خون چیست و چه وظایفی در بدن به عهده دارد؟

خون در رگ

خون، بافت مایعی است که در بدن وظیفه انتقال اکسیژن از ریه ها به بافت ها را برعهده دارد . خون در مسیر بازگشت خود از بافت ها ، کربن دیوکسید تولید شده بوسیله آنها را به ریه ها ، بازمیگرداند.یکی دیگر از وظایف خون ، حمل مواد مغذی از دستگاه گوارش و حمل هورمون ها از غدد بدن به سوی سلول هاست . خون همچنین مواد زاید و حرارت اضافی را از سلول ها دور می کند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

یکی دیگر از کارهای خون ، برقراری تعادل در میزان اسید بدن ، دمای بدن و مقدار آب موجود در آن است. خون از طریق ایجاد لخته و مبارزه با عوامل بیماری زا به محافظت بدن کمک می کند .

با بررسی ساختمان خون در می یابیم که این ماده از آب سنگین تر و غلیظ تر است. خون ، حدود %8 از کل وزن بدن را تشکیل می دهد . هر مرد با وزن متوسط ، حدود 5-6 لیتر خون دارد . این در حالی است که هر زن با مشخصات مشابه ، 4-5 لیتر خون دارد .

ترکیب خون شامل پروتئین مایع ( پلاسما ) و سلول های خونی است .

سرطان خون

در بیماری سرطان خون (لوسمی) که نوعی بدخیمی بافت مغز استخوان است، سلول های سفید غیرطبیعی به روشی کنترل نشده تولید می شوند. این سلول ها در داخل و خارج از مغز استخوان تجمع می کنند و موجب اختلال در روند تولید سلول های طبیعی خون، و خون ریزی داخلی می شوند. درمان لوسمی شامل تعویض خون، مصرف داروهای ضد سرطان و در برخی موارد، بهره گیری از پرتو درمانی یا رادیوتراپی است‌.


این مقاله خوب بود؟ 9 12  

خون چیست و چه وظایفی در بدن به عهده دارد؟

امتیاز: 2.1 از 21 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود