غده لوزالمعده چیست؟ اثر انسولین تولید شده توسط لوزالمعده چیست؟

لوزالمعده

لوزالمعده چیست؟

غده بزرگی است که هم ترشحاتی به داخل خون دارد و هم ترشحاتی به داخل دستگاه گوارش. این غده در پشت معده قرار دارد. لوزالمعده به حالت افقی قرار گرفته است و انتهای بزرگ تر آن به سمت راست و قسمت باریکتر آن به سمت چپ، قرار دارد. سلول های  برون ریز‌ لوزالمعده که بصورت خوشه ای قرار گرفته اند، آنزیم های گوارشی را به درون روده ترشح می کنند، در همان زمان سلول های درون ریز، هورمون های مسئول نگه داری سطوح گلوکز خون را ترشح می کنند.سلول‌های هورمون ساز لوزالمعده

سلول های هورمون ساز لوزالمعده جزء جزایر لانگرهانس محسوب می‌شوند که خودشان درون شبکه پر از رگ های خونی، جای گرفته اند. حدود یک میلیون سلول جزیره ای تقریباً ۲٪ کل لوزالمعده را می سازند. سلول های جزایر معمولاً کوچک اند. سه نوع سلول درون ریز عمده در این جزایر وجود دارد: سلول های آلفا، بتا و دلتا. سلول های بتا انسولین ترشح می کنند. سلول های آلفا که گلوکاگون ترشح می کنند. سلول های دلتا که سوماتواستاتین ترشح می کنند.

انسولین تولید شده توسط لوزالمعده

انسولین در پاسخ به سطوح بالای گلوکز پلاسما، ترشح می شود. انسولین، برداشت گلوکزاز خون به درون سلول های بدن را آسان می کند؛ بنابراین سطوح گلوکز پلاسما را کاهش می دهد. گلوکاگون اثر عکس دارد: گلوکز پایین پلاسما باعث شروع شکسته شدن گلیکوژن ذخیره شده در کبد می شود و گلوکز در خون ریخته می شود. تعادل عملکرد این دو هورمون، پیوسته چرخش سطوح گلوکز در خون را نظم می بخشد. هر دو هورمون درون سلولی که وظیفه ترشح آنها را برعهده دارند، نگه داری می شوند و پایش غلظت گلوکز خون به جای اینکه به واسطه غده دیگری نظیر هیپوفیز انجام شود، مستقیماً در لوزالمعده سنجیده می شود؛ به علاوه سیستم عصبی هم، در نظم بخشیدن به ترشح انسولین و گلوکاگون، مشارکت دارند. هورمون سوماتواستاتین نیز تحت شرایط افزایش گلوکز، گلوکاگون و آمینواسید خون ترشح می شود‌. سوماتواستاتین از ترشح اضافی انسولین جلوگیری می کند.

اثر انسولین، ذخیره سوخت درون ماهیچه و بافت های چربی است. انسولین همچنین ساخت پروتئین را افزایش می دهد، بنابراین سازنده است است، یعنی کار آن به جای شکستن مولکول های ذخیره کننده انرژی، ساختن آن است. در حالی که گلوکاگون به علت اینکه باعث تجزیه ی گلیکوژن می شود، سوزاننده است.

بیماری قند، ناهنجاری های بسیار جدی غده هورمون ساز بدن است که به علت عدم کارایی انسولین، ایجاد می شود. در نوع اول سلول های بتا معیوب هستند و نمی توانند انسولین کافی تولیدی کنند. در نوع دوم، ناهنجاری به علت کمبود گیرنده سلول هدف در برابر انسولین موجود ایجاد می شوند، در حالی که نوع اول به تزریق منظم انسولین محتاج است، نوع دوم را می توان با رژیم کنترل کرد.

غده لوزالمعده چیست؟ اثر انسولین تولید شده توسط لوزالمعده چیست؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3

این مقاله خوب بود؟ 2 1  


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید