غدد فوق کلیوی چه هستند و چه نقشی در بدن ایفا می‌کنند؟

غدد فوق کلیه

غدد فوق کلیوی

هریک از غدد فوق کلیوی در بالای یک کلیه قرار دارد ک به دو ناحیه مجزا تقسیم می شود: قسمت قشر یا خارجی و قسمت مرکزی یا داخلی؛ ناحیه خارجی که بیشتر حجم غده را تشکیل می دهد قشر نامیده می شود و بخش داخلی مدولا نام دارد. غدد فوق کلیوی عامل ترشح عناصر حمایتی در برابر استرس ها و شرایط سخت برای تعدیل شرایط بدن است‌.سلول های قشر سه لایه مجزا را تشکیل می‌دهند: هر سه لایه هورمون های استروئیدی را ترشح می‌کنند. که به ترتیب از بیرون به داخل هورمون های کورتیزولی، هورمون های  آلدوسترونی و هورمون های جنسی یا آندروژنی را ترشح می کند.
 قطره های کوچک کلسترول برای ساخت هورمون های استروئیدی در قشر غده، پراکنده هستند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

هورمون ACTH یا آدرنوکورتیکوتروپین

هورمون ACTH از هیپوفیز ترشح می شود و هدف آن تحریک ترشح کورتیزول از غده فوق کلیه میباشد. غلظت کورتیزول در طول روز نوسان دارد. صبح ها حدود ساعت ۸ به بالاترین سطح و نیمه شب به پایین ترین سطح خود می رسد. تنش و استرس فیزیکی و عاطفی هر دو می توانند بر ترشح کورتیزول موثر باشند و غلظت آن را زیاد کنند. آلدوسترون، مینرالوکوکورتیکوئید اصلی انسان است و از غده فوق کلیه ترشح میشود. آلدوسترون، با اثر بر روی کلیه در تعادل مایعات اهمیت بسزایی دارد همچنین بر حجم مایعات برون یاخته ای می‌افزاید که منجر به افزایش فشارخون می شود.

ترشح اپی نفرین و نور اپی نفرین توسط غدد فوق کلیه

سلول های مرکزی غدد فوق کلیوی، سلول های کرومافین نامیده می شوند که ترشح هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین را بر عهده دارند. در واقع آنها،سلول های‌ درون ریز عصبی هستند که مانند بعضی رشته های عصبی دستگاه عصبی عمل می کنند.

همه ی هورمون های قشر و مرکز غده فوق کلیوی در مواقع ضروری با شرایط پر تنش و پر استرس بطور متناسب و دقیق، تنظیم و ترشح می شوند تا امکان برآورده سازی نیازهای بدن وجود داشته باشد.

 


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

غدد فوق کلیوی چه هستند و چه نقشی در بدن ایفا می‌کنند؟

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود