بیماری پاچنبری یا کلاب فوت چیست؟ درمان کلاب فوت با گچگیری و بریس

کلاب فوت

بیماری پاچنبری (کلاب فوت) چیست؟

پای چنبری (کلاب فوت)، ناهنجاری مچ پا و پا است که اغلب باعث کج شدن پا به سمت داخل می‌شود.

علائم پاچنبری

کاملا واضح است. پا به طرف داخل می‌چرخد و کف پا به سمت داخل و یا حتی بالا قرار می‌گیرد. پا کوچکتر و ساق طرف مبتلا کوتاه‌تر و لاغرتر از طرف سال است. این عارضه دردناک نیست ولی اگر درمان نشود. راه رفتن کودک را مشکل می‌کند. در صورت عدم درمان، این بیماران بجای اینکه در موقع راه رفتن کف پایشان را بر زمین بگذارند روی لبه خارجی پا راه می‌روند. پایشان پینه‌های بزرگ و دردناک می‌بندد. نخواهند توانست کفش معمولی بپوشند و درد پا در آنها مانع فعالیت و داشتن یک شغل مناسب می‌شود.علت پاچنبری

علت کلاب فوت پیچیده است و معمولا بیشتر از یک عامل در ایجاد آن دخالت دارد. ارث هم بی‌تاثیر نیست بطوریکه در خانواده‌ای که کودک کلاب فوتی دارند شانس اینکه بچه‌های بعدی کلاب فوت داشته باشند  کمی بیشتر می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

تشخیص بیماری

در زمان قبل از تولد و داخل رحم با سونوگرافی امکان‌پذیر است و بعد از آن نیز با یک معاینه دقیق و انجام رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود. شدت کلاب فوت در بچه‌ها یکسان نیست و از این رو نوع و مدت درمان آنها با هم متفاوت است.

توجه: یکی از بیماری‌های شایع که همراه با پاچنبری دیده می‌شود بیماری در رفتگی لگن است. لذا حتما سونوگرافی لگن در شیرخواران مبتلا به پاچنبری باید انجام گردد تا در صورت وجود دررفتگی لگن اقدام فوری صورت گیرد.

درمان کلاب فوت

هر بیمار کلاب فوت نیاز به درمان دارد. این بیماری خود بخود خوب نمی‌شود. درمان ایده‌آل، تصحیح تغییر شکل پا است، بطوریکه بیمار صاحب یک پا با کارایی خوب و بدون درد شود. در حالت ایستاده کف پا کاملا روی زمین قرار گیرد، پا خوب حرکت کند و روی آن پینه نبندد و بیمار نیازی به پوشیدن کفش‌های مخصوص نداشته باشد.

درمان کلاب فوت با گچگیری و بریس

درمان هر چه سریع‌تر بعد از زایمان باید شروع شود. شدت بیماری هر اندازه باشد معمولا درمان ابتدا با روش‌های غیر جراحی شروع می‌شود. پزشک معالج پای بچه را با مانورهای بخصوصی و در وضعیت‌های خاصی گچ‌گیری می‌کند.

گچ هر یک هفته عوض می‌شود و در هر تعویض پزشک سعی می‌کند پا را بیشتر در وضعیت اصلاح شده قرار دهد.

مراقبت از گچ

اگر گچ‌گیری کودک شما در اطاق عمل انجام شده است تا زمانی که کودک شما کاملا هوشیار نشده است (معمولا تا 1/5 ساعت) هیچ چیز حتی آب به او نخورانید. با گذاشتن یک بالش کوچک زیر پاهای کودک، آنها را کمی بالاتر از سطح تنه نگه دارید.

به رنگ انگشتان، حرکت آنها و بروز ورم دقت کنید. گچ باید تمیز و خشک نگه داشته شود. برای خشک شدن کمل گچ لازم است که عضو کچ گرفته شده به مدت 48-24 ساعت در معرض هوای آزاد قرا رگیرد. از این رو بعد از گچگیری نباید برای 2 روز از شلوار استفاده کرد. گچ باید از نظر ترک و شکستگی چک شود. اگر لبه‌های گچ تیز است، آن لبه‌ها را با پنبه بپوشانید، تا باعث بریدگی و آسیب پوست نشود. سعی نکنید پوست زیر گچ را بخارانید. این کار می‌تواند باعث زخم شدن پوست و عفونت شود. از مالیدن پودر یا لوسیون‌های مایع به پوست زیر گچ خودداری کنید.

در زمان حمام دادن بچه دقت کنید گچ و پنبه زیر آن خیس نشود. وقتی بچه غذا می‌خورد باید روی گچ توسط پارچه‌ای پوشانده شود تا تکه‌های مواد غذایی روی آن نریزد یا داخل آن نرود. باید مواظب بود تا اسباب‌بازی‌های کوچک و لازم ریز وارد گچ نشود. گچ نباید آلوده به ادرار و مدفوع گردد.

زمان مراجعه به پزشک بعد از گچگیری

با دیدن هر کدام از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید: تب، استشمام بوی بد از زیر گچ، بی‌قراری غیر معمول کودک ورم زیر انگشتان پا، عدم تحرک انگشتان، کبودی یا رنگ پریدگی شدید انگشتان، وقتی شکل پا اصلاح شد، بچه باید به مدت چند سال از کفش طبی و وسایل مخصوصی بنام بریس که پا را در حالت اصلاح شده نگه می‌دارد استفاده کند. عدم استفاده صحیح از کفش‌ها و قالب‌های طبی مهمترین عامل عود کلاب فوت  است.

استفاده صحیح از بریس چگونه است؟

در روزهای اول استفاده از بریس، باید بطور مرتب پای بچه را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید قالب یا کفش، پای او را اذیت نمی‌کند و پوست پا و انگشتانش تاول نمی‌زند.

بچه تا چد روز از بریس ناراحت است ولی پس از آن به بریس عادت می‌کند. رعایت نکات زیر لازم است:

به بچه یاد بدهید که می‌تواند با بریس زانوهایش را خم و راست کند. قرمزی یا تاول در هر جای پا نشانه این است که پا در قالب یا کفش خوب جا نگرفته است. مطمئن شوید که پاشنه کاملا به کف چسبیده، جلوی پا متوجه بیرون است و بندهای قالب محکم بسته شده‌اند.

درمان جراحی

اکثر بچه‌ها با گچ‌گیری و پوشیدن کفش‌های طبی و قالب‌های مخصوص خوب می‌شوند. اما گاهی اوقات روش ذکر شده برای درمان کافی نیست و لازمه درمان استفاده از عمل جراحی است. جراحی معمولا در سنین 12-8 ماهگی انجام می‌شود. در دوره بعد از عمل جراحی بچه حدود 2 تا 3 ماه گچ دارد و پس از آن باید تا چند سال از کفش طبی و قالب‌های مخصوص استفاده کند. بعد از درمان موفق به هر روشی پای بچه تقریبا طبیعی می‌شود. او می‌تواند بدود و بازی کند و از کفش‌های معمولی استفاده کند.


این مقاله خوب بود؟ 4 1  

بیماری پاچنبری یا کلاب فوت چیست؟ درمان کلاب فوت با گچگیری و بریس

امتیاز: 4 از 5 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره:پاهای پرانتزی

سلام خسته نباشیدداداشم ۲۴سالشه ازداروی خاصی استفاده نمیکنه ،بیماری هم نداره.فقط پاهاش کمی پرانتزی شده .ازبچگیش مدل پاش...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد
علت درد آرنج چیست؟

باعرض سلام خدمت دکترای عزیز. من ۳۴ سالمه وحدودا دو هفته هست که آرنج دست چپم درد...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص ارتوپدی پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود