سرطان خون یا لوسمی چیست؟ انواع سرطان خون کشنده یا خوش خیم کدام است؟

لوسمی ( سرطان خون ) و انواع آن

سرطان انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها سرطان خون (لوسمی) میباشد . سرطان خون پیشرونده از سلول های خونی مانند مغز استخوان شروع میشود و در بدن انتشار پیدا میکند. لوسمی انواع  مختلفی دارد.

در این مقاله به سولات زیر میپردازیم:

آیا سرطان خون آن ها کشنده است یا نه؟

عوامل خطرساز  برای لوسمی شامل چه مواردی است؟

آزمایشات و تست‌های تشخیص لوسمی چگونه انجام میشود؟

آنچه که باید درباره لوسمی (سرطان خون) بدانید:

لوسمی سرطانی که از سلول‌های خونی آغاز می‌شود. در آمریکا سالانه حدود 29000 لوسمی در بزرگسالان و 2000مورد در کودکان، تشخیص داده می‌شود.

در این مقاله در مورد علل، علائم، تشخیص، درمان و مراقبت‌های پی گیری سرطان خون توضیح داده می‌شود. این مقاله هم چنین حاوی اطلاعاتی در مورد کمک به بیماران و اعضای خانواده برای سازگاری با بیماری است.

تحقیقات درباره لوسمی در حال افزایش است. دانشمندان در حال مطالعه علت های بروز سرطان خون هستند. آنها هم چنین بدنبال روش‌های بهتری برای درمان بیماری لوسمی می‌باشند. در نتیجه انجام تحقیقات بیشتر در کودکان و بزرگسالان مبتلا به این بیماری، می‌توان کیفیت زندگی را بهبود بخشیده و احتمال مرگ ناشی از سرطان را کاهش داد.

چه روشهایی برای درمان لوسمی ( سرطان خون ) وجود دارد؟

عوامل خطرساز و علت های سرطان خون (لوسمی) چیست؟

سرطان خون (لوسمی) چیست؟

لوسمی نوعی سرطان است. لوسمی در واقع سرطان در بافت‌های تولید‌کننده سلول‌های خونی مانند مغز استخوان است و موجب می‌شود تعداد زیادی از سلول‌های خونی وارد گردش خون شود.

تمام سرطان‌ها از سلول شروع می‌شوند. سلول‌ها، خون و سایر بافت‌های بدن را می‌سازند. در حالت طبیعی سلول‌ها رشد کرده و به سلول‌های جدید مورد نیاز بدن تقسیم می‌شوند. هم چنین، سلول‌های پیر میمیرند و سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شوند.

علائم هشدار دهنده و مهم سرطان خون (لوسمی) چیست؟ آزمایش تشخیص سرطان خون چگونه است؟

گاهی اوقات این فرایند از حالت منظم و طبیعی خارج می‌شود، بطوری که سلول‌های جدید زمانی که بدن به آنها نیاز ندارد تولید می‌شوند و سلول‌های پیر زمانی که باید از بین بروند، از بین نمی‌روند. لوسمی سرطانی است که سلول‌های خونی تکثیر بسیار زیادی انجام می دهند که باعث آسیب به دیگر قسمت های بدن میشود.

همچنین سرطان خون باعث میشود سلول های خونی (گلبول های سفید یا قرمز)عملکرد طبیعی خود را از دست بدهند

سرطان خون و انواع آن

سلول های طبیعی و غیر طبیعی خون چگونه اند است؟

سلول‌های خونی در مغز استخوان تشکیل می‌شوند. مغز استخوان، ماده‌ای نرم در مرکز اغلب استخوان‌های بدن می‌باشد.

سلول‌های خونی نابالغ، سلول بنیادی نامیده می‌شوند. اغلب سلول‌های خونی در مغز استخوان بالغ شده و سپس وارد رگ‌های خونی می‌شوند. خونی که در رگ‌ها و قلب جریان دارد خون محیطی نامیده می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

مغز استخوان انواع مختلفی از سلول‌های خونی را تولید می‌کند که هر کدام از آنها عملکرد مخصوصی دارند:

1-گلبول‌های سفید در برابر عوامل بیماریزا، از بدن دفاع می‌کنند.

2-گلبول‌های قرمز اکسیژن را به بافت‌های بدن حمل می‌کنند.

3-پلاکت‌ها به لخته شدن خون و کنترل خونریزی کمک می‌کنند.

آیا در شیمی درمانی خطر پایین آمدن پلاکت های خون وجود دارد؟

راه کار‌های کاهش درد در شیمی درمانی چیست؟

عامل ایجاد سرطان خون (لوسمی) چیست؟

در بیماران مبتلا به سرطان خون، مغز استخوان گلبول‌های سفید غیر طبیعی تولید می‌کند. در ابتدا سلول‌های سرطانی تقریباً عملکرد طبیعی دارند. بعد از مدتی به علت تجمع سلول‌های لوسمی به جای گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها عملکرد سلول‌ها با مشکل مواجه می‌گردد.

تشخیص و دسته بندی انواع سرطان خون:

انواع سرطان خون بر اساس سرعت پیشرفت بیماری و بدتر شدن وضعیت بیماری، گروه‌بندی می‌شود. لوسمی به دو صورت مزمن (بیماری به آرامی پیشرفت می‌کند) یا حاد (بیماری سریع پیشرفت کرده و بدتر می‌شود) می‌باشد.

  •  لوسمی مزمن: در لوسمی مزمن سرطان به آرامی در بافت‌های تولید‌کننده خون شروع و پیشرفت نموده و موجب می‌شود تا تعداد زیادی از گلبول‌های سفید وارد جریان خون شود.

 در اوایل بیماری سلول‌های غیر طبیعی خون هنوز وظیفه خود را انجام می‌دهند و بیماران مبتلا به سرطان خون ممکن است علائم نداشته باشند. لوسمی مزمن به آرامی پیشرفت می‌کند. با افزایش تعداد سلول‌های لوسمی، نشانه‌های بیماری ظاهر می‌شود.

  • لوسمی حاد: در لوسمی حاد سرطان خون به طور سریع در بافت‌های تولید‌کننده خون شروع و پیشرفت نموده و موجب می‌شود تا تعداد زیادی از گلبول‌های سفید وارد گردش خون شوند.

 سلول‌های خون خیلی غیر طبیعی هستند. آنها نمی‌توانند وظایف خود را انجام دهند. تعداد سلول‌های غیر طبیعی به طور سریع افزایش می‌یابد. لوسمی حاد بسرعت بدتر می‌شود و ممکن است کشنده باشد

شیمی درمانی چیست و چه تاثیری بر بدن دارد؟ هر آنچه باید در مورد شیمی درمانی بدانید

هم چنین، انواع سرطان خون براساس نوع گلبول‌های سفید درگیر، گروه‌بندی می‌شود. منشأ لوسمی می‌تواند سلول لنفوئیدی و یا میلوئیدی باشد. لوسمی که سلول‌های لنفوئیدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد لوسمی لنفوئیدی و لوسمی که سلول‌های میلوئیدی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، لوسمی میلوئیدی نامیده می‌شود.

لوسمی ( سرطان خون ) و انواع آن

کدامیک از انواع سرطان خون کشنده است؟

لوسمی لنفوئیدی مزمن (CLL): نوعی سرطان خون است که به آرامی پیشرفت می‌کند و تعداد زیادی از گلبول‌های سفید نارس در خون و مغز استخوان یافت می‌شوند.

سالانه حدود 7000 مورد جدید ابتلا به CLL رخ می‌دهد. بیماری، اغلب اوقات در سنین بالای 55 سال تشخیص داده می‌شود. تقریباً هرگز در بچه‌ها دیده نمی‌شود.

  • لوسمی میلوئیدی مزمن :(CML) نوعی از لوسمی که به آرامی پیشرفت می‌کند و تعداد زیادی از گلبول‌های سفید غیر لنفوئیدی نارس در خون و مغز استخوان یافت می‌شوند.

سالانه حدود 4400 مورد جدید CML دیده می‌شود. عمدتاً بزرگسالان را درگیر می‌کند.

  • لوسمی لنفوبلاستیک حاد :(ALL) نوعی از سرطان خون است که سریع پیشرفت می‌کند و تعداد زیادی از گلبول‌های سفید نارس در خون و مغز استخوان یافت می‌شوند.

 سالانه حدود 3800 مورد جدید ALL رخ می‌دهد. این نوع لوسمی رایج‌ترین نوع لوسمی در کودکان جوان است. هم چنین در بزرگسالان نیز دیده می‌شود.

  • لوسمی میلوئیدی حاد :(AML) نوعی سرطان خون است که سریع پیشرفت می‌کند و تعداد زیادی از گلبول‌های سفید غیر لنفوئیدی نارس در خون و مغز استخوان یافت می‌شوند.

سالانه 10600 مورد جدید AML رخ می‌دهد. در کودکان و همچنین در بزرگسالان دیده می‌شود.

لوسمی سلول مویی شکل:”Hairy cell leukemia”  نوع  نادری از لوسمی مزمن است.


این مقاله خوب بود؟ 17 5  

سرطان خون یا لوسمی چیست؟ انواع سرطان خون کشنده یا خوش خیم کدام است؟

امتیاز: 3.9 از 22 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود