روش های آرامش و کاهش اضطراب در شیمی درمانی و سرطان

روش های ارامش و کاهش اضطراب در شیمی درمانی و سرطان

بیماران سرطانی و خانواده هایی که عزیزانشون درگیر این بیماری هستند به دلیل وجود عوارض شیمی درمانی و با توجه به این نکته که شیمی درمانی یک روش برای درمان سرطان است نه لزوما درمان قطعی سرطان به همین خاطر بیماران و خانواده هایشان اغلب دچار مشکلات روحی و عاطفی میشوند.

سیستم‌های حمایتی و مشکلات اجتماعی و عاطفی در طول شیمی درمانی

شیمی درمانی همچون خود بیماری ممکن است تغییرات عمده‌ای را در زندگی فرد ایجاد می‌کند در حالیکه آن (شیمی درمانی) می‌تواند به معالجه بیماری شما کمک کننده باشد. بعضی اوقات بر روی سلامت عمومی تاثیر گذاشته و موجب بروز تنش می‌شود. این موارد برنامه روزانه تان را برهم زده و ارتباطات شخصی تان را مشکل می‌کند، تعجبی وجود ندارد. افراد در برخی مواقع در طول شیمی درمانی، احساس اضطراب، عصبانیت یا افسردگی می‌کنند.

این عواطف می‌توانند کاملاً طبیعی بوده و در مواردی مشکل ساز نیز باشند. خوشبختانه راه‌هایی برای سازگاری با عوارض جانبی عاطفی نیز وجود دارد.

رژیم غذایی و ویتامین ها، فعالیت شغلی، درد در شیمی درمانی

چگونه می‌توانم تحت حمایت قرار گیرم؟

شما می‌توانید از منابع حمایتی زیادی بهره مندشوید. در اینجا موارد خیلی مهم اشاره شده است:

اگر درباره درمان بیماری خود سوالی دارید یا نگران هستید، با اعضا تیم مراقبتی مثل پزشک، پرستار و سایر دست‌اندرکاران بهداشتی آنها را مطرح کنید. اگر احساس نگرانی یا افسردگی دارید و یا اگر سایر تغییرات فیزیکی و عاطفی را تجربه کرده‌اید، به آنها اطلاع دهید.

مشاورات حرفه ای: انواع زیادی از مشاورات که به شما در تطابق، درک و سازگاری با احساساتتان کمک می‌کنند وجود دارند. اگر افسرده اید شما باید در نظر داشته باشید که پی گیر کمک‌های تخصصی باشید. احساس ناامیدی، بی‌ارزش بودن، گناهکار بودن و اینکه زندگی ارزشی ندارد علائم افسردگی هستند. براساس میل و نیاز خود با یک روان شناس، روان درمان، مددکار اجتماعی و یا فرد روحانی، صحبت کنید.

داروهایی نیز وجود دارند که در درمان افسردگی استفاده می‌شوند. بیشتر مراکز شیمی درمانی برنامه‌های روان شناسی را بوسیله متخصص روانی، روان شناس و مدد کار اجتماعی که برای کار با بیماران خاص آموزش دیده‌اند، اجرا می‌کنند.

اعضا خانواده و دوستان: صحبت کردن با اعضای خانواد یا دوستان می‌تواند در بهبود احساسات شما کمک‌کننده باشد..

اغلب آنها می‌توانند با روش‌هایی شما را راحت و مطمئن کنند.

از دوستان و خانواده درخواست کمک کنید. بیشتر مردم بیماری شما را نمی‌شناسند و ممکن است بخاطر اینکه از بیماری شما می‌ترسند و نمی‌دانند که چگونه به شما کمک کنند، از شما دوری نمایند. بقیه نگران این هستند که با گفتن چیزهای نادرست شما را آشفته کنند. شما می‌توانید با صحبت‌های صریح و رک در رابطه با بیماری خود، درمان، نیازها و احساساتتان به شروع صحبت با دیگران کمک کنید. با صحبت‌های صریح، شما می‌توانید عقاید نادرست درباره بیماری خود را،تصحیح کنید. قبول کمک ممکن است سخت باشد. وقتی شما به دیگران اجازه می‌دهید که به شما کمک کنند باعث می‌شوید که آنها کمتر احساس بیچارگی کنند. به عبارت دیگر شما با بیماری‌تان به دیگران بیشتر کمک می‌کنید.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

گروه‌های حمایتی برای پشتیبانی از افراد مبتلا به سرطان

گروه‌های حمایتی از افرادی تشکیل شده‌اند که تجربیاتی شبیه به وضعیت شما بدست آورده اند. بسیاری از افراد بیمار در می‌یابند که می‌توانند افکار و احساسات خود را با اعضای گروه تقسیم کنند ولی آنها با شریک شدن با هرکس دیگری احساس راحتی نمی‌کنند. گروه‌های حمایتی همچنین می‌تواند منابع مهمی راجع به اطلاعات عملی درباره زندگی با بیماری را ارائه دهند. نتایج مطالعات نشان دهنده این است که گروه‌های حمایتی نه تنها می‌توانند به شما کمک کنند، بلکه در چگونه کمک کردن، توجه به نیاز‌های عاطفی و بهبود وضعیت جسمی نیز کمک‌کننده می‌باشند.

حمایت همچنین می‌تواند در برنامه‌های فرد به فرد که شما را در تماس با شخص دیگری که از نظر سن، جنس، نوع بیماری و مانند آنهایی که شبیه شماست، در ارتباط نگهدارد. در بعضی برنامه‌ها این افراد،به دیدن شما می‌آیند. در موارد دیگر یک شماره تلفن شما را در تماس با شخصی که بتوانید تلفنی با او صحبت کنید قرار می‌دهد. در نهایت ممکن است بخواهید به کسانی با تجربیات خود، کمک کنید.

منابع اطلاعاتی مربوط به برنامه‌های حمایتی، ابزارهای مشاوره، کمک‌های اقتصادی، نحوه رفت و آمد جهت انجام درمان و اطلاعات راجع به بیماری سازمان‌های محلی، ارائه کنندگان مراقبت‌های بهداشتی محلی و بیمارستان، کلینیک با مرکز درمانی که شما درمان می‌شوید را شامل می‌شود. کتابدار در کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه‌های بیماران در بیمارستان، می‌تواند به شما در یافتن کتاب‌ها و مقالات مناسب کمک کند.

چگونه می‌توانم زندگی روزمره خود را لذت بخش‌تر کنم؟

احساساتتان را با دوستان و خانواده تقسیم کنید.

فیلم‌های خنده‌دار تماشا کنید.

  •  به دیگران کمک کنید.
  •  به موسیقی گوش دهید.
  •  به مشغولیت‌های جدید و یادگیری مهارت‌های جدید اقدام کنید.
  •  اگر می‌توانید ورزش کنید.
  •  کارهایی را انجام دهید که علاقه دارید.

روش های ارامش و کاهش اضطراب در شیمی درمانی و سرطان

درمان‌های مکمل متناسب با شیمی درمانی

بیشتر افراد بیمار به دنبال درمان‌های مکمل هستند. این روش‌ها روی ذهن و روان فرد متمرکز هستند. آنها در درمان‌های پزشکی نقشی ندارند ولی اگر به آنها اضافه شوند، می‌توانند نقش عوارض جانبی بیماری و شیمی درمانی را کمتر کرده و احساس خوب بودن را ارتقای دهند. می‌توانند به شما کمک کنند احساس کنید بیشتر تحت کنترل هستید.

تعدادی از این درمان‌های قابل استفاده در اینجا شرح داده می‌شود درمان‌های خیلی زیادی از جمله هنر درمانی، شوخ طبعی، کار در مجله، موزیک درمانی، خلق درمانی و… وجود دارند. مخصوصاً اگر مشکلات ریوی دارید قبل از استفاده از این تکنیک‌ها، با پزشک خود مشورت کنید. مددکار اجتماعی متخصص روان یا پرستار ممکن است با این درمان‌ها قادر به کمک به شما کمک باشد. همچنین ممکن است بخواهید درباره این روش‌ها کتاب‌هایی بخوانید، نوار کاست گوش کنید و یا ویدئو نگاه کنید.

تاثیر بیوفیدبک در درمان سرطان

بوسیله تمرین بر روی بیوفیدبک می‌توانید عملکردهای بدن مانند ضربان قلب، فشار خون و انقباضات ماهیچه‌ای را کنترل کنید. هنگامی که بدن شما علائمی از تنش را نشان داد دستگاه حس گر از طریق تولید صدا یا روشن کردن یک چراغ به شما اطلاع خواهد داد. همچنین دستگاه به شما عکس‌العمل نشان می‌دهد. هنگامیکه بدنتان را آرام می‌کنید نهایتاً شما می‌توانید پاسخ‌های آرام‌سازی‌تان را بدون وابستگی به عکس العمل دستگاه کنترل کنید. پزشک، پرستار یا مددکار اجتماعی تان می‌تواند شما را نزد کسی که بیوفیدبک را آموزش می‌دهد ارجاع دهد.

انحراف فکر

انحراف فکر استفاده از فعالیتی است که ذهن شما را از نگرانی‌ها و ناراحتی‌ها آزاد می‌کند. صحبت با دوستان یا بستگان، تماشا کردن تلویزیون، گوش دادن به رادیو، رفتن به سینما یا تهیه کار دستی همچون سوزن دوزی یا جدول حل کردن، ساختن مدل‌ها یا نقاشی کردن، همه روش‌هایی برای انحراف فکر شما هستند. بیشتر مراکز شیمی درمانی درمانگرهای هنر موسیقی یا آفرینشی دارند که می‌توانند هنگامیکه درمان دریافت می‌کنید برای شما بسیار کمک‌کننده باشند. از پرستار یا مددکار اجتماعی راجع به منابع احتمالی موجود در منطقه خود سوال کنید.

القای خواب (خواب مصنوعی)

خواب مصنوعی شما را در حالت آرامش عمیق که به کاهش ناراحتی و اضطراب شما کمک کننده است، قرار می‌دهد. شما می‌توانید توسط شخص واجد شرایط هیپتونیزم شوید یا اینکه می‌توانید چگونه هیپتونیزم کردن خود را یاد بگیرید. اگر علاقمند به دانش بیشتر هستید از پزشک، پرستار، یا مددکار اجتماعی بخواهید شما را نزد کسی که این تکنیک‌ها را آموزش می‌دهد ارجاع دهد.

تصور کردن

تصور کردن، نوعی رویاسازی است که تمام حواس شما را به فعالیت وا می‌دارد. این روش معمولاً با چشم‌های بسته انجام می‌شود. برای شروع، آرام نفس بکشید و احساس آرام سازی در خودتان ایجاد کنید یک توپ انرژی شفادهنده و شاید یک چراغ سفید را تصور کنید که در جایی در بدن‌تان قرار داده شده است. هنگامیکه توانستید توپ انرژی را ببینید تصور کنید وقتی نفس را بداخل بدن می‌کشید می‌توانید توپ را به هرجایی از بدن و جایی که احساس درد، تنش، ناراحتی از جمله تهوع دارید، حرکت دهید. وقتی که نفس را بیرون می‌دهید تصور کنید که توده هوای خارج شده از بدنتان هر گونه احساس درد یا ناراحتی را با خودش به بیرون می‌برد. بطور طبیعی نفس بکشید و نفس نفس نزنید.

حرکت حباب بداخل و خارج از بدنتان را هر وقت که تنفس می‌کنید تجسم نمایید. شما ممکن است ببینید که حباب بزرگ و بزرگتر می‌شود وقتی که آن تنش و ناراحتی بیشتری با خودش دفع می‌کند. برای اتمام تصور، به آرامی تا 3 بشمارید تنفس عمیق انجام دهید چشمانتان را باز کنید و به خودتان بگویید من احساس هوشیاری و راحتی می‌کنم.

ماساژ درمانی

نظریه لمس شفا بخش می‌باشد، قدیمی است. اولین نوشته‌های ثبت شده مربوط به ماساژ، به 3000 سال پیش در چین بر می‌گردد. ماساژ درمانی شامل لمس و روش‌های متفاوت ضربه زدن و ورز دادن عضلات بدن است. یک فرد دارای مجوز باید درمان را انجام دهد. قبل از شروع این درمان با پزشک خود صحبت کنید.

تفکر و راز و نیاز

تفکر تکنیکی است که به شما اجازه می‌دهد انرژی و افکار خود را بر روی چیزهای خاصی متمرکز کنید. این خصوصاً هنگامیکه مغز و بدن شما از درمان بیماری تحت فشار می‌باشد، کمک‌کننده است. مثلاً ممکن است شما بخواهید یک لغت را به طور مکرر تکرار کنید یا به یک شی نگاه کنید مثل یک عکس. اشکال دیگر تفکر به افکار، احساسات و تصورات شما اجازه می‌دهند تا در ذهن تان جریان یابند. بیمارانی که معتقد به یک قدرت ماورا هستند با راز و نیاز می‌توانند نیرو، راحتی و الهام را در طول مدت بیماری، برای خود فراهم نمایند.. نماز خواندن کمک کننده می‌باشد یک روحانی یا مبلغ دینی می‌تواند به شما در هماهنگی نماز با زندگی روزمره‌تان کمک کند.

تنش عضلانی و تسکین

در یک اتاق ساکت بخوابید. به آرامی و عمیق نفس بکشید. وقتی به داخل

نفس می‌کشید یک عضله یا گروه خاصی از عضلات را فشار دهید.

می‌توانید فشار دهید تا چشمانتان بسته شود، اخم کنید، دندانهایتان را

بهم بفشارید، بازوها یا پاهایتان را مشت کرده و یا سفت کنید. نفس تان را

نگه دارید و انقباض عضلات تان را برای یک الی دو ثانیه نگه دارید. بعد

نفس‌تان را بیرون دهید. فشار را کمتر کنید و اجازه دهید بدنتان کاملاً آرام

شود. این فرایند را با عضله یا عضلات دیگر تکرار کنید.

شما همچنین می‌توانید انواع مختلفی از این روش را که آرام‌سازی

پیشرونده نامیده می‌شود انجام دهید. با انگشتان یک پا شروع کنی

د و به طرف بالا انجام دهید، بطور پیشرونده همه عضلات یک پا را منقبض و

منبسط کنید. بعد عمل مشابه را با پای دیگر انجام دهید سپس بقیه گروه

عضلات بدنتان را حتی عضلات موی سر را منقبض و منبسط کنید. به یاد

داشته باشید هنگام انقباض عضلات، نفس تان را نگه دارید و هنگام

انبساط،نفس تان را بیرون دهید.

تاثیر ورزش بدنی در درمان سرطان

ورزش می‌تواند در کمتر شدن درد، تقویت ماهیچه‌های ضعیف، تقویت تعادل

و کاهش افسردگی کمک کند. بعد از کسب اجازه از پزشکان با پیاده‌روی

10-5 دقیقه دوبار در روز، شروع کنید و بعداً فعالیت تان را افزایش دهید.

تنفس موزون

در یک وضعیت راحت قرار بگیرید و همه عضلات‌تان را آرام کنید اگر

چشم‌های خود را باز نگه داشته اید به یک شی دور خیره شوید. اگر

چشمهایتان بسته است یک حس آرامش را تصور کنید یا به سادگی

ذهن‌تان را پاک کنید بر روی نفس تان متمرکز شوید.

به آرامی و راحت از طریق بینی نفس تان را بداخل و خارج دهید. اگر

دوست دارید می‌توانید ریتم یکنواخت را بوسیله گفتن تو دهید “یک دو

بیرون دهید یک دو حفظ کنید”. هنگامیکه نفس تان را بیرون می‌دهید

احساس آرامش و سستی می‌کنید.

شما می‌توانید این تکنیک را به مدت فقط چند ثانیه یا بیش از 10 دقیقه

انجام دهید. تنفس موزون شما با شمارش آرام و بی‌صدا تا 3 پایان می‌یابد.

تجسم کردن

تجسم کردن شبیه به تصور کردن است. با تجسم کردن شما یک تصویر

خیالی خلق می‌کنید که مبارزه شما علیه بیماریتان را نشان می‌دهد.

بعضی از افرادی که شیمی درمانی می‌گیرند از تجسم دارو به عنوان

موشک‌هایی که سلول‌های غیر طبیعی را منفجر می‌کنند یا شوالیه‌های

زره‌پوشی که بر علیه سلول‌های غیر طبیعی جنگ می‌کنند استفاده

می‌نمایند. بعضی افراد از تجسم گلبول‌های سفید خون یا داروها که به

سلول‌های غیر طبیعی حمله می‌کنند، کمک می‌گیرند.

یوگا

تمام آن چیزی که نیاز دارید یک مکان ساکت آرام و مقداری وقت در هر روز

برای انجام تنفس، دراز کشیدن و تفکر است. برای یادگیری یوگا ممکن

است بخواهید به کلاس بروید و کتاب‌هایی را مرور کنید، نوار کاست گوش

کنید یا ویدئو تماشا نمایید. از مددکار اجتماعی، روان شناس یا متخصص

روان درباره کلاسهای یوگا در منطقه‌تان سؤال کنید.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

روش های آرامش و کاهش اضطراب در شیمی درمانی و سرطان

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود