عکس رنگی کلیه (IVP) چیست و چگونه انجام می‌شود؟ آمادگی لازم برای انجام آن چیست؟

عکس رنگی کلیه

عکس رنگی کلیه (IVP) چگونه انجام می‌شود؟

ممکن است برای بیماری کلیه شما یا کودک شما عکس برداری از کلیه مورد نیاز شده باشد. پس بهتر است با دستگاه ادراری و نحوه انجام عسک برداری و همچنین عوارض و آمادگی های مورد نیاز آشنا باشید.

سیستم ادراری

سیسم ادراری شامل دو کلیه، دو حالب، یک مثانه و یک پیش آبراه یا میزراه می‌باشد. عمل کلیه خارج ساختن مواد زائد از خون، نگهداری تعادل مایعات و الکترولیت‌ها و ترشح موادی که بر روی فشارخون و عمل سایر اعضای بدن تأثیر دارند، می‌باشند.

کلیه‌ها به طور طبیعی یک تا دو لیتر ادرار در روز تولید می‌نمایند. حال ممکن است این سیستم دچار مشکلاتی شود که نیازمند انجام آزمایش‌های تشخیصی نظیر عکس رنگی کلیه (IVP) باشد.

عکس رنگی کلیه چیست؟

یک عکس برداری رادیولوژی از کلیه، مجاری ادراری و مثانه است که با تزریق ماده رنگی از طریق رگ انجام می‌شود که این ماده از طریق جریان خون به حرکت درآمده و در کلیه و سیستم ادراری تجمع میابد و این مناطق در عکس کلیه به رنگ سفید دیده می‌شوند.

این آزمون تقریباً به مدت یک ساعت طول می‌کشد هر چند ممکن است به علت سرعت کم ترشح کلیه‌ها در برخی بیماران تا چندین ساعت نیز به طول بیانجامد.

حتما بخوانید: خطرات عفونت ادراری چیست؟ چگونه می‌توان عفونت ادراری را تشخیص داد و درمان کرد؟

علت انجام عکس رنگی کلیه چیست و برای تشخیص چه بیماری هایی انجام میشود؟

به پزشک در تشخیص ناهنجاری سیستم ادراری کمک می‌کند مثل مشاهده سرعت و کفایت سیستم ادراری بیمار در قابلیت دفع ادرار.

این آزمون به منظور کمک به تشخیص علائم بیماری مثل خون در ادرار، درد پهلو، بررسی سنگ و انسداد مفید است. عکس رنگی کلیه، پزشک را قادر می‌سازد تا تومورهای داخل سیستم ادراری و سایر بیماری‌ها مربوط به سیستم ادراری را تشخیص دهد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

ماده رنگی (حاجب) مورد استفاده در عکس رنگی کلیه

در این عکس برداری داروی استفاده شده ماده رنگی یددار است که بسته به وزن بیمار و غلظت داروی مورد استفاده یک تا دو سی‌سی به ازای هر کیلو وزن بیمار استفاده می‌شود. داروی مورد استفاده دارای حالت سمیت پایین می‌باشد. بنابراین در صورت داشتن عوارض جانبی، خفیف و به مدت زمانی کوتاهی برطرف می‌شود.

بیشتر بخوانید: خطرات سنگ کلیه چیست؟علائم و پیشگیری و درمان آن چگونه است؟

عوارض ماده رنگی در عکس برداری کلیه

این عوارض به صورت احساس گرم شدگی، گرگرفتگی و گاهی اوقات به صورت تب می‌باشد، گاهی اوقات حالت تهوع، استفراغ و تورم راه‌های هوایی نیز می گردد. عکس‌العمل‌های شدید و جدی بصورت خیلی نادر نیز دیده شده است. اغلب این علایم در پنج دقیقه اول تزریق دارو مشاهده می‌گردد.

در صورت مشاهده علائم و واکنش‌های شدید سریعاً پزشک را مطلع نمایید.

حتما بخوانید:نارسایی مزمن کلیه چه علائم خطرناک در کودکان دارد؟

آمادگی‌های لازم بیمار برای انجام آزمون

خالی بودن روده‌ها از گاز و مدفوع جهت مشاهده سیستم ادراری لازم است. به همین سبب به بیمار توصیه می‌شود که از یک تا دو روز قبل از آزمون تحت رژیمی باشند که از تشکیل گاز و نفخ جلوگیری گردد. (غذاهای نفاخ مانند حبوبات، سبزیجات، کلم، پیاز، برخی میوه‌ها، نوشابه‌های گازدار و…)

همچنین بیمار باید شب قبل آزمون غذای سبک میل نماید و بعد از آن از ملین‌هایی که تولید گاز نمی‌نمایند (روغن کرچک) طبق نظر پزشک استفاده شود.

بعد از نیمه شب قبل از آزمایش چیزی میل نکند و صبح روز آزمون ناشتا جهت انجام آزمون مراجعه نماید، هر چند که نوشیدن آب مانعی ندارد.

بیماران باید توجه داشته باشند در صورتیکه حساسیت غذایی یا دارویی دارند و یا مبتلا به بیماری‌های متابولیک یا سیستمیک باشد باید تکنولوژیست را از ابتدا مطلع سازد.

در صورت استفاده از قرص مدفورمین جهت عدم مصرف آن با پزشک خود حتماً مشورت نمایید و فرد تکنولوژیست را از ابتدا مطلع سازید.

 


این مقاله خوب بود؟ 51 5  

عکس رنگی کلیه (IVP) چیست و چگونه انجام می‌شود؟ آمادگی لازم برای انجام آن چیست؟

امتیاز: 4.6 از 56 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود