تشخیص سرطان پستان چگونه است؟ آزمایش تشخیص سرطان پستان چیست؟

تشخیص سرطان پستان

چگونه سرطان پستان تشخیص داده می شود؟

سرطان پستان معمولا از طریق یکی از سه روش زیر تشخیص داده می‌شود:

هنگامی که ضخیم شدن یا وجود توده غیر عادی یا تغییر در ظاهر پستان یا نوک پستان را به پرشک اطلاع می‌دهید.

هنگامی که پزشک در معاینه پستان، متوجه وجود تغییراتی در پستان می‌شود.

توسط عکس‌برداری از پستان (ماموگرافی)

روش غربالگری سرطان پستان (تشخیص زودرس)

غالب توده‌های پستان سرطانی نیستند و پزشک آزمایشات خاصی را به منظور تایید تشخیص خواهد داد. این آزمایشات عبارتند از:آزمایشات تصویربرداری و عکس برداری در سرطان پستان:

شامل عکس برداری با اشعه ایکس، سونوگرافی، سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری)، ام .ار.ای (تصویربرداری تشدید شده مغناطیسی) و اسکن استخوان است که بافت‌ها، اندام‌ها و استخوان‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کند. در مورد سرطان پستان ماموگرام تشخیصی (عکس‌برداری ویژه‌ای از بافت پستان یا اشعه ایکس (انجام خواهد شد. این کار ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد ولی معمولا بدون درد است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

آزمایش نمونه برداریبیوپسی ” در سرطان پستان

معمولا برای تشخیص قطعی سرطان ضروری است. در نمونه برداری، سلول‌ها یا بافت‌های بدن برداشته شده و در زیر میکروسکوپ بررسی می‌گردند. اگر سلول‌ها سرطانی باشند، مطالعات بیشتری برای تعیین سرعت رشد انها انجام می‌شود.

راه‌های زیادی برای انجام نمونه برداری وجود دارد. نمونه برداری پستان می‌تواند با یک سوزن مخصوص و تحت بی حسی موضعی (اسپیراسیون سوزنی ظریف) یا یک سوزن ضخیم‌تر و با کمک سونوگرافی یا طی ماموگرافی (نمونه‌برداری با سوزن بزرگ از مرکز توده) انجام گیرد.

در صورت وجود سلول‌های سرطانی، ان‌ها از نظر مشخص شدن نوع سرطان پستان و وجود گیرنده‌های هورمونی (استروژن یا پروژسترون) تحت ازمایش قرار می‌گیرند.

انجام ازمایشات درجه سلول‌های سرطانی را نیز مشخص خواهند کرد. سلول‌های با درجه پائین به صورت اهسته تقسیم می‌شوند و تومور حاصله عموما تهاجم کمتری دارد. سلول‌های با درجه بالا سریع‌تر تقسیم می‌شوند و تومور معمولا تمایل بیشتری به انتشار دارد.

تعیین مرحله و شدت سرطان پستان

وقتی که تشخیص قطعی سرطان داده شد، دانستن اینکه سرطان شما در چه مرحله‌ای است اهمیت دارد. این امر کمک می‌کند که بهترین نوع درمان برای شما تعیین شود. مرحله سرطان بستگی به اندازه تومور و میزان گسترش سرطان به قسمت‌های دیگر بدن دارد.

تعیین کامل مرحله سرطان تنها بعد از جراحی یا ازمایشات اضافی، امکان‌پذیر است و برداشتن برخی از غدد لنفاوی نزدیک سرطان، ممکن است ضروری باشد.

گاهی اوقات مرحله سرطان به صورت شماره بیان می‌شود: مرحله صفر، یک، دو، سه و چهار. شماره‌های بزرگتر برای سرطان‌هایی که بیشتر انتشار یافته‌اند استفاده می‌گردند.

گاهی مرحله سرطان با استفاده از سیستم TNM تعریف می‌شود که ترکیبی از حروف و شماره‌ها، و مشابه یک کدپستی است (مثلا T2N1M0) به ترتیب تومور، غده لنفاوی و متاستاز را نشان می‌دهند. شماره‌های همراه T اندازه تومور و شماره‌های همراه N‌ و M میزان گسترش به غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌های درگیر شده بدن را مشخص می‌کنند.

گاهی اوقات از سیستم مرحله‌بندی دیگری استفاده می‌شود. از پزشک خود بخواهید به شما توضیح دهد که سرطان شما در چه مرحله‌ای است و معنی شماره‌ها و حروف چیست.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

تشخیص سرطان پستان چگونه است؟ آزمایش تشخیص سرطان پستان چیست؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود