رفلاکس معده نوزاد چیست؟ کدام رفلاکس‌ها خطرناک و کدام بی خطر هستند

رفلاکس نوزاد

رفلاکس معده (برگشت) از معده به مری (GER) اصطلاحی برای بالا آوردن است. رفلاکس زمانی روی می دهد که محتویات معده به مری یا دهان برگردد. چون معده به طور طبیعی مقداری اسید دارد، رفلاکس را بعضی از اوقات ریفلاکس اسید می گویند.

رفلاکس در شیرخواران و کودکان سالم روی می دهد. در شیرخواران، بالا آوردن شیر از دهان یا بینی دیده می شود. رفلاکس بدون عارضه معمولا شیر خوار را اذیت نمی کند، خطر کمی برای عوارض طولانی مدت دارد و نیاز به درمان ندارد.تعداد کمی از شیرخواران دچار رفلاکس (GERD) تحریک پذیر هستند، خوب وزن نمی گیرند، دچار پنومونی مکرر می شوند یا خون بالا می آورند. این شیر خواران معمولا نیاز به بررسی بیشتر و درمان دارند. گرچه اغلب این شیرخواران با افزایش سن بهبود می یابند اما برخی از کودکان بعدأ تا دوران کودکی علامت دار می مانند.

رفلاکس نوزاد چیست؟

زمانی که ما غذا می خوریم، غذا از راه ساختمان لوله ای شکل مرى از دهان به معده می رسد. مرى از بافت و لایه‌های عضلانی تشکیل شده که حرکات موجی شکلی دارند و غذا را به سمت معده هدایت می کنند در انتهای تحتانی مری که به معده متصل می شود، یک حلقه دایره ای عضلانی است که به آن دریچه تحتانی مرى (LES) می گویند. زمانی که غذا به این دریچه می رسد، شل شده و اجازه ورود غذا به معده را می دهد. سپس منقبض شده و از برگشت غذا و اسید به مری جلوگیری می کند.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

این حلقه عضلانی کاملا بسته نمی شود و امکان برگشت مایعات از معده در تمام افراد به خصوص شیرخواران گاهی وجود دارد. اغلب این موارد رفلاکس، تشخیص داده نمی شوند زیرا در پایین مری باقی می مانند، با رشد شیرخوار، زاویه معده و مری تغییر یافته و رفلاکس به طور طبیعی کمتر روی می دهد. بالا آوردن در بیش از نیمی از شیر خواران تا ۱۰ ماهگی، ۸۰ % تا ۱۸ ماهگی و ۹۸% تا ۲ سالگی از بین می رود. شیرخوارانی که مکررا بیش از ۳ ماه بالا می آورند تاحدی بیشتر احتمال دارد که بعدا در دوران کودکی علامت گوارشی داشته باشند.

رفلاکس بدون عارضه

رفلاکس در چند ماه اول زندگی شیرخواران شایع است و حدود ۵۰% شیرخواران بین زمان تولد و ۳ ماهگی حداقل یک نوبت، بالا آوردن در روز را دارند. شیرخوارانی که مکررا بالا می آورند اما خوب می خورند، طبیعی وزن می گیرند و به طور غیر معمول تحریک پذیر نیستند معمولا “رفلاکس بدون عارضه” دارند. آناتومی فرزندتان علت این بالا آوردن است، زیرا مری کوتاه و معده کوچک امکان برگشت مایع از معده را به سادگی مقدور می سازد. آروغ زدن مکرر در زمان شیر یا غذا خوردن و محدود نمودن فعالیت پس از آن از دفعات و مقدار رفلاکس کم می کند.

در این موارد، بررسی خاصی ضرورت ندارد. اگر نشانه ها بدتر شوند، برای اولین بار پس از ۶ ماهگی ظاهر شوند یا تا ۲۴-۱۸ ماهگی بهبود نیابند، کودک باید بررسی شود.


این مقاله خوب بود؟ 2 2  

رفلاکس معده نوزاد چیست؟ کدام رفلاکس‌ها خطرناک و کدام بی خطر هستند

امتیاز: 2.5 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود