نکاتی که باید از سرماخوردگی کودکان بدانید | عوارض و علائم سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی کودکان

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی یکی از بیماریهای شایع است. شیرخواران و کودکان بیشتر از بالغین دچار سرماخوردگی شده و نشانه های بیماری نیز در آن ها طولانی تر است.

سرماخوردگی، گروهی از نشانه ها را در برمی گیرد که ناشی از ویروس های مختلف هستند. شایع ترین ویروس مولد سرماخوردگی “رینوویروس” است که بیش از ۱۰۰ نوع گوناگون دارد. به دلیل انواع مختلف ویروس هایی که سبب سرماخوردگی می شوند ممکن است فرزندتان در طی سال دچار سرماخوردگی های مکرر شود.کودکان کوچک تر از ۶ سال، به طور متوسط ۸-۶ نوبت سرماخوردگی را در سال تجربه می کنند و ممکن است نشانه های سرماخوردگی در آنها حدود ۱۴ روز ادامه یابد. کودک ممکن است در حدود نیمی از روزهای پائیز و زمستان دچار سرماخوردگی باشد بدون این که جای نگرانی وجود داشته باشد. کودکان مهد کودکی بیش تر از کودکانی که در منزل نگهداری می شوند در معرض ابتلا به این بیماری هستند. اما، زمانی که این کودکان به مدرسه می روند، احتمالا به دلیل مصونیتی که دارند، کمتر سرما میخورند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

شیوع سرماخوردگی

سرماخوردگی در پائیز و زمستان شایع تر است و ارتباطی به آب و هوای سرد یا در معرض هوای سرد بودن ندارد. انتقال بیماری از راه تماس مستقیم یا تماس با ویروس در محیط، از فردی به فرد دیگر است. بیماری در ۴-۲ روز اول بیش ترین سرایت را دارد. بیماران سرماخورده معمولا ویروس را روی دست های خود دارند که می تواند حداقل تا ۲ ساعت سایر افراد را آلوده کند. اگر کودک سرماخورده به فرد دیگری دست بزند که او نیز به چشم ها، بینی یا دهانش دست میزند، ویروس می تواند فرد را آلوده کند. بعضی از ویروسها نیز می توانند تا ۱ روز روی سطوحی مانند دستگیره در یا اسباب بازی زنده بمانند. ویروسهایی مانند آنفلوآنزا، از راه ذرات حاوی ویروس که در طی سرفه، عطسه یا تنفس بیمار در هوا پخش می شوند به سایر افراد منتقل می گردند.

علائم بیماری سرماخوردگی

نشانه ها و علائم بیماری معمولا ۲-۱ روز پس از تماس بروز می کند. در کودکان، احتقان بینی بارزترین نشانه است. کودکان می توانند ترشح بینی شفاف، زرد یا سبز رنگ داشته باشند. تب (حرارت بالاتر از °C ۳۸) در سه روز اول بیماری شایع است. سایر نشانه ها شامل گلودرد، سرفه، بی قراری، بد خوابیدن و کاهش اشتها هستند. ممکن است مخاط بینی قرمز و متورم شود و غدد لنفاوی گردن کمی بزرگ شوند.

معمولا نشانه های سرماخوردگی در چند روز اول بدتر می شود. بعضی از کودکان ممکن است پس از چند روز نیز آبریزش بینی، احتقان و سرفه داشته باشند. بنابراین، غیر معمول نیست اگر کودک قبل از بهبودی نشانه های سرماخوردگی اول، دچار سرماخوردگی دیگری شود. در نتیجه، ممکن است کودک به خصوص در پائیز و زمستان برای هفته‌ها سرماخورده به نظر برسد.

عوارض بیماری سرماخوردگی

در اغلب موارد عارضه ای روی نمی دهد. عوارض سرماخوردگی عبارتند از:

عفونت گوش – بین ۱۹-۵ % کودکان دچار عفونت ویروسی یا باکتریایی گوش می شوند. اگر کودک پس از سه روز اول نشانه های سرماخوردگی دچار تب شود، باید عفونت گوش را در نظر داشت.

آسم- سرماخوردگی می تواند سبب خس خس در کودکانی که قبلا خس خس نداشته اند یا تشدید آسم در کودکانی که سابقه آسم دارند گردد.

سینوزیت- کودکانی که احتقان بینی آنها پس از ۱۰ روز بهتر نمی شود ممکن است دچار عفونت میکروبی سینوس شده باشند.

عفونت ریه- کودکانی که پس از ۳ روز اول نشانه های سرماخوردگی دچار تب می شوند ممکن است عفونت باکتریایی ریه داشته باشند، به خصوص اگر کودک سرفه و تنفس سریع داشته باشد.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

نکاتی که باید از سرماخوردگی کودکان بدانید | عوارض و علائم سرماخوردگی در کودکان

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره درمان عدم تعادل

با سلام به تازگی متوجه شدم نمیتونم روی پای چپم وایسم یعنی روی یک پا ( پای چپ)...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سردرد

ضمن سلام و خسته نباشید به تمامی پزشکان سایت بنده دچار سردرد ها شدید در نواحی مختلف سر...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت اختلاف فشار دست چپ و راست

مادرم 54ساله هستن و فشارخون دارن و اتنولول و املوپرس مصرف میکنن.سیتریزین و ایمی پرامین هم میخورن.بسیار ادم...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
مشاوره درمان سوزش مدفوع

سلام خسته نباشید اقای ۱۴ ساله حدود ۱ ماهی هست که موقع دفع مدفوع سوزش داره البته اول...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد
علت بی حس شدن انگشتان پا

سلام ببخشید من ۲۸سالمه و الان دو روز اول انگشت کوچیک پای چپم و امروز بغیر انگشت شست...

مشاهده پاسخ

توسط پزشک پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود