تخمدان‌ها و بیضه‌ها | تولید هورمون جنسی به عهده کدام بخش از بدن زن و مرد است؟

تخمدان ها و تولید هورمون جنسی

تخمدان ها در انتهای هریک‌ از لوله های رحمی در دستگاه تولید مثل مونث، قرار دارند. تخمدان ها تولید کننده هورمون های تولید مثل زنانه، مانند ‌استروژن و پروژسترون هستند.  نوسان این هورمون ها در چرخه عادت ماهانه زنان، حائز اهمیت است‌. تنظیم ترشح آنها از سوی قسمتی در مغز بنام هیپوتالاموس است. همه این هورمون ها در نقش بخشی از دستگاه غدد درون ریز با هم کار می کنند تا باروری زنان را تضمین کنند. آنها همچنین برای کسب صفات جنسی در طول دوران بلوغ، اهمیت دارند.بعد از بلوغ جنس مونث، هرماه تخمدان ها وقتی که هورمون ها مخصوص از هیپوفیز ترشح می شود، تخمکی را از تخمدان رها می کنند.تخمک سلولی است که پس از ترکیب با اسپرم جنین انسان را می‌سازد. قبل از ازاد شدن تخمک ، تخمدان باعث افزایش سطح هومون جنسی زنانه (استروژن) می شود. وقتی تخمکی در  لوله رحم حرکت می کند، هومون جنسی زنانه ای بنام پروژسترون ترشح می شود تا از آزاد سازی تخمک دیگر، جلوگیری کند چنانچه تخمک بارور نشود و جدار رحم ریزش کند خون ریزی پریود اتفاق میافتد، و سپس چرخه ماهانه دوباره آغاز می شود. در دوران حاملگی، سطوح بالای هومون های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) از ریزش دیواره رحم و خون ریزی پریود پیشگیری میکنند تا جنین سقط نشود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

در زمان یائسگی میزان تولید هورمون های جنسی از تخمدان به شدت نزول می کند که این به معنای پایان دوره قاعدگی و باروری است. یائسگی معمولا بین سنین بین ۴۰_۵۰ سال روی می دهد.

هورمون‌ها در دوران بارداری

تنظیم هورمون های بدن در دستگاه تولید مثل زنان طی دوران حاملگی، متوقف نمی شود. در حقیقت ترشح هورمونی در دوران حاملگی ۶ برابر مراحل زمانی دیگر در زندگی زنان است. در این زمان شرایط هورمونی بدن از رویان در حال رشد، حمایت و حفاظت می کنند. حتی سلول های جنین در حال رشد شروع به ترشح هورمون هایی می کنند که دیواره ی رحم را برای ماه های اول حاملگی، محافظت می کنند.  سطوح بالای هورمون جنسی “پروژسترون” جلوی انقباضات رحمی را می گیرد تا برای جنین، مزاحمتی ایجاد نشود. پروژسترون همچنین به تولید شیر در در پستان ها کمک می کند.‌ نزدیک به پایان حاملگی سطوح بالای استروژن، هیپوفیز را برای ترشح هورمون اکسی توسین که انقباضات رحمی را کنترل می کند، تحریک می کند. قبل از زایمان هورمون رلاکسین از تخمدان ها ترشح مس شود که پروتئینی برای شل شدن رباط های لگنی و آغاز زایمان است.

بیضه ها و تولید تستوسترون

انسان دو بیضه درون کیسه بیضه دارد که در میان پاها و پشت آلت تناسلی قرار دارند. بیشتر بافت بیضه به تولید اسپرم اختصاص دارد، اما باقی مانده ی سلول های بیضه که سلول های لیدیگ نامیده می شوند، هورمون جنسی مردانه بنام تستوسترون تولید می کنند. تستوسترون دو وظیفه مهم در مردان دارد: این هورمون باعث تسهیل بلوغ جنسی می شود و به اسپرم ها قابلیت تولید مثل می بخشد. مردان سالم قادر به بارور کردن یک زن در دوران بعد از بلوغ هستند. به هر حال کاهش تدریجی میزان هورمون تستوسترون بعد از ۴۰ سالگی و سقوط کلی به میزان ۲۰٪ در ۸۰ سالگی دیده می شود.

تستوسترون تولید شده در بیضه همچنین عملکرد مهمی در ایجاد میل جنسی در زنان و مردان دارد، اگرچه تولید مثل می تواند در شایط میل جنسی کم هم ایجاد شود. رفتار جنسی انسان تحت تاثیر عوامل دیگری نظیر مفاهیم اجتماعی و مبانی اعتقادی هم قرار دارد.

 

 


این مقاله خوب بود؟ 15 11  

تخمدان‌ها و بیضه‌ها | تولید هورمون جنسی به عهده کدام بخش از بدن زن و مرد است؟

امتیاز: 2.9 از 26 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

برای درد پهلو و سوزش ادرار چه باید کرد؟

سلام خسته نباشید خانمی 26 ساله الان به مدت 15 روزه درد در ناحیه پهلو سمت راست دارم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اورولوژی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود