سیستم عروق خونی بدن چگونه کار میکند؟ تفاوت سرخرگ و سیاهرگ در چیست؟

عروق خونی بدن

عروق خونی

عروق خونی بدن ، دستگاه بسته ای از لوله ها را تشکیل می دهند که خون را از قلب ، به بافت های سرتاسر بدن می رسانند و مجددا به قلب باز میگردانند.

سرخرگ های قلب ، خون را از قلب خارج می کنند ، در حالی که سیاهرگ ها ، خون را به قلب باز میگردانند . مویرگ ها ، سرخرگ های کوچک ( شریانچه ها ) را به سیاهرگ های کوچک ( وریدچه ها ) متصل می کنند.سرخرگ های بزرگ ، پس از خروج از قلب ، به شاخه های کوچک تری تقسیم می شوند که به همه بخش های بدن ، می روند . خود این انشعاب ها هم به رگ های کوچکتری به نام سرخرگ کوچک ( شریانچه ) تقسیم می شوند که در بافت های بدن نفوذ می کنند . سرخرگ های کوچک در داخل بافت ها ، به صورت شبکه ای از مویرگ ها که فقط با میکروسکوپ دیده میشود، انشعاب می یابند.

در حین تبادل مواد غذایی، بین خون و سلول ها ، مولکول ها از دیواره مویرگ ها عبور می کنند . پیش از ترک بافت ، مویرگ ها مجددا به هم پیوسته و سیاهرگ های کوچک (وریدچه ها) را می سازند . از به هم پیوستن سیاهرگ های کوچک ، سیاهرگ های بزرگتر و بزرگتری شکل می گیرد که در نهایت ، خون را به قلب بازمیگردانند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

دو مسیر اصلی دستگاه گردش خون در انسان ، عبارت اند از : دستگاه گردش خون ریوی ( از قلب به ریه ها و برعکس ) و دستگاه گردش خون عمومی (از قلب به بقیه اندام ها و برعکس) که شامل گردش خون برای قلب ، گردش خون مغزی برای مغز و گردش خون کلیوی برای کلیه هاست.

تفاوت های سرخرگ و سیاهرگ

دیواره سرخرگ ها ، سیاهرگ ها و مویرگ ها از نظر ساختمانی متفاوت اند . این دیواره در هر سه رگ ، لوله ای تو خالی را احاطه می کنند که خون در آن جریان می یابد . دیواره سرخرگ ها و سیاهرگ ها از سه لایه تشکیل شده است.قسمت میانی رگ از بافت عضلانی نرمی تشکیل شده که می تواند اندازه رگ را در هنگام انقباض یا استراحت ، تغییر دهد . لایه خارجی سرخرگ و سیاهرگ نیز از رشته های ارتجاع پذیر و کلاژن تشکیل شده است .

تفاوت میان سرخرگ ها و سیاهرگ ها در ضخامت دیواره آنهاست . سیاهرگ ها در مقایسه با سرخرگ ها بسیار نازک هستند . دیواره های ضخیم سرخرگ ها ، آنها را ارتجاعی و انقباض پذیر می کنند .

انقباض و انبساط مکرر سرخرگ ها در هر بار ضربان قلب ، موجب ایجاد نبض می شود . نبض را می توان در محل هایی که سرخرگ به سطح پوست نزدیک است ( مانند مچ دست ) احساس کرد . دیواره سیاهرگ ها نرم تر از دیواره سرخرگ هاست و بر اثر فشاری که ماهیچه ها به آنها وارد می آورند ، تغییر شکل می دهد . خونی که از طریق سیاهرگ ها به قلب باز می گردد معمولا تحت فشار کمی است.

دریچه‌های سیاهرگ‌ها

وجود دریچه های یک طرفه در طول مسیر سیاهرگ ها ، باعث می شود خون سیاهرگی ، همواره در یک جهت حرکت کند . ماهیچه های اسکلتی نیز با انقباضات خود ، به فشرده شدن دیواره سیاهرگ ها و جلو راندن خون در مسیر بازگشت ، به قلب کمک می کنند . علت واریسی شدن سیاهرگ ها ، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی و کشیده شدن دیواره آنهاست .

دریچه های ناسالم به خون اجازه برگشت می دهند و این بازگشت خون ، موجب وارد آمدن فشار به دیواره رگ و گشادی آن می شود . دیواره مویرگ ها فقط به اندازه یک سلول ، ضخامت دارند . از میان همه رگ های خونی ، فقط مویرگ ها هستند که به علت دارا بودن دیواره بسیار نازک ، قادر به تبادل مواد بین یاخته ها و خون هستند . انشعاب های گسترده آنها سطح کافی را برای جذب و تحویل مواد ، به کلیه سلول های بدن فراهم می آورد.


این مقاله خوب بود؟ 17 11  

سیستم عروق خونی بدن چگونه کار میکند؟ تفاوت سرخرگ و سیاهرگ در چیست؟

امتیاز: 3 از 28 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره مصرف داروی روماتیسم قلبی

سلام خسته نباشین من روماتیسم قلبی دارم از قرص خوردن وامپول زدن خسته شدم باید چیکار کنم ۹...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص قلب پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود