مصرف استروئیدها کمک‌کننده است.

رژیم غذایی مناسب در دوره درمان سرطان خون چیست؟

افراد در طی درمان سرطان نیازمند تغذیه مناسب می‌باشند .آنها نیاز به کالری و پروتئین کافی برای پیشبرد بهبودی، بدست آوردن توان و قدرت و داشتن وزن سالم دارند. تغذیه مناسب به بیماران کمک می‌کند تا احساس بهتر و انرژی داشته باشند. بیماران در صورتی که دچار ناراحتی یا خستگی باشند، ممکن است میل به غذا خوردن نداشته باشند. همچنین عوارض جانبی درمان نظیر بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ ممکن است غذا خوردن را مشکل کند. طعم غذاها ممکن است متفاوت بنظر برسد.

پزشک و متخصص تغذیه می‌توانند در مورد روش‌های حفظ تغذیه سالم توصیه‌های لازم را داشته باشند.

مراقبت‌های حمایتی و تقویتی برای لوسمی (طب تسکینی) چیست؟

لوسمی و درمان آن موجب بروز مشکلات سلامت دیگری می‌گردد. بیماران از مراقبت حمایتی برای پیشگیری و یا کنترل این مشکلات، پیشبرد راحتی و افزایش کیفیت زندگی خود در طی درمان، بهره می‌جویند.

درمان و مراقبت حمایتی تسکینی: مراقبتی برای بهبود کیفیت زندگی بیمارانی است که بیماری جدی و تهدید‌کننده زندگی دارند. هدف از مراقبت تسکینی، پیشگیری یا درمان هر چه زودتر علائم بیماری و عوارض جانبی ناشی از درمان و مشکلات روحی، روانی و اجتماعی وابسته به بیماری یا درمان است.

از آنجایی که مبتلایان به لوسمی براحتی دچار عفونت می‌شوند، لذا آنتی بیوتیک‌ها و سایر داروها را برای حفاظت در برابر عفونت دریافت می‌کنند. به بیماران توصیه می‌گردد که از حضور در مکان‌های پرجمعیت و همچنین از تماس با افرادی که دچار سرماخوردگی و یا سایر بیماری‌های مسری هستند، اجتناب نمایند. در صورت بروز عفونت، بایستی آن را جدی تلقی نموده و سریعتر درمان را شروع نمود. ممکن است بیماران نیاز به بستری بیمارستانی برای دریافت درمان‌ها داشته باشند. کم خونی و عفونت از سایر مشکلاتی هستند که نیاز به درمان مراقبتی دارند. بیماران ممکن است نیازمند تزریق گلبول‌های قرمز خون، برای کسب انرژی بیشتر داشته باشند. تزریق پلاکت موجب کاهش خطر بروز خونریزی‌های خطرناک می‌گردد. مراقبت‌های دندانی خیلی مهم می‌باشد. لوسمی و شیمی درمانی موجب حساس شدن دهان و عفونی شدن سریع آن شده و نیز احتمال بروز خونریزی افزایش می‌یابد. پزشکان توصیه می‌کنند بیماران معاینات دندانی کامل داشته و در صورت امکان قبل از شیمی درمانی، مراقبت‌های دندانی لازم انجام گیرد.

مراقبت‌های پی گیری درمان سرطان خون چیست؟

مراقبت‌های پی گیری بعد از درمان در بیماران مبتلا به لوسمی، مهم‌ترین قسمت برنامه درمانی است. با کنترل منظم، هر گونه تغییر در سلامتی مورد توجه قرار می‌گیرد. پزشک می‌تواند مشکلات را شناسایی و هر چه سریع‌تر درمان کند. کنترل منظم دوره‌ای با استفاده از معاینه بدنی، آزمایشات خون، عکس برداری، آسپیراسیون مغز استخوان و کشیدن مایع مغزی نخاعی انجام می‌شود. پزشک برنامه مراقبت‌های پی گیری شامل فواصل زمانی ویزیت و آزمایشات مورد نیاز را به بیمار توضیح می‌دهد.

منابع حمایتی  برای درمان سرطان خون چیست؟

زندگی با بیماری مهمی همانند لوسمی آسان نیست. برخی افراد، برای مقابله با جنبه‌های احساسی و عملی این بیماری به کمک نیاز دارند. در این گروه‌ها، بیماران یا اعضاء خانواده ایشان جمع شده و در یادگیری درباره برخورد با بیماری و عوارض درمان مشارکت می‌کنند. بیماران ممکن است تمایل داشته باشند تا با یکی از اعضاء تیم مراقبت سلامت درباره یافتن گروه حمایتی صحبت کنند .همچنین نگرانی درباره درمان و کنترل عوارض جانبی، اقامت بیمارستانی و هزینه بیمارستانی شایع است. پزشک، پرستار یا سایر اعضاء تیم مراقبت سلامت می‌توانند به پرسش‌های بیماران در مورد درمان، کار یا سایر فعالیت‌ها پاسخ دهند. ملاقات با مددکار اجتماعی، مشاور یا فرد مذهبی می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند در مورد احساسات خود صحبت کرده و نگرانی خود را مطرح کنند، کمک‌کننده باشد.


این مقاله خوب بود؟ 11 2  

روش ها جدید درمان سرطان خون چیست؟ عوارض درمان لوسمی و رژیم غذایی مورد نیاز

امتیاز: 4.2 از 13 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود