دستگاه گردش خون انسان چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون دستگاهی است که خون موجود در بدن را به طور دائم در سرتاسر بدن به گردش در می آورد. قلب، ریه ها ‌و عروق خونی با همکاری یکدیگر، سیستمی برای گردش خون، تشکیل می دهند.‌ ضربان قلب، خون را در مسیر خود، به حرکت در می آورد.همه موجودات زنده، به نوعی یه دستگاه گردش خون برای رساندن غدا، اکسیژن و سایر مواد مورد نیاز به سلول ها و حمل مواد زائد از آنها، نیاز دارند.

روش کار بدین صورت است که مواد، به روش های انتشاریا انتقال فعال بین سلول های فرد، و محیط این سلول ها با خون مبادله می شوند. در خلال فرایند انتشار، مولکول ها از محیط غلیظ،‌به سمت محیط رقیق حرکت می کنند. در فرایند انتقال فعال، مولکول های حمل کننده، مواد را به روش کشیدن یا هل دادن، از غشای سلولی عبور می دهند.

انواع جانوران پرسلولی و پیچیده به نوعی دستگاه گردش خون وابسته اند که مایعات حاوی مواد را از طریق لوله های ویژه ای، در سر تا سر بدن،‌ حرکت می دهند.‌انسان ها و سایر مهره داران ، دستگاه گردش خون بسته ای دارند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

دستگاه گردش خون انسان

از دستگاه گردش خون انسان به منزله ی دستگاه قلبی_عروقی یاد می شود. بخش های اصلی تشکیل دهنده ی دستگاه قلبی_عروقی عبارت اند از: قلب، عروق خونی و خون. عملکرد دستگاه قلبی_عروقی، واقعاً حیرت انگیز است.

در هر سال، قلب بیش از ۷,۰۰۰ لیتر خون را در طول مسیر بسته ای معادل ۱۰۰,۰۰۰ کیلومتر  از عروق خونی، پمپ می کند.‌ این مسیر معادل دو برابر طول کمربند فرضی زمین‌ است.

خون، ضمن جریان در سرتاسر بدن، اکسیژن را از ریه ها، مواد غذایی را از روده کوچک و هورمون ها را از غدد داخل بدن، جذب می کند و به سلول ها می رسانند: سپس، کربن دی اکسید و مواد دفعی سلول ها را از آنها می گیرد و به ریه ها و کلیه ها، حمل می کند. در این دو محل، کار دفع مواد زائد، صورت می پذیرد‌. مواد از خون خارج می شود و از طریق مایع بینابینی، یا بافتی که سلول ها را احاطه کرده، به سلول ها راه پیدا می کند.


این مقاله خوب بود؟ 6 3  

دستگاه گردش خون انسان چگونه عمل می‌کند؟

امتیاز: 3.3 از 9 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود