علائم و نشانه‌های سرطان استخوان چیست؟ درمان‌های سرطان استخوان کدامند؟

سرطان استخوان

علائم و نشانه‌های سرطان استخوان چیست؟

درد شایعترین علامت سرطان استخوان است. علایم وابسته به محل و اندازه سرطان می‌باشد. تومورهایی که در مفاصل یا نزدیک مفاصل بوجود می‌آیند باعث ایحاد تورم و یا ایجاد حساسیت در ناحیه مبتلا می‌شوند. هم‌چنین سرطان استخوان باعث اختلال در حرکات طبیعی استخوان‌ها شده و استخوان‌ها را ضعیف می‌کند. گاهی باعث شکستگی استخوان‌ها نیز می‌شود.علایم دیگر شامل خستگی، تب، کاهش وزن و کم‌خونی می‌باشد. هیچ کدام از این علایم، علامت قطعی بروز سرطان نیستند آنها ممکن است به علت شرایط غیرخطرناک دیگر نیز ایجاد شوند.

مهم است که توسط پزشک کنترل شوند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

چگونه سرطان استخوان تشخیص داده می‌شود؟

جهت تشخیص سرطان استخوان، پزشک سؤالاتی در مورد سابقه پزشکی، خانوادگی و شخصی بیمار می‌کند و هم‌چنین یک معاینه کامل از بیمار به عمل می‌آورد.

پزشک ممکن است جهت تعیین میزان آنزیم آلکالین فسفاتاز آزمایش خون درخواست کند. افزایش مقادیر آلکالین فسفاتاز در خون، زمانی که سلول‌های استخوانی خیلی فعال هستند، دیده می‌شود. مانند زمانی که کودکان رشد می‌کنند، هنگام جوش خوردن استخوان شکسته و یا بیماری یا توموری که باعث تولید بافت استخوانی غیرطبیعی می‌شود.

چون سطح زیاد این آنزیم در یک کودک در حال رشد و یک فرد جوان مشاهده می‌گردد. این آزمایش نشان‌دهنده قطعی و حتمی بروز سرطان نمی‌باشد.

جراح ممکن است بیوپسی (نمونه‌برداری) سوزنی یا بیوپسی برشی انجام دهد. هنگام بیوپسی سوزنی، جراح یک سوراخ کوچک در استخوان ایجاد کرده و یک نمونه از بافت تومورال را با وسیله‌ای مثل یک سوزن، برمی‌دارد. در بیوپسی برشی، جراح تومور را بریده و نمونه‌ای از بافت را برمی‌دارد.

متخصص پاتولوژی (پزشکی که بیماری را با مطالعه سلول‌ها و بافت‌ها زیر میکروسکوپ تشخیص می‌دهد) بافت را جهت تعیین سرطانی بودن آن مورد آزمایش قرار می‌دهد.

درمان‌های سرطان استخوان چیست؟

انتخاب درمان بستگی به نوع، اندازه، مرحله سرطان، همراه با سن و سلامت عمومی فرد دارد. جراحی اغلب اولین درمان می‌باشد اگرچه گاهی اوقات قطع کردن عضو ( آمپوتاسیون) لازم می‌باشد. در اغلب بیماران، شیمی‌درمانی قبل یا بعد از جراحی باعث کاهش جراحی‌های منجر به قطع عضو می‌گردد.

زمانی که شیمی‌درمانی انتخاب درمانی می‌باشد، جراح تنها قسمت سرطانی استخوان را بدون قطع عضو برمی‌دارد و بجای قسمت سرطانی، یک وسیله مصنوعی (پروتز) قرار می‌دهد.

شیمی‌درمانی و رادیوتراپی ممکن است به تنهایی یا همراه با هم استفاده شوند. با توجه به تمایل یوئینگ سارکوم به متاستاز) انتشار بیماری در سایر نقاط بدن) سریع، علاوه بر رادیوتراپی و جراحی در محل تومور اولیه، شیمی‌درمانی چند دارویی نیز استفاده می‌شود.

آیا درمان‌های جدیدی در مورد بیماری تحت مطالعه قرار دارد؟

برای پیشرفت درمان‌های موثر و جدید، کارآزمایی‌های بالینی (مطالعات تحقیقی برای بیماران سرطانی در اغلب بیمارستان‌ها و مراکز سرطان) انجام می‌گیرد. مطالعات تحقیقی یک اقدام ضروری در پیشرفت روش‌های جدید درمانی است. قبل از توصیه هر روش درمانی جدید برای استفاده عمومی، پزشکان پژوهش‌های بالینی را برای درک اطمینان از بی‌ضرر بودن و موثر بودن آن انجام و هدایت می‌کنند.


این مقاله خوب بود؟ 3 2  

علائم و نشانه‌های سرطان استخوان چیست؟ درمان‌های سرطان استخوان کدامند؟

امتیاز: 3 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود