مهم‌ترین راه‌های انتقال ایدز چیست؟ عامل به وجودآورنده بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز

ایدز و راههای انتقال ویروس HIV

ایدز بیماری ویروسی خطرناکی است که به صورت روزافزون در جهان در حال گسترش است. عامل بوجودآورنده این بیماری ویروسی است که به نام‌های «1-HIV» و «2-HIV» خوانده می‌شود که شایع‌ترین بیماری در جهان «1-HIV» است. ایدز یک بیماری ویروسی است که سیستم دفاعی بدن را مختل می‌کند و بیمار را در مقابل انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها بی‌دفاع می‌کند. مهم‌ترین راه انتقال این ویروس به بدن تماس جنسی است.

این بیماری تا سال 1981 میلادی یعنی سال 1360 هجری شمسی ناشناخته بود. در این سال بیماری خاصی در جوانان همجنس‌باز در آمریکا مشاهده شد که به مرگ 5 جوان انجامید. به دنبال جستجو در جهت کشف علت مرگ این بیماران بیماری جدیدی تحت عنوان {Acquired immunoDeficiency syndrome} به صورت مخفف AIDS نام‌گذاری شد.

بیماری ایدز

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

بیشتر بدانید:

راه های ابتلا به ایدز و و انتقال عفونت HIV 

راه‌های انتقال ایدز

مهم‌ترین راه انتقال این ویروس به بدن تماس جنسی است حدود 80 درصد در جهان توسط تماس جنسی معمولی به این ویروس آلوده شده‌اند. به این ترتیب مهم‌ترین راه کنترل بیماری همان تماس جنسی کاملا سالم است. یعنی وفاداری به خانواده و احترام به کرامت آن و پرهیز از هرگونه بی‌بند و باری و انحراف جنسی. استفاده از پوشش در زمان تماس جنسی با فردی که فاکتورهای خطر ابتلا به ویروس را دارد یعنی مشکوک به تماس جنسی ناسالم است و از مواد مخدر استفاده می‌کند و رفتارهای پرخطر دارد تا درصد زیادی از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید:

علائم اولیه ایدز: اولین علائم هنگام ابتلا به ایدز و ویروس HIV

در گذشته 3 تا 5 درصد موارد انتقال توسط تزریق خون آلوده صورت می‌گرفت ولی در حال حاضر روی خون‌های اهدایی کنترل دقیق صورت می‌گیرد و احتمال انتقال ویروس از طریق خون آلوده حداقل رسانده شده است. اما هم اکنون استفاده از سرنگ مشترک آلوده به ویروس در معتادان به هرویین که مواد مخدر را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند حدود 12 درصد موارد انتقال را تشکیل می‌دهد.

ایدز در ایران

متاسفانه این راه در کشور ما به عنوان مهم‌ترین راه انتقال ویروس در آمده و با توجه به شمار معتادان تزریقی و عدم آگاهی این افراد از ابتلا به این بیماری خطرناک، سرنگ آلوده از معتاد مبتلا به ایدز به معتاد سالم تقدیم می‌گردد و فرد سالم با فرو کردن سوزن آلوده به ویروس در جریان خون به راحتی ویروس را در بدن وارد می‌کند و این ویروس مهلک از جریان خون به تمام ارگان‌های بدن وارد می‌شود و تکثیر پیدا می‌کند.

ایدز

ترک اعتیاد تنها راه پیشگیری از انتقال این بیماری هولناک است.

این ویروس همچنین می‌تواند از طریق مادر آلوده به جنین منتقل شود و حتی بعد از زایمان نیز به کودک قابل انتقال است یعنی مادر آلوده به ویروس HIV ممکن است در جریان حاملگی، زایمان و شیردهی نوزاد خود را آلوده کند. یکی از توصیه‌های مهم به خانم‌های آلوده به ویروس HIV باردار نشدن می‌باشد.

بیشتر بدانید:

آزمایش و تست تشخیص ایدز: چطور ابتلا به ایدز را با آزمایش خون تشخیص میدهند؟

همه در معرض خطر هستند:

پزشکان و پرستاران و به طور کلی مراقبین بهداشتی هم در معرض خطر ابتلا به بیماری هستند زیرا بسیاری از افراد آلوده به HIV به علل مختلف به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند و در صورت فرو رفتن اتفاقی سر سوزن آلوده به ویروس به انگشت مراقبین بهداشتی مثلا در حین خون‌گیری از افراد بیمار و یا جراحی روی بیماران و یا نمونه‌برداری از بافت‌های آنان خطر بالقوه انتقال HIV را به دنبال این تماس‌های شغلی به همراه دارد.

ایدز

بیشتر بدانید:

درمان های مختلف و ترکیبی بیماری ایدز

انتقال ویروس ایدز

باید بدانیم که ویروس ایدز توسط تماس‌های معمول خانوادگی، مدرسه، سربازخانه، دانشگاه و در حین کار، همچنین از راه بوسیدن معمولی }به علت تخریب جدار ویروس توسط بزاق{، دست دادن، نیش حشرات، توالت، استخر شنا، ظروف مشترک غذا، حمام مشترک، تنفس و استفاده از پوشاک دست دوم منتقل نمی‌شود.

آنچه افراد را در معرض خطر آلودگی به ویروس ایدز قرار می‌دهد رفتارهای پرخطر است. لازم است اشاره کنیم که اولین مورد مبتلا به این بیماری در کشور ما در سال 1366 در کودک شش ساله‌ای که مبتلا به بیماری هموفیلی بود و خون آلوده دریافت کرده بود مشاهده شد.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

مهم‌ترین راه‌های انتقال ایدز چیست؟ عامل به وجودآورنده بیماری ایدز چیست؟

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود