سرطان مری و علائم مهم آن چیست؟ | عوامل خطرساز و علت سرطان مری چیست؟

سرطان مری از جمله سرطان های خطرناک دستگاه گوارش میباشدکه اگر دیر تشخیص داده شود میتواند کشنده باشد. با آگاهی در مورد علائم سرطان مری و تشخیص زودهنگام میتوان از آن پیشگیری کرد.

در این مقاله ابتدا به توضیح کلی سرطان میپردازیم و پس از بررسی عوامل ایجاد کننده و علت های سرطان مری به علائم مهم و تشخیص آن را بیان میکنیم

آیا سرطان مری منجر به مرگ میشود؟

تشخیص سرطان مری با سوالات زیادی همراه بوده و نیاز به پاسخ‌های قابل درک دارد. . همچنین این مقاله علل احتمالی (عوامل خطر) بیماری را بررسی نموده و به بیماران و خانواده آنان در سازگاری و فهم هرچه بیشتر بیماری کمک می‌کند.

آیا سرطان مری قابل درمان است؟

آیا روش های درمانی سرطان مری دارای عوارض است؟

مری در بدن چه نقشی را ایفا میکند؟

مری لوله‌ای توخالی است که غذا و مایعات را از حلق به معده حمل می‌کند. در هنگام بلع، دیواره عضلانی مری منقبض شده و غذا به درون معده رانده می‌شود .غدد جدار داخلی مری، موکوس تولید می‌کنند. موکوس سرتاسر طول مری را مرطوب نگه داشته و عمل بلع را آسان‌تر می‌کند. مری پشت نای قرار داشته و طول آن در یک شخص بالغ حدود 25 سانتیمتر است.

آنچه که باید درباره سرطان بدانید؟

سرطان بیماری است که سلول‌ها (واحدهای اساسی بدن موجودات زنده) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. جهت شناخت انواع سرطان بهتر است در مورد سلول‌های طبیعی و سرطانی شدن آنها، مطالبی را بدانیم.

سرطان گروهی از بیماری‌های مرتبط به هم می‌باشد. همه سرطان‌ها از سلول‌ها شروع می‌شوند. سلول‌ها، واحد سازنده بدن و اساس زندگی محسوب می‌شوند .سلول‌ها بافت را می‌سازند و بافت‌های بدن، اندام‌ها را تشکیل می‌دهند. به طور طبیعی، سلول‌ها رشد نموده و تقسیم می‌شوند، به صورتی که نیازهای بدن را برآورده کنند. زمانی که سلول‌ها پیر شده و می‌میرند، سلول‌های جدید جایگزین آنها می‌شوند.

گاهی این روند رشد منظم، به هم می‌خورد. یعنی سلول‌های جدید زمانی به وجود می‌آیند که لزومی به وجود آنها نیست و نیز زمانی که سلول‌های پیر بایستی از بین بروند، به حیات خود ادامه می‌دهند. لذا چنین سلول‌های اضافی، غده یا تومور را به وجود می‌آورند.

تومورها می‌توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. تومورهای خوش خیم، سرطانی نیستند و معمولاٌ پزشک می‌تواند آنها را بصورت کامل بردارد. در اغلب موارد، امکان عود چنین تومورهایی وجود ندارد و سلول‌های این نوع تومور، به بافت‌های اطراف و سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابند. مهم‌تر این که این نوع تومورها، تهدیدی برای زندگی به شمار نمی‌روند. تومورهای بدخیم، سرطانی بوده و به طور کلی این تومورها بسیار خطرناک و تهدیدآمیز می‌باشند.

متاستاز چیست؟

سلول‌های سرطانی می‌توانند منتشر شده و به بافت‌ها و اعضای مجاور آسیب برسانند. هم چنین این سلول‌ها می‌توانند از بافت توموری، وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی گردند. این امر، نشان‌دهنده چگونگی گسترش سلول‌های سرطانی از بافت سرطانی اولیه به بافت‌های دیگر بدن می‌باشد بطوری که تورمورهای جدید در سایر اعضاء بدن، تشکیل می‌یابند. گسترش و انتشار سلول‌های سرطانی به بافت‌های دیگر را متاستاز می‌نامند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

سرطان مری به چند دسته و شکل تقسیم میشود؟

سرطان مری به دو شکل عمده ” سرطان سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوما “دیده می‌شود.

 • سرطان سلول های پوششی مری: در سلول‌های سنگفرشی پوشش‌دهنده مری، ایجاد می‌شود. این سرطان‌ها معمولاَ در قسمت فوقانی و میانی مری رخ می‌دهند.
 •  سرطان سلول های ترشح کننده در مری: معمولاً در بافت غده‌ای در قسمت تحتانی مری رخ می‌دهد.

درمان هر دو نوع سرطان مری مشابه هم می‌باشد. اگر سرطان به خارج از مری انتشار یابد ابتدا به عقده‌های لنفاوی، انتشار پیدا می‌کند. هم چنین سرطان مری تقریباً در تمام قسمت‌های بدن شامل کبد، ریه ها، مغز و استخوان‌ها انتشار می‌یابد.

سرطان مری دارای چه عوامل خطر (ریسک فاکتورهایی) است؟

 • علل واقعی بروز سرطان مری شناخته شده نیست ولی نتایج مطالعات نشان‌دهنده وجود عوامل زیر به عنوان عامل خطر بروز سرطان مری می‌باشد:
 •  سن
 • سرطان مری بیشتر در افراد مسن و بالای 60 سال رخ می‌دهد.
 •  جنس
 • سرطان مری در مردان شایع‌تر از زنان است.
 •  مصرف سیگار
 • استعمال سیگار یا توتون، یکی از عوامل خطر عمده بروز سرطان مری است.
 •  مصرف الکل
 • نوشیدن زیاد الکل، خطر بروز سرطان مری را افزایش می‌دهد. افرادی که الکل و هم چنین سیگار استفاده می‌کنند، در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مری قرار دارند. محققین بر این باور هستند که این مواد، اثرات مضر یکدیگر را افزایش می‌دهند.
 •  مری بارت
 • تحریک طولانی مدت مری، خطر بروز سرطان مری را افزایش می‌دهد. چنانچه اسید معده به طور مکرر درون مری برگشت کند (ریفلاکس معدی)، بافت‌های انتهایی مری تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در طول زمان سلول‌های قسمت تحریک یافته، ممکن است تغییر پیدا نموده و شروع به شبیه‌سازی سلول‌های پوششی معده نمایند. این وضعیت تحت عنوان مری بارت شناخته شده است که یک وضعیت پیش سرطانی بوده و ممکن است به سمت آدنوکارسینومای مری پیشرفت کند.
 •  انواع دیگر محرک‌ها
 • سایر عوامل محرک همچون بلع مواد قلیائی و یا مواد سوزآور، با صدمه قابل ملاحظه پوشش مری خطر گسترش سرطان مری را افزایش می‌دهند.
 •  سابقه ابتلا به سرطان

بیمارانی که سابقه سرطان در بخش‌های دیگر سر و گردن را دارا می‌باشند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان‌های ثانویه سر و گردن دارند.

داشتن هر کدام از این عوامل خطرزا، احتمال ابتلا فرد به سرطان مری ر ا افزایش می‌دهد. با این وجود غالب افراد با داشتن چندین عامل خطرزا، به سرطان مبتلا نمی‌شوند. در عین حال برخی افراد هم که به سرطان مری مبتلا می‌شوند، هیچکدام از این عوامل خطرزای شناخته شده را ندارند.

شناسایی عواملی که در فرد احتمال گسترش سرطان مری را افزایش می‌دهند، اولین گام جهت پیشگیری از این بیمار ی است. بهترین روش پیشگیری از این نوع سرطان عدم مصرف سیگار و الکل است.

محققین به بررسی علل بروز سرطان مری و تحقیق و مطالعه سایر روش‌ها جهت پیشگیری از این بیماری ادامه می‌دهند. به عنوان مثال آنها دریافته‌اند که احتمالاً استفاده زیاد از میوه و سبزیجات خصوصاً مواد خام ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

پژوهشگران هم چنین روش‌های کاهش خطر ابتلا به سرطان مری را خصوصاً در مبتلایان به مری بارت، مطالعه و بررسی می‌کنند.

آیا شیمی درمانی در درمان سرطان موثر است؟

آیا شیمی درمانی عوارض دارد؟

 

سرطان مری دارای چه علائم شایعی است؟ نحوه تشخیص و مرحله آن چگونه تعیین میشود؟

سرطان مری دارای نشانه هایی است که در فردی که این بیماری وجود دارد به طور واضح وجود دارد. که البته برای تشخیص آن روش های متفاوتی وجود دارد. و بر اساس آن مرحله بیماری تشخیص داده میشود و همچنین روش های متفاوتی برای درمان آن وجود دارد.

درمان سرطان مری

علائم و نشانه‌های سرطان مری کدامند؟

معمولاً سرطان مری در مراحل اولیه، بدون علامت است. در صورت پیشرفت سرطان، نشانه‌های آن عبارتند از: اشکال در بلع (بلع مشکل و دردناک)، کاهش شدید وزن، درد گلو یا پشت (درد زیر جناغ)، خشونت صدا یا سرفه مزمن، استفراغ و سرفه خونی. این علائم ممکن است در سایر وضعیت‌ها نیز ایجاد شود .مهم است که افراد آنها را با پزشک در میان بگذارند.

سرطان مری چگونه تشخیص داده میشود؟

به منظور کشف علت بروز این علائم، پزشک تاریخچه پزشکی فرد را ارزیابی نموده و معاینه بدنی انجام می‌دهد. معمولاً عکس‌برداری از قفسه سینه توسط اشعه ایکس و سایر آزمایشات لازم جهت تشخیص بیماری انجام می‌گیرد. این آزمایشات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رادیوگرافی با بلع باریم: یک سری عکس‌برداری توسط اشعه ایکس از مری می‌باشد. بیمار محلول حاوی باریم را می‌نوشد. این عمل جدار داخلی مری را می‌پوشاند. باریم، تغییرات مری را از طریق عکس‌برداری توسط اشعه ایکس نمایان می‌کند.
 •  ازوفاگوسکوپی: آندوسکوپی هم نامیده می‌شود و عبارت است از معاینه داخل مری با استفاده از لوله نورانی و باریکی که آندوسکوپ نام دارد. در طی این اقدام از داروی بیهوشی استفاده می‌گردد. چنانچه مورد غیرطبیعی تشخیص داده شود، پزشک می‌تواند به نمونه برداری یابیوپسیاز سلول‌های و بافت‌ها بررسی زیر میکروسکوپ، اقدام نماید. بیوپسی، سرطان و تغییرات بافتی منجر به بروز سرطان یا سایر وضعیت‌ها را نشان می‌دهد.

مرحله بیماری بر چه اساسی تعیین میشود؟

لازم است که پزشک مرحله بیماری را تعیین نماید. تعیین مرحله بیماری، کوششی دقیق جهت اطلاع از توسعه و پیشرفت سرطان و این که سرطان به چه قسمت‌هایی از بدن پیشرفت کرده است، می‌باشد. هم چنین به پزشک کمک می‌کند تا برنامه درمانی را طراحی نماید.

چهار مرحله بیماری عبارت است :

مرحله 1: سرطان تنها محدود به لایه‌های سطحی سلول‌های مخاط مری است.

مرحله 2: سرطان لایه‌های عمیق‌تر مخاط مری را دربرگرفته یا به عقده‌های لنفاوی مجاور مری انتشار پیدا کرده است. در این مرحله، سرطان به سایر قسمت‌های بدن انتشار نمی‌یابد.

مرحله 3: سرطان بصورت کامل دیواره مری را مورد تهاجم قرار داده است و به بافت‌ها یا عقده‌های لنفاوی مجاور مری انتشار پیدا نموده است. سرطان هنوز به سایر قسمت‌های بدن انتشار پیدا نکرده است.

مرحله 4: سرطان به سایر قسمت‌های بدن انتشار یافته است. سرطان مری تقریباً در هر جای بدن می‌تواند انتشار یابد از قبیل کبد، ریه‌ها، مغز و استخوان‌ها.

برخی آزمایشات برای تعیین انتشار سرطان مری عبارت است از :

 •  سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری: توسط کامپیوتر وصل شده به دستگاه، توسط اشعه ایکس یک سری عکس‌هایی با جزئیات بیشتر از قسمت‌های داخل بدن گرفته می‌شود.
 •  اسکن استخوان: این روش که تصاویری از استخوان‌ها را روی صفحه کامپیوتر یا فیلم بوجود می‌آورد، می‌تواند سرطان انتشار یافته به استخوان را نشان دهد. مقدار کمی ماده رادیواکتیو به داخل ورید تزریق می‌شود. این ماده از طریق گردش خون در استخوان‌ها تجمع می‌یابد، مخصوصاً در نواحی رشد استخوان غیرطبیعی. توسط وسیله‌ای به نام اسکنر مقدار ماده رادیواکتیو در این نواحی اندازه‌گیری می‌گردد.
 •  برونکوسکوپی: پزشک لوله باریک و نورانی را از داخل دهان یا بینی و پائین‌تر وارد می‌نماید تا مجاری تنفسی را مشاهده کند.

 


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

سرطان مری و علائم مهم آن چیست؟ | عوامل خطرساز و علت سرطان مری چیست؟

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود