اثر شیمی درمانی بر دستگاه تناسلی و تولید مثل | بارداری در زمان شیمی درمانی

سیستم تولید مثل در شیمی درمانی

زمانی که بیماران سرطانی برای درمان تحت شیمی درمانی قرار میگیرند. این سوال پیش میاید که آیا هم زمان با شیمی درمانی امکان تولید مثل و بارداری وجود دارد یا نه؟ و این آیا شیمی درمانی باعث مشکلات جنسی یا عقیم شدن بیماران میشود؟

تاثیرات شیمی درمانی بر روی اندام‌های تناسلی

داشتن یک رابطه جنسی خوشایند با همسرخود حق شما است. اما به علت بیماری و آن، ممکن است شما سریعاً خسته شوید و یا به علت کاهش شمارش سلول‌های خونی بخصوص سلول‌های سفید و پلاکت، شما در معرض عفونت و یا خونریزی قرار گیرید. بنابراین بهتر است فعالیت جنسی شما توام با دوره‌های استراحت و به آرامی و همراه با روش‌های بهداشتی مثل استفاده از کاندوم و ژل‌های بهداستی مثل لوبریکانت باشد.

شیمی درمانی ممکن است -ااما نه همیشه-  بر روی فعالیت و اندام‌های تناسلی (بیضه‌ها در مردان و واژن و تخمدان‌ها در زنان) مردان و زنان تاثیر گذارد. عوارض جانبی رخ داده بستگی به داروهای استفاده شده و سن فرد و سلامت عمومی آنها دارد.


حتما بخوانید:


عوارض شیمی درمانی بر دستگاه تناسلی مردان ؟

داروهای شیمی درمانی ممکن است تعداد سلول‌های اسپرم را کاهش داده و توانایی حرکت آنها را کاهش دهند. این تغییرات منجر به عقیمی شده و ممکن است موقتی یا دائمی باشد. عقیمی به توانایی مرد در پدرشدن او تاثیر گذاشته اما به توانایی وی در داشتن مقاربت جنسی، تاثیری ندارد. سایر عوارض جانبی احتمالی این داروها عدم کسب و حفظ حالت نعوظ و صدمه به کروموزوم که می‌تواند منجر به نقص مادرزادی شود، می‌باشد.

سیستم تولید مثل در شیمی درمانی

کارهایی که می‌توانید انجام دهید:

قبل از شروع درمان، اگر ممکن است عقیمی یک مشکل باشد با پزشک خود درباره امکان ایجاد بانک اسپرم (فرآیندی که اسپرم‌ها را برای استفاده در آینده، منجمد می‌کند) صحبت کرده و راجع به هزینه بانک اسپرم هم سوال کنید. همراه با شریک جنسی‌تان در طول درمان از روش‌های پیشگیری از حاملگی استفاده کنید. از پزشک خود در مورد طول مدت استفاده از روش‌های پیشگیری از حاملگی،سوال نمایید.

در 48 ساعت اول بعد از آخرین روز شیمی درمانی،هنگام مقاربت از کاندوم استفاده کنید زیرا بعضی از شیمی درمانی‌ها ممکن است بر روی اسپرم موثر باشند.

از پزشک خود سوال کنید آیا شیمی درمانی تاثیرات احتمالی بر روی توانایی پدر شدن شما خواهد داشت یا نه و در این صورت آیا تاثیرات دائمی خواهد بود یا موقتی؟

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

عوارض شیمی درمانی بر دستگاه تناسلی زنان

داروهای شیمی درمانی می‌تواند بر روی تخمدان‌ها تاثیر گذاشته و میزان هورمون‌های تولید شده را کاهش دهد. در برخی از زنان، قاعدگی نامنظم شده یا بطور کلی قطع می‌شود. تاثیرات جانبی مرتبط،ممکن است دائمی یا موقتی باشد.


حتما بخوانید:


آیا شیمی درمانی بیماران را عقیم یا نازا میکند؟

صدمه به تخمدان‌ها ممکن است باعث عقیمی (عدم توانایی حاملگی) شود. عقیمی می‌تواند دائمی یا موقتی باشد. اینکه آیا عقیمی اتفاق می‌افتد و چقدر طول می‌کشد به عوامل مختلفی چون نوع دارو، دوزی که دارو داده می‌شود و سن زنان ارتباط دارد.

یائسگی، سن خانم،داروها و دوز مصرفی آنها در طول شیمی درمانی تعیین‌کننده هستند که آیا او یائسگی را تجربه می‌کند؟ همچنین شیمی درمانی ممکن است باعث بروز علائم مشابه یائسگی مانند احساس گرمای ناگهانی و خشکی بافت‌های واژن شود. این بافت‌های تغییر یافته در هنگام مقاربت، ناراحت‌کننده بوده و عفونت‌های واژن و مثانه را بیشتر می‌کنند. بیشتر عفونت‌ها نیاز به درمان سریع دارند. یائسگی ممکن است دائمی یا موقتی باشد.

روش هایی برای کاهش احساس گرمای ناگهانی

  • از کافیین و الکل پرهیز کنید.
  •  ورزش کردن
  •  سعی در استفاده از تمرکز یا دیگر روش‌های آرام سازی عضلانی کنید.

 


حتما بخوانید:


تسکین علائم التهاب واژن و پیشگیری از عفونت :

  • هنگام مقاربت از ژل لیز کننده محلول در آب استفاده کنید.
  •  محصولاتی برای کاهش خشکی واژن استفاده می‌شود. درباره ژل‌های واژن مورد استفاده، سوال نمایید.
  •  از بکاربردن ژل روغنی بپرهیزید زیرا برای بدن دفع این مواد مشکل بوده و خطر عفونت ا افزایش می‌یابد.
  •  لباس زیر نخی و شلوار با آستر نخی بپوشید.
  •  لباس‌های کوتاه یا شورت‌های سفت نپوشید.
  •  درباره تجویز کرم یا شیاف واژنیال جهت کاهش موارد عفونت، از پزشک خود سوال کنید.
  •  اگر مقاربت دردناک ادامه دارد از پزشک خود راجع به استفاده از گشادکننده واژن، سوال کنید.

حتما بخوانید:


آیا بارداری در زمان شیمی درمانی امکان پذیر است؟

حاملگی در طول شیمی درمانی بخاطر اینکه بعضی داروهای شیمی درمانی باعث نقص مادرزادی می‌شوند توصیه نمی شود. پزشکان برای زنان در سن باروری “از بلوغ تا یائسگی” توصیه می‌کنند که در طول مدت درمان، از روش‌های پیشگیری از بارداری از جمله کاندوم، عوامل اسپرم کش و دیافراگم یا قرص‌های پیشگیری از حاملگی استفاده کنند. قرص‌های ضد حاملگی ممکن است برای زنان خاصی از جمله افراد مبتلا به سرطان پستان مناسب نباشد. از پزشکان راجع به نظریه‌های پیشگیری از حاملگی سوال کنید.

هنگامیکه بیماری خانم حامله،تشخیص داده شد در صورت امکان تا تولد نوزاد شیمی درمانی به تاخیر می‌افتد. برای خانم‌های نیازمند درمان فوری تاثیرات احتمالی شیمی درمانی بر روی جنین، نیازمند ارزیابی است.


حتما بخوانید:


احساسات درباره تمایلات جنسی

در طول شیمی درمانی، احساسات جنسی متفاوت است. تعدادی از افراد احساس می‌کنند به همسرشان از همیشه نزدیک‌تر شده و تمایل به فعالیت‌های جنسی آنان بیشتر شده است. بقیه تغییرات جزیی یا عدم تغییر را در میل جنسی و سطح انرژی خود تجربه می‌کنند. هنوز کسانی یافت می‌شوند که علاقه جنسی آنها بدلیل داشتن بیماری و دریافت شیمی درمانی کاهش یافته است. این تنش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

درباره تغییرات در ظاهرشان نگران باشند.

درباره سلامتی خانواده یا هزینه‌های درمان اضطراب داشته باشند.


حتما بخوانید:


عوارض جانبی شیمی درمانی

عوارض جانبی مربوط به شیمی درمانی شامل خستگی و تغییرات هورمونی، نگرانی‌ها و ترس‌های همسر نیز می‌تواند بر روابط جنسی تاثیر گذارد.

احتمالاً تعدادی از افراد نگران این هستند که مقاربت به شخصی که بیماری دارد صدمه زننده می‌باشد و یا شاید از اینکه آنها نیز بیماری را بگیرند یا از داروهایی که مصرف می‌شود متاثر شوند، بترسند.

شما و همسرتان باید بطور آزاد نگرانی‌های جنسی خود را با پزشک، مددکار اجتماعی یا سایر مشاوران که می‌توانند به شما اطلاعاتی بدهند و نگرانی شما را مرتفع سازند، مطرح کنید.

همچنین شما و همسرتان باید احساساتتان را با هم تقسیم کنید. در صورتی که بحث کردن درباره هر یک از مسائل جنسی، بیماری یا هر دو مورد مشکل است با یک مشاور،آنها را در میان بگذارید. او می‌تواند به شما در راحت‌تر صحبت کردن کمک نماید. افرادی که می‌توانند کمک کنند شامل متخصص روانی، روانپزشکی، مددکار اجتماعی، مشاوران ازدواج،درمانگران جنسی و افراد روحانی هستند.

اگر شما قبل از شیمی درمانی راحت بوده و از تماس جنسی لذت می‌بردید، هنوز مواردی وجود دارد که در طول درمان با تماس فیزیکی احساس رضایت خواهید کرد. بهر حال ممکن است آن موارد را در طول درمان کشف کنید.

شما و همسرتان باید با همدیگر در مورد چیزهایی که به شما احساس کامیابی می‌دهد تصمیم بگیرید.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

اثر شیمی درمانی بر دستگاه تناسلی و تولید مثل | بارداری در زمان شیمی درمانی

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود