ریزش مو و مشکلات مو | مراقبت از پوست و مو در زمان شیمی درمانی

ریزش مو و مشکلات مو در شیمی درمانی

از شایع ترین عوارض شیمی درمانی که بسیار نگران کننده است و تاثیر منفی بر روحیه شخص بیمار دارد ریزش مو و طاسی میباشد. و سوال بسیار مهمی که پیش میاید این است که بیماران چگونه از پوست سر خود و موهای خود مراقبت نمایند و جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی چه روش هایی دارد؟

آیا شیمی درمانی باعث ریزش مو (طاسی) میشود؟

طاسی یک عارضه جانبی شایع شیمی درمانی است اما همه داروها موجب طاسی نمی‌شوند. پزشک خود می‌تواند به شما بگوید با کدام داروها یا داروهایی که می‌گیرید طاسی اتفاق می‌افتد، موها ممکن است نازک‌تر شوند یا تماماً بریزند. طاسی می‌تواند در تمام قسمت‌های بدن شامل سر، صورت، دست‌ها و پاها، زیربغل و ناحیه پرینه ایجاد شود. موها معمولاً بعد از اتمام درمان مجدداً رشد می‌کنند. حتی در بعضی افراد رشد مجدد مو هنگامی که هنوز درمان می‌شوند، شروع می‌شود. گاهاً امکان دارد موها با یک رنگ و یا بافت متفاوت از قبل رشد کنند.

عوارض شیمی درمانی بر پوست و ناخن،دهان،دندان و لثه، ادرار و کلیه

ریزش مو و مشکلات مو در شیمی درمانی

آیا طاسی روش های مختلفی دارد؟

طاسی همیشه به یک روش اتفاق نمی‌افتد. احتمال دارد چند هفته بعد از شروع درمان یا بعد از چند جلسه درمان اتفاق بیفتد. بیشتر افراد بیان می‌کنند سرشان قبل از ریزش مو حساس شده است. موها ممکن است به تدریج یا یک دفعه بریزند. موهایی که هنوز رشد می‌کنند ممکن است کم رنگ و خشک شوند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

چگونه می‌توانم از پوست سر و موهای خود در طول شیمی درمانی مراقبت کنم؟

شامپو ملایم استفاده کنید.

شانه نرم بکار ببرید.

هنگامیکه موهایتان را خشک می‌کنید از گرمای ملایم استفاده نمایید.

موهایتان را کوتاه کنید. کوتاهی موها، موهایتان را پرپشت‌تر نشان می‌دهد. همچنین اگر ریزش مو رخ دهد کنترل آن آسانتر خواهد بود.

اگر موهایتان ریخته است از یک محلول ضدآفتاب، کرم ضدآفتاب، کلاه یا روسری برای محافظت پوست سر در برابر خورشید استفاده کنید.

برای موهایتان از برس گرد (موپیچ) استفاده نکنید. از کندن، فر دادن یا صاف کردن موهایتان امتناع کنید.

اگر انتخاب کردید که موهایتان را بپوشانید قبل از اینکه مقدار زیادی از موهایتان بریزد گلاه گیس یا موی مصنوعی را بگذارید. بدین صورت به نوع و رنگ موهای جدیدتان می‌توانید عادت کنید.

کلاه گیس یا موی مصنوعی را از مغازه هایی که لوازم ارایشی ارائه می‌کنند،می توانید تهیه نمایید. ممکن است بخواهید کلاه گیس یا موی مصنوعی را بجای خریدن قرض بگیرید. با مددکار بیمارستان منابع کلاه گیس‌های خوب را در منطقه‌تان بررسی کنید.

کلاه گیس تان را برای مدل دادن یا برش دادن جهت محکم کردن بر روی سرتان به آرایشگر یا فروشگاهی که خریده‌اید بدهید. بعضی بیمه نامه‌ها هزینه موهای مورد نیاز بدلیل درمان را پوشش می‌دهند. مطمئن شوید که بیمه نامه خود را کنترل کرده اید و نسخه‌ای از پزشک خود درخواست کنید.

قبول از دست دادن موهای سر، صورت یا بدن مشکل است. احساس عصبانیت یا افسردگی شایع و کاملاً طبیعی است. در این موقع به خاطر داشته باشید که یک عارضه جانبی موقت است.

صحبت کردن در رابطه با احساستان می‌تواند به شما کمک کند. در صورت امکان با کسی که تجربه مشابه دارد هم فکری کنید.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

ریزش مو و مشکلات مو | مراقبت از پوست و مو در زمان شیمی درمانی

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود