روش از شیر گرفتن کودک و بچه چگونه است؟ چگونه مشکلات از شیر گرفتن را حل کنیم؟

از شیر گرفتن کودک خندان

روند از شیر گرفتن

از شیر گرفتن در واقع جایگزینی تدریجی شیر مادر با سایر منابع تغذیه‌ای است. این روند را ممکن است مادر، کودک یا هر دوی آن‌ها آغاز کنند. اغلب کودکانی که خودشان شیر خوردن را قطع می‌کنند 4-2 سال دارند، به ندرت این حالت قبل از 12 ماهگی دیده می‌شود. مدت از شیر گرفتن، از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. از شیر گرفتن در برخی موارد، به سرعت روی می‌دهد، اما ممکن است تا ماه‌ها نیز طول بکشد.سن خاصی برای از شیر گرفتن وجود ندارد و ادامه شیردهی برای تکامل کودک مضر نیست. سازمان جهانی بهداشت (WHO) ادامه شیردهی نسبی را تا 2 سالگی و پس از آن توصیه کرده است. مزایای تغذیه با شیر مادر تا زمانی که شیردهی ادامه دارد وجود خواهد داشت. برخی از این مزایا حتی پس از قطع شیردهی نیز ادامه خواهند داشت.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

بارداری دوباره و شیردهی

شیردهی روش قابل اعتمادی برای جلوگیری از بارداری نیست. خانم‌های شیرده حتی در 3 ماه اول تولد فرزندشان می‌توانند باردار شوند. در صورت بارداری، مادر می‌تواند به شیردهی خود ادامه دهد، اما لازم است که کالری بیش‌تری (حدود 200 کالری در روز) مصرف کند تا نیاز روزانه مادر، جنین و شیرخواری که از شیر مادر تغذیه می‌گردد برآورده شود. این به‌خصوص در شیرخوارانی که فقط از شیر مادر تغذیه می‌شوند (تغذیه انحصاری با شیر مادر)، اهمیت دارد.

مراقبت از پستان در زمان از شیر گرفتن

زمان از شیر گرفتن، مادر باید به دقت مراقب پستان خود و بروز علائم درد، قرمزی یا حساسیت باشد. قطع ناگهانی شیردهی به دلیل بروز احتقان پستان، درد و عفونت پستان (ماستیت) توصیه نشده است. اگر قطع ناگهانی شیردهی به دلیل بیماری و… ضرورت یابد، باید پستان‌ها را چند بار در روز با دست یا پمپ دوشید تا احساس راحتی برای مادر ایجاد شود اما پستان تخلیه نشود. به این ترتیب، جریان شیر به تدریج در طی چند روز کاهش می‌یابد. برای دوشیدن، نباید تا زمان پر شدن کامل یا دردناک شدن پستان منتظر شد. پوشیدن یک سینه‌بند محکم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

از شیر گرفتن و احساس گناه

از شیر گرفتن “دوره هیجانی” برای مادر و کودک است و فقط تغییر روش تغذیه نمی‌باشد. در واقع، پایان ارتباط خاصی میان مادر و فرزندش است. حتی اگر هر دوی آن‌ها آماده باشند، ممکن است احساس غم روی دهد. گرچه احساس گناه در مادر، واکنشی طبیعی است. اما مادر باید به خاطر شیردهی خود احساس رضایت و سربلندی کرده و بداند که آغاز بی‌نظیری برای سلامت کوک فراهم گردیده است.

در طی روند از شیر گرفتن، ممکن است کودکتان به توجه بیش‌تری نیاز داشته باشد و بهتر است برای جایگزینی زمان شیر دادن، او را نوازش کنید. ممکن است بعضی از روزهایی که شیردهی تقریباً به طور کامل قطع شده است، کودک نیاز به شیر خوردن داشته باشد. در این موارد، سخت نگیرید و انعطاف‌پذیر باشد و به کودک شیر دهید تا دوران از شیر گرفتن برای هر دوی شما راحت‌تر بگذرد.

زمانی که مادر آماده از شیر گرفتن است، مناسب است که هر 5-2 روز، یک نوبت از شیردهی کم کند. سایر روش‌ها شامل کوتاه کردن هر نوبت شیردهی به آهستگی یا افزایش فاصله بین نوبت‌های شیردهی هستند. ممکن است بتوان نوبت‌های شیردهی روز را قطع کرد و شیردهی شبانه را ادامه داد. این روش، برای مادران شاغلی که نمی‌توانند در محل کار، شیر خود را بدوشند مناسب است. شیر خوردن وسط روز، زمان مناسبی برای قطع شیردهی است، زیرا کودکان اولین و آخرین نوبت شیر خوردن را بیش‌تر دوست دارند و در این زمان‌ها نیاز بیش‌تری به آرام شدن دارند. معمولاً شیر خوردن قبل از خواب یا شیر خوردن شبانه آخرین نوبتی است که قطع می‌گردد.


این مقاله خوب بود؟ 4 2  

روش از شیر گرفتن کودک و بچه چگونه است؟ چگونه مشکلات از شیر گرفتن را حل کنیم؟

امتیاز: 3.3 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود