علائم تب خونریزی کریمه کنگو چیست؟ راه انتقال و راه درمان تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو چیست؟

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یا CCHF

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یک بیماری خونریزی‌دهنده تب‌دار حاد است که بیشتر به وسیله کنه منتقل می‌شود، با وجودی که ویروس مخصوص حیوانات است موارد تک‌گیر و اپیدمی CCHF در انسان نیز اتفاق می‌افتد. این بیماری مرگ‌ و میر بالایی دارد.عامل بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

عامل بیماری اولین بار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه هیالوما جدا شد. بالغ بر 18 نوع ویروس در انسان ایجاد تب‌های خونریزی‌دهنده می‌کنند که یکی از آن‌ها ویروس تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یا CCHF می‌باشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

راه انتقال تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

کنه مخزن و ناقل بیماری است، عفونت در انسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست، یا تماس با پوست، لاشه حیوان، خون و ترشحات حیوان آلوده و یا تماس با خون و بافت‌های بیمار مبتلا ایجاد می‌شود. خطر انتقال در طی ذبح حیوان وجود دارد.

پس از آلودگی یک نفر، ممکن است سایر افراد در تماس با او نیز در خانواده و اجتماع آلوده شوند. پرندگان در چرخه گسترش ویروس می‌توانند حامل کنه‌های آلوده باشند و خود مبتلا به بیماری نمی‌شوند (به جز شترمرغ)

دوره کمون یا نهفتگی بیماری (از زمان تماس تا بروز علائم): حداقل 3 و حداکثر 9 روز

علائم بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از افراد آلوده شده بدون علائم بیماری (٪80 موارد یا کمتر) می‌باشند.

مرحله قبل از خونریزی تب کریمه کنگو

شروع علائم تب کریمه کنگو ناگهانی است و حدود 7-1 روز طول می کشد. سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی (بخصوص در پشت پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، ترس از نور (حساسیت به نور) اتفاق می‌افتد. ممکن است حالت تهوع، استفراغ و گلودرد و التهاب چشم که گاهی با اسهال و درد شکم و کاهش اشتها، همراه می‌شود نیز وجود داشته باشد، تب معمولاً برای 3 تا 6 روز طول می‌کشد.

تورم و خونریزی صورت و گردن و قفسه سینه، پرخونی خفیف حلق و گلو، ضایعات نقطه‌ای در کام و سقف دهان شایع است.

تغییرات قلبی عروقی شامل کاهش ضربان قلب و کاهش فشارخون می‌باشد در این مرحله کاهش گولبول های سفید خون و پلاکت (لکوپنی، ترمبوسیتوپنی)، ایجاد می‌شود.

مرحله خونریزی‌دهنده تب کریمه کنگو

مرحله کوتاهی است که به سرعت اتفاق می‌افتد و معمولاً در روز 3 تا 5 بیماری شروع می‌شود و 1 تا 10 روز (به طور متوسط 4 روز) طول می‌کشد یا در این مرحله بیمار فوت می کند. خونریزی از اندازه بسیار کم تا کبودی های بزرگ در مخاط‌ها و پوست بخصوص در قسمت بالای بدن و در طول خط زیربغلی، زیر پستان در خانم‌ها و در محل‌های تزریق و تحت فشار ممکن است ایجاد شود.

خونریزی از لثه، بینی، استفراغ خونی، ملنا و خونریزی رحم، مشکلات تنفسی، بزرگی طحال و کبد ممکن است دیده شود. وجود خون و پروتئین در ادرار شایع خونریزی از اندازه پتشی تا اکیموز و هماتوم در مخاط‌ها و پوست بخصوص در قسمت بالای بدن و در طول خط زیربغلی، زیر پستان در خانم‌ها و در محل‌های تزریق و تحت فشار ممکن است ایجاد شود.

دوره بهبودی تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

بیماران از روز دهم وقتی ضایعات پوستی کم‌رنگ می‌شوند به تدریج بهبودی پیدا می‌کنند. اغلب بیماران در هفته‌های 3 تا 6 بعد از شروع بیماری، وقتی شاخص‌های خونی و آزمایش ادرار طبیعی شد از بیمارستان مرخص می‌شوند. ویژگی یا مشخصه دوره بهبودی طولانی بودن آن به همراه ضعف می‌باشد که ممکن است برای یک ماه یا بیشتر باقی بماند.

تشخیص تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

در موارد شروع حاد بیماری (شروع ناگهانی علائم بالینی) به همراه سابقه مسافرت بیمار به مناطق روستایی یا تماس با دام یا گزش با کنه تشخیص بیماری مطرح می‌گردد.

تشخیص آزمایشگاهی

ویروس CCHF را به راحتی می‌توان از خون بیماران در مرحله حاد (در طی 8 روز اول بیماری) جدا نمود.

درمان تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو

درمان حمایتی: شامل اصلاح آب بدن و مواد معدنی بدن و درمان شوک بیمار می‌باشد. و درواقع درمان برای علائم بیماری وجود دارد نه درمان بر علیه خود ویروس عامل تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

علائم تب خونریزی کریمه کنگو چیست؟ راه انتقال و راه درمان تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو چیست؟

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود