ذات الریه و پنومونی: درمان و علت پنومونی و پیشگیری از آن چگونه است؟

درمان ذات الریه

قبل از کشف آنتی بیوتیک پنی سیلین بیماری ذات الریه همیشه کشنده بود. ولی امروزه اگر برای درمان ذات الریه باکتریایی به موقع آنتی بیوتیک مناسب تجویز شوند بسیار موثر هستند. درمان حتما باید بوسیله آنتی بیوتیک ها انجام شود که با توجه به عامل بیماری ذات الریه بهترین درمان آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز میشود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

توجه داشته باشید ذات الریه بیماری بسیار خطرناک و جدی است که هرگونه درمان ذات الریه بدون آنتی بیوتیکی، و با روش های سنتی میتواند منجر به مرگ شودخطر مرگ به علت ذات الریه چقدر است؟

بستگی به نوع باکتری عفونت زا دارد.

درمان ذات الریه با عامل مایکو پلاسما پنومونیه تقریبا 100 درصد است.

میزان مرگ و میر با باکتری استافیلوکوکوس 30-40 درصد است.

میزان مرگ و میر با باکتری های دستگاه گوارش که به دلیل ورود به دستگاه تنفس موجب عفونت میگردند. 25-50 درصد است.

شایع ترین عامل ایجاد ذات الریه باکتری استرپتوپوکوکوس پنومونیه است که میزان مرگ و میری به اندازه 5 درصد دارد.

عوارض بیشتر در افراد بسیار جوان یا بسیار سالخورده اتفاق می افتد که چند نقطه از ریه آنها عفونی میشود. در بیماران مبتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن مانند افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان، بیماران پیوندی و مبتلایان به ویروس ایدز بیشتر دچار عوارض میگردند.

همینطور افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند سیروز کبدی(التهاب شدید کبد)، نارسایی قلب( بی کفایتی قلب در پمپ کردن خون)، افراد فاقد طحال، و افرادی که مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن هستند هم دچار عوارض ذات الریه می شوند.

پیشگیری از ذات الریه و پنومونی

واکسینه کردن در گروه های در معرض خطر بهتیرین راه پیشگیری از ابتلا به ذات الریه میباشد.

به علت اینکه در بیمارانی که اولین بار مبتلا به ویروس آنفولانزا میشوند انواع ذات الریه از نوع باکتریایی هم بدنبال آن اتفاق می افتد، واکسن زدن علیه بیماری آنفولانزا، میتواند خطر ابتلا به ذات الریه را در بیماران خاص کاهش دهد.

حتما بخوانید: آنفولانزا: درمان با روش های ساده علائم خطرناک و پیشگیری از آنفولانزا

واکسینه کردن افراد مسن و افراد مبتلا به  بیماری های مزمن مانند آسم، سایر بیماری های قلبی یا ریوی، بیماری قند، بیماری کلیوی و انواعی از سرطان هم لازم است.

نوعی از واکسن خاص علیه نوع ذات الریه استرپتوکوکی وجود دارد که فرد را به خوبی در برابر این باکتری محافظت میکند و برای بیماران مبتلا به بیماری های مزمن هم قابل تجویز است.

بیمارانی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به باکتری پنوموسیس کارینی قراردارند و لذا اینگونه بیماران به صورت مکرر باید تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار بگیرند.

عوامل مستعد کننده و علت ذات الریه (پنومونی)

غیر از عوامل عفونت زا، علت های ویژه ای ممکن است احتمال مبتلا شدن به بیماری ذات الریه را بیشتر کنند.

نقص در ساختمان طبیعی ریه ها که میتواند منجر به افزایش بروز خطر ذات الریه شود.“سیگار کشیدن” یا به طور مستقیم در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز علت پنومونی می باشد

“سکته، تشنج، مصرف الکل و داروهای گوناگون” عواملی هستند که باعث اختلال در عملکرد حنجره میشوند. این عوامل باعث نشت مواد غذایی از راه این دریچه به ریه ها میشود که در نتیجه احتمال آلودگی ریه با مواد غذایی افزایش میدهد. پس به عنوان علت ذات الریه محصوب میشوند.

“کاهش سرفه”، باعث میشود راه های هوایی از ذرات پاک نشوند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

“ویروس ها” و بیماری های ویروسی هم روی عملکرد مژک های تمیز کننده ریه تاثیر گذاشته و به خودشان و باکتری ها اجازه دستیابی به راه های تنفسی پایین تر را میدهند.

یکی از شایع ترین این ویروس ها ویروس نقص ایمنی اکتسابی یا “HIV” است که عامل ایجاد ایدز در انسان میباشد. از آنجایی که ایدز سبب ضعف دستگاه ایمنی بدن میشود فرد بیمار به انواع ذات الریه مبتلا میشود. در سالهای اخیر این ویروس سبب شیوع زیاد ذات الریه شده است.

در نتیجه بیماری ویروسی دستگاه تنفس مانند آنفولانزا به عنوان علت ذات الریه مطرح هستند.

آسم و ذات الریه

بیماری های طولانی مدت گوناگون مانند آسم و بیماری عصبی-عضلانی” فرد را مستعد ذات الریه میسازد که باعث نشت مواد غذایی از راه دریچه حنجره میشود. اختلال مری، بیماری قند، سرطان دستگاه لنفاوی، سرطان خون، آمفیزم (آسیب کیسه های هوا در ریه ها) خطر ذات الریه را در فرد افزایش میدهد.

ذات الریه و عمل جراحی

شایع ترین عوارض جراحی ها ذات الریه است. بسیاری از داروهایی که در طی جراحی یا پس از آن استفاده میشوند ممکن است باعث افزایش خطر استنشاق مواد غذایی و همچنین باعث اختلال در سرفه صحیح و انباشته شدن هوا در ریه ها را افزایش دهد زیرا درد پس از جراحی باعث میشود بیمار به اندازه کافی تنفس عمیق و موثری نداشته باشد.

 میکروب ها و ارگانیسم‌های عامل ذات الریه (پنومونی)

بطور گسترده عوامل زیادی شامل ویروسها، باکتری ها، عوامل شبه باکتریایی، قارچ و انگل ها(شامل کرم های مخصوص) باعث ایجاد ذات الریه میشوند. هر عامل گروه سنی مشخصی را مبتلا میکنند. خصوصیات فردی ممکن است خطر ابتلا به نوع خاصی را بیشتر کند.

  • “ویروس ها” (به خصوص ویروس سن سی شیال تنفسی (که باعث بروز عفونت در ریه ها و دستگاه تنفسی میشود) و ویروس های آنفولانزا سبب به وجود آمدن ذات الریه در افراد جوان میشوند.
  • بزرگسالان بیشتر با “باکتری‌ها” (مانند استرپتوکوکوس پنومونیه، هموفیلوس آنفولانزا و استافیلوکوکوس اورئوس) دچار ذات الریه می شوند.
  • در نوجوانان و بزرگسالان جوان گاهی مبتلا به ذات الریه پیاده روی میشوند که اغلب در اثر باکتری هایی به نام “مایکوپلاسما پنومونیه” به وجود می آید.
  • در بیمارانی که دچار اختلال ایمنی هستند مانند بیماران تحت درمان سرطان یا شیمی درمانی و یا مبتلا به ایدز “انگل‌ها”یی به نام پنوموسیتیس کارینی که بیشتر خصوصیت “قارچ ها” را دارند، از جمله عوامل مهم ذات الریه به حساب می آید.
  • افرادی مانند کارگران مرغداری ها که در تماس با پرندگان هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات الریه از نوع کلامیدیا پسیتاسی هستند.
  • در سال 1976 میلادی در آمریکا شیوع بالای ذات الریه ناشناخته ای دیده شد که بعدها به نام بیماری لژیونلوز با عامل لژیونلا پنوموفیلا نامیدند.

تشخیص ذات الریه

قبل از درمان بیماری ذات الریه با معاینه پزشک و انجام آزمایشات، کشت در محیط آزمایشگاه و عکس برداری قابل تشخیص است.

تشخیص این بیماری در همه موارد بر اساس علائم ذات الریه که بیمار بیان میکند به همراه معاینه قفسه سینه میباشد. پزشک با گوش دادن به ریه با گوشی پزشکی صداهای غیر طبیعی ریه را میشنود.

تشخیص آزمایش تشخیص ذات الریه با مشاهده بعضی از انواع باکتری ها با مواد شیمیایی خاص و دیدن آنها زیر میکروسکوپ ثابت میشود.

تشخیص انواع خاصی از باکتری ها با کشت خلط بیمار میسر است.

کشت یعنی گرفتن نمونه ای از آب دهان بیمار و کشت آن در محیط آزمایشگاه برای رشد باکتری ها.

عکس قفسه سینه ممکن است به هنگام تشخیص ذات الریه با تغییرات غیر طبیعی همراه باشد.


این مقاله خوب بود؟ 2 1  

ذات الریه و پنومونی: درمان و علت پنومونی و پیشگیری از آن چگونه است؟

امتیاز: 3.3 از 3 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود