غدد درون ریز | تاریخچه کشف غدد هورمون ساز بدن چیست؟

غدد درون ریز

تاریخچه کشف غدد هورمون ساز بدن

با اینکه بعضی از فرهنگ های باستانی مشاهدات زیست شناسانه، بر اساس کارکرد غدد درون ریز را ثبت کرده اند، درک مدرن از از غدد درون ریز و چگونگی ترشح هورمون از آنها فقط در ۳۰۰ سال اخیر، نمود یافته است. در تمدن های باستانی مصر و چین مردان طبقه فرودست را اخته می کردند (بیضه ها را جدا می کردند) و آنها را خنثی می نامیدند. این طور که ثبت شده است مردان خنثی کمتر از دیگر مردان، پرخاشگر و مهاجم بودند، اما ارتباط این رفتار با تستوسترون تا دوران اخیر، مشخص نبود.در قرون هفدهم و هجدهم به واسطه پیشرفت های مهم، نوری بر کارکرد دستگاه درون ریز پرتو افکند.

دانشمندی انگلیسی به نام تامس وارتن (۱۶۱۴_۱۶۷۳م) در قرن هفدهم م تفاوت تفاوت بین غدد مجرادار و غدد فاقد آن را ثبت کرد. در سال های دهه ۱۶۹۰ م دانشمندی آلمانی به نام فردریک رویج (۱۶۳۸_۱۷۳۱م) برای اولین بار شرح داد که تیروئید مواد مهمی را درون درون دستگاه گردش خون ترشح می کند. چند دهه بعد تئوفیل بوردئو (۱۷۲۲_۱۷۷۶م) ادعا کرد که بخش‌هایی از برون داد های دیگری را ظاهر می‌کند که بر کارکرد دیگر بخش های بدن، اثر می‌گذارند.

مطالعه غدد درون ریز

ای.ای. بر تولد (۱۸۰۳_۱۸۶۱م) در سال های ۱۸۴۹م یکی از بزرگترین تجربیات جدید نشان داده شده در مطالعه غدد درون ریز را منتشر کرده. بر تولد شش جوجه نر را انتخاب و چهار عدد از آنها را اخته کرد. دو جوجه دیگر به حال خود رها شدند تا به صورت عادی رشد کنند و برای مقایسه با نمونه های کنترل شده استفاده شوند. دو جوجه از جوجه های اخته شده رها شدند تا جوجه خنثی شوند. او سپس بیضه ها را دوباره در محلی دورتر از جای اصلی خود به دو جوجه ی دیگر پیوند زد. دو جوجه اخته شده هیچ وقت به خروس های عادی بدل نشدند،  ولی جوجه های پیوندی بالغ شدند.‌

این تجربه نشان می دهد که هورمون هایی که می توانند به جریان خون دستیابی داشته باشند، از هر جایی، به درستی در بدن عمل می کنند و اینکه هورمون ها، در حقیقت به صورت آزاد در گردش خون هستند.

در همان سال که بر تولد یافته هایش‌ را منتشر کرد، تامس آدیسون (۱۸۶۰_۱۷۹۳م) دانشمندی انگلیسی، یکی از اولین بیماری های مستند درون ریزی را که بعدها بیماری آدیسون نام گرفت گزارش کرد. افراد مبتلا به بیماری آدیسون، رنگ چهره خاکستری با پوستی بیمار و قلب ضعیف داشتند و میزان هموگلوبین خونشان که برای جا به جایی اکسیژن در بدن ضروری است ناکافی بود. در کالبدشناسی، هریک از بیماران مورد پژوهش آدیسون، غدد فوق کلیوی بیمار داشتند.‌امروزه می توان در صورت تشخیص زودهنگام، این بیماری را کنترل کرد. 

 


این مقاله خوب بود؟ 5 1  

غدد درون ریز | تاریخچه کشف غدد هورمون ساز بدن چیست؟

امتیاز: 4.2 از 6 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:ایا میتوان لووتیروکسین را قطع کرد؟

با سلام وخسته نباشید…خانمی ۳۵ ساله با مصرف قرص لوتیروکسین تیروئید کم کار به حد نرمال رسیده آیا...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص غدد پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود