دستگاه غدد درون ریز چیست؟ غده‌های تولیدکننده هورمون کدامند؟

غدد درون ریز

دستگاه غدد درون ریز شبکه ای در بدن شامل ۹ غده و بیش از ۱۰۰ هورمون است که اعمال بی شماری را در بدن، حفظ می‌کند و به آنها نظم می دهد.غده های تولید کننده هورمون شامل:

غده هیپوفیز

غده تیروئید

غده پاراتیروئید

غده تیموس

لوزالمعده

غده اپی فیز

غده فوق کلیوی‌

تخمدان ها یا بیضه ها است.

به علاوه، هیپوتالاموس قسمتی در مغز است، که ترشحات غده هیپوفیز را تنظیم می کند. هر یک از این غدد هورمون هایی(پیامبر های شیمیایی) را در جریان خون ترشح می کنند که وارد خون می شوند و در کل بدن جریان پیدا می کنند و توسط گیرنده های خود شناسایی و جذب می شوند. این گیرنده ها در سلول ها یا اندام های هدف، قرار دارند. هنگامی که هورمون های خاصی به ناحیه هدف متصل می شود، آبشاری از حوادث سلولی به دنبال آن رخ می دهد که باعث  پاسخ فیزیولوژیک بدن به هورمونی خاص می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

تفاوت دستگاه غدد درون ریز با دستگاه غدد برون ریز

تفاوت دستگاه غدد درون ریز با دستگاه غدد برون ریز در این است که در غدد برون ریز مجاری وجود دارند که مواد تولیدی انها را به مناطق مشخص، هدایت می کنند، در حالی که هورمون های درون ریز از طریق خون تا مقصد، حرکت می کنند. همچنین دستگاه غدد درون ریز شبیه به دستگاه عصبی است؛ زیرا هر دو آنها، عملکرد بدن را نظم می بخشند و با یاخته های هدف از طریق مولکول های کوچک، ارتباط برقرار می کنند.

دستگاه غدد درون ریز فرایند های حیاتی مهمی را سرپرستی می کند که شامل سوخت و ساز بدن، رشد، تولید مثل، ایمنی و ثابت نگه داشتن محیط داخلی بدن (هموستاز) است. شاخه ای از پزشکی که در مورد غدد درون ریز و هورمون های ترشح شده از آنها مطالعه می کند، تخصص غدد و متابولیسم یا اندوکرینولوژی نام دارد.

 


این مقاله خوب بود؟ 7 3  

دستگاه غدد درون ریز چیست؟ غده‌های تولیدکننده هورمون کدامند؟

امتیاز: 3.5 از 10 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:ایا میتوان لووتیروکسین را قطع کرد؟

با سلام وخسته نباشید…خانمی ۳۵ ساله با مصرف قرص لوتیروکسین تیروئید کم کار به حد نرمال رسیده آیا...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص غدد پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود