سندرم زجر تنفسی یا مشکل تنفسی در نوزادان: علائم و درمان زجر تنفسی نوزاد نارس

سندرم زجر تنفسی

سندرم زجر تنفسی در نوزادان چیست؟

اگر نوزادان نارس قبل از رسیده شدن ریه‌هایش متولد شود، سندرم زجر تنفسی ایجاد خواهد شد.

نوزاد مبتلا به سندرم زجر تنفسی برای گریه و نفس کشیدن در زمان تولد تلاش می‌کند اما به خاطر اینکه ریه‌های او با هر نفس کشیدن، تمایل دارند روی هم بخوابند، در این دقایق تا ساعت‌ها شروع کار تنفس سخت و دشوار است.

این بیماری در 60-80 درصد مواردی که سن بارداری 32-28 هفته باشد در 30-15 درصد مواردی که 36-32 هفته باشد و در 5 درصد نوزادانی که بیش از 37 هفته سن بارداری را پشت سر گذاشته باشند و به ندرت در نوزادان ترم مشاهده می‌شود.علائم سندرم زجر تنفسی یا تنفس سخت

بیشتر از 60 بار در دقیقه نفس می‌کشد.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در هنگام بیرون دادن نفس، صدای ناله و یا خرخر شنیده می‌شود. وقتی که نفس می‌کشد، دیواره قفسه سینه و فضای بین دنده‌ها بطرف داخل کشیده می‌شود. پره‌های بینی‌اش می‌لرزد. دور لب‌هایش کبود می‌شود که نشان‌دهنده این است که او اکسیژن بیشتری نیاز دارد. دو علت احتمالی دیگر مشکلات تنفسی در نوازدان عفونت ریه‌ها و وجود مایعات اضافی در ریه‌ها می‌باشد.

تشخیص سندرم زجر تنفسی

برای کمک به تعیین علت مشکلات تنفسی آزمایشات خاصی وجود دارد. ا ین آزمایشات عبارتند از:

آزمایش کشت خون، از آنجا که علت مشکلات تنفسی ممکن است از ابتدا بخوبی تشخیص داده نشود، همه نوزادان در مواردی که عفونت دارند، با آنتی بیوتیک‌ها (داروهای ضد عفونت) درمان می‌شوند. قبل از شروع آنتی بیوتیک، نمونه خونی از نوزاد از نظر عفونت بررسی می‌شود. این آزمایش کشت خون نامیده می‌شود. اگر نوزاد عفونت نداشته باشد، نتیجه آزمایش منفی است و با نظر پزشک آنتی بیوتیک‌ها قطع می‌شود. عفونت بررسی می‌شود.

این آزمایش کشت خون نامیده می‌شود، اگر نوزاد عفونت نداشته باشد، نتیجه آزمایش منفی است و با نظر پزشک آنتی بیوتیک‌ها قطع می‌شود.

آزمایش گازهای خونی

آزمایش گازهای خونی نشان می‌دهد که تا چه اندازه اکسیژن در خون وجود دارد، این اطلاعات به پزشک شما کمک می‌کند تا بداند که نوزاد به چقدر اکسیژن نیاز دارد. همچنین نشان می‌دهد که نوزاد برای نفس کشیدن چقدر تقلا می‌کند و اینکه آیا نوزاد جهت نفس کشیدن به کمک نیاز دارد یا نه.

عکس قفسه سینه

جهت گرفتن عکس قفسه سینه از نوزاد، اشعه خیلی جزئی استفاده می‌شود و این عکس در تشخیص سندرم زجر تنفسی کمک‌کننده است.

درمان سندرم زجر تنفسی یا تنفس سخت در نوزادان

نوزادی که مشکلات تنفسی دارد، بر روی یک تخت گرم در بخش مراقبت ویژه نوزادان گذاشته می‌شود. نوزاد به یک دستگاه نمایشگری وصل می‌شود که بطور مداوم ضربان قلب و تعداد تنفس را اندازه‌گیری می‌کند. این نمایشگر مانیتور قلبی- تنفسی نامیده می‌شود. همچنین نوزاد به دستگاهی وصل می‌شود که مقدار اکسیژن را اندازه‌گیری می‌کند که پالس اکسی متر نامیده می‌شود.

مایعات تزریقی وریدی: نوزادی که سندرم زجر تنفسی دارد، سریع نفس می‌کشد و از تمام انرژی خود برای تنفس استفاده می‌کند ودیگر برای خوردن انرژی چندانی باقی نمی‌ماند و نمی‌تواند عمل مکیدن را با تنفس‌های سریع خود هماهنگ کند. سرم جهت تامین انرژی قند را تامین می‌کند و همچنین از کم آبی بدن نوزاد پیشگیری می‌کند.

اکسیژن: نوزاد مبتلا به سندرم زجر تنفسی، برای حفظ سطح اکسیژن در محدوده طبیعی در خون به اکسیژن کمکی نیاز دارد که طبق تجویز پزشک برای نوزاد تامین می‌گردد.

بهبودی و درمان سندرم زجر تنفسی چقدر طول می‌کشد؟

نوزادی با سندرم زجر تنفسی برای حدود 3 روز بیمار است. در 3 روز اول نیاز او به اکسیژن افزایش دارد یا در همان مقدار می‌ماند. زمانی که نیاز نوزاد به اکسیژن کمتر شد این یک نشانه شروع بهبودی است. اگر نوزاد شما به ونتیلاتور وصل است، مقدار اکسیژن و نفس کاهش خواهد یافت تا زمانی که نوزاد نهایتا بتواند خودش نفس بکشد.

زمانی که نوزاد قادر است به راحتی در یک محدوده طبیعی نفس بکشد و به اکسیژن اضافی نیاز ندارد، تغذیه نوزاد می‌توند شروع شود. اگر نوزاد به حد کافی برای مکیدن قوی و رسیده است، او می‌تواند شروع به تغذیه از پستان نماید.

با این حال اغلب نوزادان از آنجا که ریه‌هایشان هنوز رو به بهبود است ضعیف هستند، به وسیله لوله‌ای که از دهان به معده‌اش وارد می‌شود تغذیه می‌شوند. شیر از طریق لوله به معده نوزاد وارد می‌شود این کار گاواژ نامیده می‌شود. از این طریق نوزاد بدون این که برای مکیدن انرژی زیادی را استفاده کند، می‌تواند تغذیه شود. به زودی او قادر به تغذیه از پستان خواهد شد.

توجه:

ابتلا به بیماری سندرم زجر تنفسی در آینده شیرخوار هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد و تنها ممکن است ابتلا به بیماری‌های آلرژیک در این کودکان در آینده بیشتر دیده شود.

 

 


این مقاله خوب بود؟ 5 1  

سندرم زجر تنفسی یا مشکل تنفسی در نوزادان: علائم و درمان زجر تنفسی نوزاد نارس

امتیاز: 4.2 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود