فشار خون چیست؟ چگونه می‌توان فشار خون بالا را کنترل کرد؟

فشار خون

فشار خون چیست؟

فشار خون عبارت است از فشاری که خون به دیواره ی رگ های خونی وارد می آورد . این فشار در اثر انقباض بطن ها در حین ضربان قلب ، ایجاد می شود.

در هر فرد مذکر سالم میان سال ، فشار خون آئورتی در مرحله سیستول ، حدود 120 میلی لیتر جیوه و در مرحله دیاستول حدود 80 میلی لیتر جیوه است. دستگاه اندازه گیری فشار خون ، وسیله ای است که به کمک آن فشار خون را اندازه گیری می کنند. فشار خون بالا و تصلب شریان ها ، دو نمونه از اختلالاتی هستند که عروق خونی را گرفتار می کنند.ترکیبی از تحریک عصبی و برخی هورمون ها به تنظیم فشار خون بدن در محدوده میزان طبیعی ، کمک می کند ؛ به علاوه بنا به نیاز بافت ها ، میزان جریان خون به آنها را تنظیم می شود ؛ برای مثال ، در حین ورزش ، کاهش اکسیژن و افزایش دیوکسید در ماهیچه ها ، جریان خون را در آنها ، افزایش می دهد.

فشار خون بالا چیست و بر اثر چه ایجاد میشود؟

فشار خون بالا و تصلب شریان ها ، دو نمونه از اختلالاتی هستند که عروق خونی را گرفتار می کنند . فشار خون بالا ، شایع ترین بیماری دستگاه گردش خون است . در بیش از %90 از مبتلایان به فشار خون ، این فشار ، بدون هیچ گونه علت فیزیکی شناخته شده ای ، بالا می ماند .

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

کاهش مصرف الکل و نمک ، قطع استعمال دخانیات ، کاهش وزن ، افزایش تحرک بدنی و کنترل تنش و فشار های عصبی ، به کاهش فشار خون کمک می کند . برخی دارو ها نیز در کنترل فشار خون موثرند .

در تصلب شریان ها (آترواسکلروز) ، دیواره سرخرگ ها ضخیم می شود و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد ، مواد چربی مانند کلسترول با رسوب بر دیواره سرخرگ ، پلاکی را تشکیل می دهند که مانع جریان خون می شوند ؛ این پلاک ، می تواند موجب پدید آمدن لخته ای شود که در مسیر خون ، به حرکت در می آید و قادر است رگ های کو چک تر را مسدود کند.

برای مثال ، سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که لخته ، موجب گرفتگی یک سرخرگ یا مویرگ مغزی شده باشد . درمان تصلب شریان ها ، شامل مصرف دارو ، جراحی ، رعایت رژیم غذایی کم چرب و پرفیبر و فعالیت ورزشی است . نوع کلسترول موجود در خون ، نشان دهنده خطر ابتلا به تصلب شریان هاست. و با آزمایش خون میتوان آنها را تشخیص داد.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

فشار خون چیست؟ چگونه می‌توان فشار خون بالا را کنترل کرد؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود