تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ | چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند

تشخیص زود هنگام و پیشگیری از انواع سرطان ها، به خصوص سرطان روده بزرگ امروزه بسیا پر اهمیت است. بخصوص در افرادی که خطر ابتلا به سرطان روده در آن ها بالا است غربالگری سرطان بسیار ضروری است

در این مقاله پاسخ بهترین پزشکان را به سولات مهم در موارد زیر بیان کرده ایم:

سرطان کولون، سرطان روده بزرگ، سرطان روده بزرگ بدخیم،  طول عمر بیماران سرطان روده بزرگ، جراحی سرطان روده بزرگ، مراحل شیمی درمانی سرطان روده بزرگ ، علائم سرطان روده بزرگ در جوانان، آیا سرطان روده بزرگ کشنده است؟

 

غربالگری سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون:

سرطان روده بزرگ یا کولون چیست؟

در سرطان روده بزرگ سلول‌های روده بزرگ (کولون) و راست روده (رکتوم) غیر طبیعی میشوند و بدون هیچ نظم و کنترلی تقسیم شده و توده‌ای به نام تومور را تشکیل می‌دهند.

کولون و رکتوم قسمت‌هایی از دستگاه گوارشی هستند که آب و مواد مغذی را بازجذب نموده و باقیمانده را به شکل مواد زاید تا زمان دفع به خارج از بدن، ذخیره می‌کنند.

هنگام ابتلا به سرطان روده بزرگ سلول‌های سرطانی بافت‌های اطراف خود را مورد تهاجم قرار داده و آنها را نابود می‌کنند. آنها هم چنین می‌توانند از تومور جدا شده و تومورهای جدیدی را در سایر قسمت‌های بدن تشکیل دهند.

سرطان کولون و رکتوم در زنان و مردان به چه صورت است؟

سرطان کولون و رکتوم سومین سرطان شایع غیر پوستی در مردان (بعد از سرطان‌های پروستات و ریه) و در زنان (بعد از سرطان‌های پستان و ریه) است.

دومین علت مرگ ناشی از سرطان در آمریکا، بعد از سرطان ریه است. میزان موارد جدید ابتلا بیماری و مرگ ناشی از آن در حال افزایش است. سالانه بیش از 147000مورد جدید سرطان کولون تشخیص داده می‌شود و بیش از 57000 نفر در اثر سرطان روده بزرگ جان خود را از دست می‌دهند.

روش های غربالگری، فواصل زمانی غربالگری، سیگموئیدوسکپی

چه کسانی در معرض سرطان روده بزرگ قرار دارند؟ علائم سرطان روده بزرگ در جوانان؟

سرطان روده بزرگ در صورت عدم درمان بسیار کشنده است. بنابراین بسیار ضروری است تمامی افراد در معرض خطر سرطان روده بزرگ و راست روده، آزمایشات لازم برای غربالگری و تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ را در سنین پس از 40 سالگی انجام دهند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

عوامل موثر بر ابتلا به سرطان روده بزرگ

  • سن: سرطان روده بزرگ بیشتر در افراد سنین بالاتر رخ می‌دهد. اگرچه این بیماری در هر سنی ممکن است بروز کند ولی اغلب مبتلایان، بیشتر از 50سال سن دارند.
  • داشتن پولیپ‌ روده: در افراد بالای 50 سال شایع بوده و در دیواره داخلی کولون و رکتوم رشد می‌کنند. بیشتر آنها خوش خیم (غیر سرطانی) می‌باشند اما برخی پولیپ‌های خاص سرطانی می‌شوند که آدنوما نامیده می‌شوند .تشخیص پولیپ‌ها و خارج کردن به موقع آن‌ها، از ابتلا به سرطان کولورکتال پیشگیری می‌نماید.
  • سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ: در صورت وجود سرطان روده بزرگ در بستگان نزدیک (والدین، برادر، خواهر یا بچه‌ها) به ویژه در سنین جوانی، احتمال بروز این بیماری در اشخاص افزایش می‌یابد. چنانچه تعداد بستگان مبتلا به بیماری زیاد باشد، احتمال بروز بیماری خیلی بیشتر می‌شود.
  • سابقه شخصی ابتلا به سرطان روده بزرگ: احتمال بروز سرطان کولون برای بار دوم، در افراد دارای سابقه ابتلا به بیماری بیشتر است. مطالعات نشان داده است زنان دارای سابقه ابتلا به سرطان پستان، تخمدان و رحم در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند.
  • بیماری کولیت روده زخم شونده یا بیماری کرون:

    در این حالت در دیواره روده بزرگ زخم و التهاب، ایجاد شده و مجاری گوارشی به خصوص روده باریک (قسمتی از دستگاه گوارشی که بین معده و روده بزرگ قرار دارد) دچار التهاب مزمن می‌شوند. احتمال بروز سرطان روده بزرگ در اشخاص مبتلا به کولیت زخم شونده یا بیماری کرون، بیش از افراد سالم است.

  • رژیم غذایی ناسالم: مطالعات نشان داده است رژیم‌های پر چرب (بخصوص چربی‌های حیوانی) و پر کالری، کم فیبر، کم کلسیم و کم فولات، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهند. هم چنین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که از میوه‌جات و سبزیجات کمتر مصرف می‌کنند، بیشتر است .البته انجام مطالعات در مورد نقش مواد غذایی در بروز سرطان روده بزرگ هنوز ادامه دارد.
  • ورزش: درافرادی که فعالیت کمتری داشته و اغلب اوقات در وضعیت نشسته قرار دارند، احتمال بروز سرطان روده بزرگ افزایش می‌یابد. خطر بروز سرطان روده بزرگ در افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، کمتر است.
  • سابقه خانوادگی پولیپ‌های آدنوماتوز روده: نادر هستند و وضعیتی است که در آن صدها پولیپ در رکتوم و کولون ایجاد شده و سرانجام به سرطان روده بزرگ منجر می‌شود. در این حالت، توسط جراحی کولون و رکتوم خارج می‌شود (کولکتومی) FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) برای درمانع استفاده از داروی ضد التهاب Celecoxib را توصیه می‌کند. پزشکان ممکن است این داروها را به همراه جراحی برای درمان و مراقبت بیماری تجویز کنند.

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ و غربالگری سرطان روده بزرگ

غربالگری به معنی کنترل مشکلات سلامتی، قبل از بروز علائم بیماری است. با غربالگری می‌توان پولیپ‌های پیش سرطانی را تشخیص داد، همان گونه که سرطان را در مراحل اولیه و قبل از انتشار به سایر قسمت‌های بدن می‌توان تشخیص داد.

از غربالگری سرطان روده بزرگ برای شناسایی سرطان، پولیپ‌های پیش سرطانی و یا سایر اختلالات استفاده می‌شود.

در صورت شناسایی موارد غیرطبیعی، تشخیص و درمان انجام می‌شود. به علاوه، شناسایی و درمان پولیپ، مؤثرترین راه پیشگیری از سرطان روده بزرگ است.

معمولا سرطان روده بزرگ وقتی در مراحل اولیه شناسایی شود، قابل درمان است.

از چه روش‌هایی برای غربالگری سرطان روده بزرگ استفاده می‌شود؟

اعضا تیم بهداشتی انجام یک و یا چند تا از آزمایشات زیر را برای تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ پیشنهاد می‌کنند:

آزمایش خون مخفی در مدفوع، سیگموئیدوسکپی، کولونوسکپی، باریم انما و معاینه انگشتی رکتوم.

در ادامه مقاله به توضیح هر یک از این روش ها برای کمک به تشخیص زودهنگام سرطان کولون پرداخته ایم

 


این مقاله خوب بود؟ 7 2  

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ | چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند

امتیاز: 3.9 از 9 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود