عفونت لگنی چیست | علائم و تشخیص عفونت لگنی

لگن

به مجموعه عفونت های دستگاه تناسلی زنان بیماری عفونت لگن گفته می‌شود که به‌طرف بالای دستگاه تناسلی گسترش می‌یابد.قسمت تحتانی دستگاه تناسلی زن، شامل واژن و گردن رحم و قسمت فوقانی شامل رحم ، لوله‌های رحم و تخمدان‌ها است.

عفونت لگن در واقع همان التهاب لگن یا بیماری PID است

بیماری‌ عفونت لگن یا PID

بیماری عفونت لگن بسیار شیوع دارد و در واقع عفونت شدیدی است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود و جزء علل شایع بستری شدن زنان در بیمارستان در سنین 20 تا 50 سال است.

زنان در سنین فعال جنسی (15-25 سالگی) در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری عفونت لگن قرار دارند.

 

لگن

زنانی که شریک جنسی ندارند، به میزان کمتری به بیماری عفونت لگن مبتلا می‌شوند. عواقب شدید این بیماری، سبب افزایش خطر بروز ناباروری و حاملگی نابجا می‌شود.عفونت و التهاب در پاسخ به باکتری های بیماری‌زا ایجاد می‌شود. قسمتی از بدن که تحت تأثیر عامل بیماری‌زا قرار می‌گیرد، ممکن است به‌علت تجمع مایع متورم گردد یا به‌علت تجمع خون، قرمز شود.ممکن است ترشح چرک نیز در دستگاه تناسلی تولید شود که حاوی سلول های قرمز خونی و بافت مرده خواهد بود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

ممکن است به دنبال عفونت التهاب، سلول های تشکیل‌دهنده جای زخم تکثیر پیدا کنند و بافت جای زخم یا فیبروزی ایجاد شود که در نتیجه آن، چسبندگی داخل شکم ایجاد می‌شود و سبب می‌شود که رحم تخمدان و دیگر اندام‌ها یا قسمت‌هایی از آنها، سخت به هم بچسبند.

گاهی به‌جای بیماری عفونت لگن، از کلمات زیر استفاده می‌کنند:

  •  التهاب لوله‌های تخمدانی است (سالپنژیت)
  •  التهاب دیواره داخلی رحم است (اندومتریت)
  • آبسه‌های لوله رحم و تخمدان‌ها
  •  پریتونیت لگنی (التهاب پرده‌ای در حفره شکمی است که اندام‌های تولیدمثل زن را احاطه می‌کند).

حتما بخوانید:


 

عفونت لگن

علائم عفونت لگن

باکتری نایسریا (بیماری سوزاک) و باکتری کلامیدیا دو عامل اصلی ایجادکننده بیماری‌های مقاربتی هستند.

نشانه اصلی عفونت با نایسریا یعنی سوزاک، ترشحات واژنی همراه با چرک است.

علامت شایع بیماری عفونت لگن، درد ناحیه لگن است. گرچه ممکن است در این بیماری به قدری علائم خفیف باشند که حتی فرد از وجود عفونت آگاه نباشد.در عفونت حاد لوله های رحمی (نوع شایع بیماری التهابی لگن) تورم لوله‌های رحمی ممکن است در معاینه جسمانی، درد در لمس (تندرنس) ایجاد کند.امکان وجود تب و همچنین آبسه‌هایی در لوله‌های رحم،تخمدان‌ها یا حفره‌های لگنی اطراف نیز وجود دارد.


حتما بخوانید:


 

سولات پزشکی خود را از متخصصان در قسمت ویزیت آنلاین میتوانید بپرسید

ترشحات عفونی ممکن است به حفره داخل شکم نشت و التهاب شکم ایجاد کند یا آبسه‌ها پاره شوند و حالت اضطراری جراحی پیش آید که زندگی را به خطر می‌اندازد.

عفونت طولانی مدت لوله های رحم ممکن است منجر به حمله حادی شود که متعاقب آن، جای زخم تشکیل و چسبندگی ایجاد شود و منجر به درد مزمن و قاعدگی‌های نامنظم شود.در اثر انسداد لوله‌ها در اثر بافت جای زخمی، زنان مبتلا به التهاب لوله رحم ممکن است با خطر بالایی از حاملگی نابجا روبه‌رو شوند و تخمک بارورشده به‌طرف قسمت‌های پایین‌تر لوله رحم برود ودر لوله، تخمدان یا حفره شکم، قرار بگیر کند.این نوع حاملگی که حاملگی خارج رحمی نامیده میشود، منجر به ایجاد حالات اضطراری جراحی می‌شود.


علامت اصلی عفونت دستگاه تناسلی

  • از علائم مهم عفونت لگن ترشح غیرطبیعی از واژن است

برای تشخصی ترشحات غیرطبیعی از ترشحات طبیعی واژن که با چرخه قاعدگی ارتباط دارد، باید به بیمار در این زمینه آگاهی داد.

زنان فعال از نظر جنسی باید قادر به تشخیص علائم عفونت دستگاه تناسلی تحتانی باشند.

به طور طبیعی، این زنان باید بتوانند در آرامش و با راحتی در مورد عوارض بیماری، خطرهای ابتلا به بیماری عفونت لگن، و انتخاب‌های درمانی با پزشک خود گفت‌وگو کنند. این زنان باید در مورد علائم احتمالی عفونت با شریک جنسی خود نیز صحبت کنند.شیوه زندگی باید تغییر کند تا مانع انتقال باکتری ها به‌هنگام پریود یا التهاب دستگاه تناسلی شود.

باید از روش‌های ضدبارداری مکانیکی مانند

  • کاندوم
  • دیافراگم و کلاهک گردن رحمی استفاده شود.

زنان می‌توانند از روش‌های مکانیکی جلوگیری از بارداری استفاده کنند و در مورد نزدیکی بعد از سقط، زایمان یا نمونه‌برداری، از پزشک معالج خود مشاوره بخواهند.

تشخیص عفونت لگن

اگر پزشک به وجود بیماری عفونت لگن شک کند، شرح حال پزشکی کاملی می‌گیرد و معاینه لگنی داخلی انجام می‌دهد.

بیماری‌هایی مانند التهاب آپاندیس و اندومتریوز (پیدایش بافتی رحم در نواحی مختلف حفره لگنی غیر از رحم) که ممکن است درد لگنی ایجاد کنند،پس باید وجود این بیماری ها بررسی شوند.اگر در معاینه لگنی در هنگام لمس یا درد ناحیه یا حساسیت در حرکت گردن رحم وجود داشته باشد،علامت بسیار مهم نشان دهنده وجود بیماری عفونت لگن است.تشخیص عامل اختصاصی بیماری عفونت لگن مشکل است

 

لگن

 

چون تهیه نمونه از اندام های لگنی فوقانی کار سختی است. پزشک ممکن است مستقیماً از گردن رحم، نمونه بگیرد تا باکتری های عامل عفونت را تشخیص بدهد.

دو نوع آزمایش خون برای تشخیص عفونت لگن کمک کنده است.

  •  (CRP) مثبت
  •  افزایش مقدار سرعت رسوب سلول قرمز خونی (ESR)

وجود التهاب را نشان می‌دهد. ممکن است پزشک مایعی را از حفره اطراف تخمدان‌ها که بکشد و آن را برای آزمایش مستقیم یا کشت به آزمایشگاه ارسال کند.

تشخیص بیماری عفونت لگن ممکن است با استفاده از لاپاراسکوپی انجام شود ولی لاپاراسکوپی عملی تهاجمی است.


این مقاله خوب بود؟ 5 2  

عفونت لگنی چیست | علائم و تشخیص عفونت لگنی

امتیاز: 3.6 از 7 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود