اصول عملکرد هورمون ها و غدد بدن | اختلالات هورمونی چگونه است؟

غدد هورمون ساز

اصول عملکرد هورمون ها و غدد بدن و اختلالات هورمونی

بیشتر هورمون های درون‌ بدن، در غلظت های مشخصی در پلاسما( بخش مایع و غیر سلولی خون)، وجود دارند تا عملکرد مناسب هورمونی خود را داشته باشند. گیرنده های هورمون در مکان های معینی قرار دارند و سطح هورمون موجود در پلاسما را پایش می کنند .و از این طریق غلظت یا میزان هورمون را تنظیم میکنند. وقتی هورمون اضافه باشد، از تولید هورمون اضافی بیشتر، جلوگیری می کند. بیشتر هورمون ها این نوع کنترل تنظیمی را دارند.‌به هر حال تعداد اندکی از هورمون ها با روش متفاوت اداره می شوند به این صورت که بالا رفتن سطح هورمون خاصی، ترشح هورمون دیگری را فعال می‌کند. نتیجه پایانی معمولا این است که دومین ترشح هورمونی،سرانجام ترشح هورمون اولی را کاهش می دهد. نمونه ای از این تنظیم در چرخه قاعدگی زنان، رخ می دهد، آنجایی که سطوح بالای استروژن، باعث تحریک ترشح هورمون از هیپوفیز و تخمدان می شود.

غلطت و عملکرد هورمون ها تحت تاثیر عوامل بی شماری هستند.

هیپوتالاموس می تواند هورمون های تحریک کننده یا مهار کننده ای ترشح کند که کارکرد هیپوفیز را تنطیم می کنند، همه اجزای فیزیولوژیکی که وارد چرخه می شوند، می توانند بر روی برخی کارکرد های دستگاه هورمونی درون ریز اثر گذارد باشند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

همههورمون های غدد درون ریز از یک نوع نیستند، اما بیشتر آنها یا از جنس پروتئین (پلی پپتید، پپتید و گلوکوپروتئین) هستند یا استروئید(چربی). هورمون های پروتئینی به سطح سلول میچسبند و حوادث دورن سلولی در پاسخ به هورمون را فعال می کنند. از طرف دیگر، هورمون های استروئیدی معمولا‌ مستقیم به درون سلول می روند و گیرنده را در سیتوپلاسم یا هسته سلول، فعال میکنند. در آنجا هورمون های استروئیدی (متصل به گیرنده هایشان) مستقیما با ژن های درون سلول فعل و انفعال انجام می دهند تا یک پاسخ هورمونی ایجاد کنند.

بیماری‌های سیستم هورمونی بدن

 حدود ۱۰٪ از مردم برخی از بیماری های دستگاه هورمونی بدن را در طول زندگی خود، تجربه خواهند کرد. بیشتر بیماری های این سیستم بدن به واسطه ی افزایش یا کاهش سطح هورمون های خاصی روی می دهد؛ برای مثال ترشح بیش از حد هورمون رشد باعث بیماری بنام ژیگانتیسم یا غول پیکری می شود. وجود تومور ها در غدد هورمونی بدن یکی‌از علل تولید بیش از حد هورمون است.

تولید ناکافی هومون معمولا ناشی از جهش در ژنی است که آن هورمون خاص یا گیرنده هورمونی را تولید می کند. اما علل دیگر هم وجود دارند مثلا حتی اگر ساختمان یا میزان ترشح طبیعی باشد، گیرنده هومونی ناقص می تواند باعث نقص در پاسخ بدن شود.

تفاوت بین بیماری های لوزالمعده در ایجاد انواع بیماری قند این نکته را بسیار واضح نشان می دهد.‌

به علاوه تولید ناکافی هورمون های رشد، می تواند منجر به کوتولگی شود.
نقص کلسی تونین می تواند منجر به راشیتیسم و نرمی استخوان شود که از ویژگی هایش می توان نقص در قد و قامت به علت کمبود کلسیم موجود برای رشد استخوان اشاره کرد.

اهمیت رژیم غذایی در برخی بیماری های هورمونی را نمیتوان نادیده گرفت؛ برای مثال کمبود ید (مورد نیاز ساخت تیروکسین) در رژیم غذایی می تواند منجر به گواتر شود. در این بیماری غده تیروئید به علت تلاش برای جبران کمبود ید بزرگ تر از اندازه طبیعی می شود.

گاه عدم تعادل در دستگاه غدد درون ریز، می تواند باعث مشکلات مغزی، از جمله توانایی اندک در تمرکز گرفته تا کاهش ضریب هوشی مغزی شود.

 


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

اصول عملکرد هورمون ها و غدد بدن | اختلالات هورمونی چگونه است؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:ایا میتوان لووتیروکسین را قطع کرد؟

با سلام وخسته نباشید…خانمی ۳۵ ساله با مصرف قرص لوتیروکسین تیروئید کم کار به حد نرمال رسیده آیا...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص غدد پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود