درمان بیماری بوتولیسم چگونه است؟ هنگام مسمومیت با بوتولیسم چه باید کرد؟

درمان و پیشگیری از بوتولیسم

درمان و پیشگیری از بوتولیسم

بوتولیسم اگر به موقع تشخیص داده شود، می‏تواند با تجویز یک آنتی‏توکسین (پادزهر) درمان شود و دیگر به حالت حاد نرسد. اما اگر به حالت حاد برسد، گاها تا فلج دستگاه تنفسی پیش ‏می‏رود و بیمار باید در دستگاه تنفس مصنوعی قرار گیرد. شاید کمی حساسیت بیشتر نسبت به تاریخ مصرف مواد غذایی بتواند ما را از تمامی این عواقب دور نگه‏دارد.روش‌‏های درمانی بوتولیسم

تاکنون متوجه شدیم که بوتولیسم، نوعی عارضه است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم بوجود آمده و منجر به تولید سم بوتولیسم می‏شود. از آن‏جایی که سم(زهر) بوتولیسم علت تمامی این عوارض است، در نتیجه برای درمان آن به پادسم(پادزهر) نیاز است.

پادزهر که برای درمان بزرگسالان مورد استفاده قرار می‏گیرد، از سرم خونی اسب بدست می‏آید. نحوه‏ عملکرد این پادزهر، به این صورت است که، تنها زمانی موثر واقع می‏شود که این سموم به عصب متصل نشده باشد و در واقع از اتصال آن به انتهای عصب جلوگیری می‏کند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

به دنبال این مساله، پادزهر بوتولیسم هرچه زودتر باید تجویز شود تا از مسدود شدن دیگر اعصاب بدن، محافظت کند. اما این روند در شیرخواران متفاوت است، زیرا سیستم ایمنی آنان، هنوز به طور کامل شکل نگرفته و ممکن است در قبال پادزهر، واکنش حساسیتی شدید بروز کنند و باید از نوع پادزهر متفاوتی استفاده نمود.

همچنین، استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان یا پیشگیری از بوتولیسم کاربرد ندارند، زیرا گاها، آنتی بیوتیک ها باعث مرگ بسیار از باکتری‏ها شده و باکتری مرده، می‏تواند سموم بیشتری را در بدن، رها کند.

بغیر از پادزهر، درمان دیگری برای بوتولیسم وجود ندارد و گاها پادزهر‏ها نیز در درمان آن، موثر واقع نمی‏شوند. به هر حال، آنتی بیوتیک ‏ها برای درمان عفونت‏های ثانویه‏ تنفسی و دیگر عفونت‏ها، قابل استفاده است.

بقیه درمان ها شامل حمایت از سیستم تنفسی و قلب و عروق با دستگاه برای زنده ماندن میباشد

خطر مرگ در بوتولیسم

کسانی که به بوتولیسم مبتلا شده‏ اند، در صورت دریافت درمان مناسب و سریع کاملاً بهبود پیدا می کنند ، گرچه درمان آنان ممکن است با روندی آهسته همراه باشد. درمان بوتولیسم از هفته ‏ها تا ماه ‏ها به طول می‏ انجامد و در موارد حاد نیز ممکن است سال‏ها به طول بیانجامد.

در غیر این صورت و عدم دریافت در مان سریع بوتولیسم میتواند کاملا کشنده باشد

چگونه از بوتولیسم پیشگیری کنیم

می‏توان از واکسن، برای پیشگیری از بوتولیسم استفاده کرد اما به دلیل شایع نبودن بوتولیسم، از این روش استفاده نمی‏شود. بهترین روش برای پیشگیری از بوتولیسم، بهداشت مواد غذایی است. زیرا سم بوتولیسم قابل بوییدن یا چشیدن نیست، بنابراین بهترین اقدام ممکن این است که هر گونه غذایی که فاسد شده است را، بدون چشیدن و یا حتی بو کردن، دور بریزیم.

در فرآیند کسرو سازی خانگی، باید از تجهیزات استریل استفاده شود و قوانین مربوط به تهیه کنسرو، دقیقا رعایت شوند. اگر گوشه‏ ای از قوطی غذای کنسرو شده، زنگ زدگی یا برآمدگی مشاهده شد، باید از مصرف آن خودداری شود. 

پیشگیری از بوتولیسم شیرخواران کار دشواری است زیرا کنترل آن‏چه کودک در دهان خود می‏گذارد، سخت است. به عنوان مثال، به شیرخواران زیر 12 سال، نباید عسل داد، زیرا عسل یکی از منابع شناخته شده ‏است که می‏تواند محتوی هاگ‏ های بوتولیسم باشد. زمانی که کودک به سن خوردن غذاهای جامد رسید، همان احتیاط‏های بزرگسالان باید در قبال او رعایت شود.


این مقاله خوب بود؟ 13 1  

درمان بیماری بوتولیسم چگونه است؟ هنگام مسمومیت با بوتولیسم چه باید کرد؟

امتیاز: 4.6 از 14 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود