سرطان استخوان چیست و چه نوع سرطان‌هایی از استخوان‌ها نشأت می‌گیرند؟

سرطان استخوان

استخوان‌ها از چه چیز ساخته شده‌اند و چگونه عمل می‌کنند؟

قبل از بررسی سرطان استخوان باید بدانیم استخوان های بالغ از سه نوع بافت تشکیل یافته‌اند:

 بافت متراکم (لایه خارجی سخت اغلب استخوان‌ها)

 بافت متخلخل (بافت اسفنجی داخل استخوان‌ها شامل مغز استخوان که سلول‌های خونی را می سازد).

 بافت زیرغضروفی (بافت استخوان نرم مفاصل)یک لایه غضروفی بافت زیر غضروفی را می‌پوشاند تا حرکات مفاصل بهتر شود. استخوان‌ها حمایت و حفاظت اعضای داخلی بدن را بر عهده داشته و مانند محافظ و اهرمی برای عضلات جهت حرکت عمل می‌کنند. همچنین تولید و ذخیره سلول‌های خونی را در مغز استخوان انجام می‌دهند.

آیا همه تومورهای استخوانی سرطانی هستند؟

تومورهای استخوانی ممکن است خوش‌خیم (غیرسرطانی) و یا بدخیم (سرطانی) باشند. تومورهای خوش‌خیم بسیار شایع‌تر از بدخیم‌ها می‌باشند. هر دو نوع تومور رشد نموده و بافت سالم استخوانی را تحت فشار قرار داده و جذب می‌کنند و نهایتاً بافت غیرطبیعی جایگزین بافت سالم می‌گردد. تومورهای خوش‌خیم انتشار نیافته و خیلی بندرت تهدیدکننده زندگی می‌باشند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

سرطانی که از استخوان نشأت می‌گیرد (سرطان استخوان اولیه)، همانند سرطان انتشار یافته به استخوان از سایر محل‌ها نمی‌باشد (سرطان استخوان ثانویه). سرطان استخوان اولیه نادر است و در امریکا سالانه تقریباً 2500 مورد جدید تشخیص سرطان استخوان داده می‌شود. بطور شایع تومور استخوان‌ها از گسترش سرطان‌های متاستاتیک سایر اعضا همانند پستان، ریه و پروستات بوجود می‌آید.

چه نوع سرطان‌هایی از استخوان‌ها نشأت می‌گیرند؟

شایع‌ترین نوع سرطان استخوان، استئوسارکوم نام دارد که در بافت جدید استخوان‌های در حال رشد بوجود می‌آید. نوع دیگر سرطان استخوان به نام کندروسارکوم می‌باشد که از غضروف نشأت می‌گیرد. یوئینگ سارکوم نوع دیگری از سرطان استخوان است که حدس زده می‌شود از بافت عصبی غیربالغ در مغز استخوان بوجود آید. استئوسارکوم و یوئینگ سارکوم اغلب در کودکان و نوجوانان شایع می‌باشد در صورتی که کندروسارکوم اغلب در بزرگسالان دیده می‌شود.

نوع سرطانمنشاء بافتیمحل‌های شایعسنین شایع
استؤسارکوماستخوان– زانوها، قسمت بالای ساق ها

– قسمت بالای بازوها

25-10
کندروسارکومغضروفلگن – قسمت بالای ساق ها و شانه ها50-60
سارکوم

یؤینگ

– بافت عصبی نابالغ

– معمولاً در مغز

استخوان

لگن، قسمت بالای ساق ها،

دنده ها، بازوها

10-20

چه عواملی باعث ایجاد سرطان استخوان میشود؟ریسک فاکتورها و عوامل خطر سرطان استخوان چیست؟

اگرچه متخصصین مطمئن نیستند چه عواملی باعث بروز سرطان استخوان می شوند ولی تعدادی از عوامل ممکن است خطر بروز بیماری را افزایش دهند. این سرطان‌ها اغلب در کودکان و بزرگسالان جوان اتفاق می‌افتند، خصوصا آن‌هایی که تحت درمان‌های رادیوتراپی و شیمی‌درمانی برای سایر بیماری‌ها می‌باشند.

بزرگسالان مبتلا به بیماری پاژه (یک وضعیت غیرسرطانی که با تولید سلول‌های استخوانی جدید غیرطبیعی مشخص می‌شود) در معرض افزایش خطر استئوسارکوم قرار دارند. تعداد کمی از سرطان‌های استخوان مربوط به عوامل ارثی می‌باشند. بطور مثال کودکان مبتلا به رتینوبلاستومای ارثی )سرطان غیرشایع چشمی) در معرض خطر بیشتر ابتلا به استؤسارکوم می‌باشند.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

سرطان استخوان چیست و چه نوع سرطان‌هایی از استخوان‌ها نشأت می‌گیرند؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود