گرفتن شیر مادر از کودک در چه شرایطی امکان پذیر است؟ وضعیت پستان پس از قطع شیر دادن

از شیر گرفتن کودک

برای از شیر گرفتن در شیرخواران کوچک‌تر از ۶ ماه، بطری و در کودکان بزرگ‌تر از ۱۲ ماه، فنجان جایگزین می‌شود. بین 6 تا 12 ماهگی می‌توان از فنجان یا بطری استفاده کرد.

جایگزینی با فنجان، مشکلات ناشی از تغذیه با بطری را به‌دنبال ندارد. فنجان آموزشی با دو دسته و فنجانی که با ضربه به درب آن شیر فواره می‌زند بهترین است. برای شروع دادن شیر با بطری یا فنجان، بهتر است که کودک خیلی گرسنه نباشد تا با صبر بیش‌تری تحمل روش جدید تغذیه را داشته باشد. هم‌چنین بهتر است که مادر نزدیک وی نبوده و فرد دیگری کودک را تغذیه نماید.


طول مدت دادن شیر مادر به نوزاد

غذای کمکی برای نوزادان | بهترین زمان شروع تغذیه تکمیلی شیرخواران

روش از شیر گرفتن کودک


اگر در اوایل، داخل بطری یا فنجان، شیر دوشیده شده مادر باشد که کودک با طعم آن آشناتر است، راحت‌تر به این روش تغذیه عادت می‌نماید. شیر مادر شیرین‌تر از شیر خشک است.

در کودک بزرگ‌تر از 12 ماه، می‌توان به جای شیر خشک از شیر گاو استفاده نمود. کودک در حال خواب را هرگز نباید با بطری پر از شیر رها نمود. این کار می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان وی ناشی از بطری شیر شود و توصیه نشده است.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در زمان تغذیه نسبی با شیر مادر، بهتر است که قبل از گرسنگی و بی‌صبری شیرخوار، تغذیه با شیر مادر انجام شود، پس از شروع تغذیه با بطری، برخی از شیرخواران در حین تغذیه با شیر مادر دچار مشکل می‌گردند زیرا جریان شیر از پستان مادر به سرعت بطری شیر نیست. برای پیش‌گیری از بروز این مشکل باید از بطری شیری که جریان آهسته‌ای مانند پستان مادر دارد استفاده کرد.

زندگی پس از شیر گرفتن و وضعیت پستان ها پس از پایان شیردهی

پس از شیر گرفتن، مادر احساس می‌کند که پستان‌هایش کم‌تر پر شده و شروع به کوچک شدن می‌کند. پستان اغلب خانم‌ها کمی بزرگ‌تر از قبل از شیردهی باقی می‌ماند. برخی از خانم‌ها علائم کششی مشابه علائمی که از دوران بارداری روی شکم دیده می‌شود خواهند داشت. با گذشت زمان، این‌ها کم‌رنگ شده و نواحی نقره‌ای رنگی را به جا خواهند گذاشت.

با قطع کامل شیردهی، تولید شیر در پستان‌ها متوقف می‌شود. حتی پس از قطع شیردهی، ممکن است برای ماه‌ها تا سال‌ها شیر در پستان باشد. ممکن است قطراتی از شیر را مشاهده کنید یا بتوانید چند قطره شیر با دست خود بدوشید.

اگر پس از شیر گرفتن، پستان شما دردناک، سفت یا قرمز شود ممکن است انسداد مجرای شیر یا عفونت پستان داشته باشید و باید با پزشک خود در این مورد مشورت نمائید. توجه داشته باشید که با کاهش تولید شیر، شما به کالری کم‌تری نیاز دارید تا وزن خود را حفظ کنید. در واقع، به میان وعده‌های کم‌تر و کاهش میزان دریافت سهم غذا در هر وعده نیاز دارید.

تغذیه کودک تا دو سالگی چگونه باید باشد؟

تغذیه با شیر مادر بدون هیچ مکملی (شیر خشک، آب میوه، آب و غذاهای جامد) برای 6 ماه اول زندگی توصیه شده است. تغذیه نسبی با شیر مادر تا حداقل 12 ماهگی و پس از آن تا هر زمانی که مادر و شیرخوارش تمایل دارند، توصیه شده است.

تغذیه نسبی با شیر مادر، تغذیه با شیر مادر همراه با سایر منابع تغذیه‌ای است که معمولاً حدود 6 ماهگی آغاز می‌گردد. در این زمان، پوره نرم گوشت، غلات و سپس پوره میوه و سبزی به آهستگی شروع می‌شود. مصرف شیر گاو تا حداقل 12 ماهگی و آب میوه تا حداقل 6 ماهگی توصیه نشده است.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

گرفتن شیر مادر از کودک در چه شرایطی امکان پذیر است؟ وضعیت پستان پس از قطع شیر دادن

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود