آنچه باید در مورد تشنج کودکان و انواع آن بدانید

دمای بدن کودک تشنج

تشنج در کودکان

مغز حاوی بیلیون‌ها سلول عصبی (نورون) است که امواج الکتریکی را به وجود آورده و دریافت می کنند. این امواج، امکان ارتباط سلول های عصبی را با یکدیگر فراهم می کنند. در طی تشنج، فعالیت الکتریکی غیرطبیعی و بیش از حد در مغز وجود دارد. این، می تواند سبب تغییر در هوشیاری، رفتار و یا حرکات غیرطبیعی شود. این فعالیت معمولا فقط چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می‌یابد که به آن تشنج می‌گوییم. مشاهده تشنج کودکان برای والدین نگران کننده است اما به ندرت عوارض طولانی مدت روی میدهد. خوشبختانه، اغلب تشنج ها با دارو کنترل می‌شوند و خطر تشنج اغلب با بزرگ شدن کودک کمتر می‌شود.

شما می‌توانید سوالات خود را از بهترین پزشکان متخصص بپرسید

صرع یک بیماری خاص نیست و تشنج‌های راجعه در طی زمان می‌باشد. تشنجی که همزمان با تب، آسیب سر یا پس از مصرف دارو روی می‌دهد اغلب تکرار نمی‌شود و صرع  نیست. کاهش قند خون و عفونت می‌تواند از علل تشنج باشد. گاه، حملات ریسه رفتن یا غش کردن با تشنج اشتباه گرفته می‌شوند.

انواع تشنج کودکان

تشنج انواع متفاوتی داشته و نشانه‌های آن می‌تواند خفیف یا شدید باشد. تشنج بر اساس ظاهر و رفتار کودک درطی تشنج و الگوی فعالیت الکتریکی مغز (الکتروانسفالوگرام GEE) طبقه بندی می‌شود.

یکی از شایع ترین انواع تشنج “تونیک کلونیک” یا “صرع بزرگ، گراند مال” است. در این نوع کودک هوشیاری خود را از دست داده و ممکن است سفت شده و حرکات پرشی در عضلات داشته باشد. در طی سفتی عضلاتی ممکن است کودک زبان خود را گاز گرفته و سبب خونریزی شود.

در تشنج نسبی (پارشیل) ساده یا پیچیده (کمپلکس) ممکن است حرکات غیرطبیعی، فقط در یک بازو یا بخشی از صورت کودک مشاهده شود. ممکن است برای چند ثانیه ، کودک بطور ناگهانی پاسخ نداده و خیره شود که بعضی از اوقات ، با حرکات جویدن و مکیدن لب‌ها همراه است.

تشنج می‌تواند سبب حس خاصی در کودک شود. برای مثال نوعی تشنج می‌تواند سبب ناراحتی معده، ترس یا بوی ناخوشایند شود. این احساسات تشنج های نسبی ساده هستند که به آن‌ها “اورا” گفته می‌شود. معمولا نشانه‌های اورا در یک کودک مشابه است. بعضی از اوقات اورا قبل از تشنج روی می‌دهد.

وضعیت کودک پس از تشنج

در بعضی از انواع تشنج به نظر می‌رسد که کودک بیدار است، اما در واقع بیدار نیست و از واقعه روی داده چیزی را به یاد نمی آورد.

در دوره تشنج ممکن است کودک خسته و گیج باشد و دچار سردرد شود. این دوره معمولا چند دقیقه ادامه می‌یابد، گرچه ممکن است ساعت ها یا روزها ادامه یابد.

در بعضی از کودکان نشانه‌هایی از ضعف خفیف تا شدید در دست، بازو یا ساق پا وجود دارد. ممکن است سخت صحبت کردن یا از دست دادن گذرای بینایی یا سایر انواع مشکلات حسی روی دهد.

معمولا نشانه‌ها در طی چند دقیقه رفع شده و در تشخیص ناحیه گرفتار مغز و نوع تشنج کمک کننده هستند.

تشخیص تشنج در کودکان

روش‌های تشخیص شامل نوار مغز (الکتروانسفالوگرام)، سی‌تی اسکن (CT) یا ام‌آرآی (MRI) است. این روش‌ها دردناک نیستند اما برای انجام ام‌آرآی لازم است که کودک برای مدت تا یک ساعت آرام بخوابد. اغلب کوکان کوچکتر از 5 سال به آرام‌بخش نیاز دارند.ممکن است آزمایش خون نیز درخواست شود. یان آزمایش اطلاعاتی در مورد کروموزوم‌ها و سطح مواد شیمیایی و موادی که بطور طبیعی در خون وجود دارد فراهم می‌کند. در کودکانی که تشنج با تب بالا داشته‌اند یا احتمال یک اختلال متابولیک مطرح است، ممکن است پونکسیون کمری لازم باشد.


این مقاله خوب بود؟ 3 1  

آنچه باید در مورد تشنج کودکان و انواع آن بدانید

امتیاز: 3.8 از 4 رای

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره پزشکی

فهرست آخرین سوالات مطرح شده

مشاوره کمبود آهن نوزادان و کودکان

سلام خسته نباشین برای بچه های یک ساله. میشه بجای شربت و قطره ی آهن از قرص اهن...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان سفید شدن دهان نوزاد

سلام بچه 1 ساله دارم . که سرما خورده و تب داره. اول گلوش سفید شده بود الان...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره درمان یبوست در نوزادان

سلام پسرم 22 ماهه است خیلی یبوست میشه طوری که باید روغن گلیسیرین از مقعد با سرنگ بزنیم...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره: درمان سرماخوردگی کودکان

سلام کودک یک ساله دارم که سرما خورده و نزدیک به سه هفته است که آب ریزش بینی...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد
مشاوره راه های درمان عرق کف دست

سلام ببخشید دخترم ۳ سال و نیمه است همیشه کف دسش عرق میکنه خودشم همش ناراحت میشه علت...

مشاهده پاسخ

توسط متخصص اصفال پاسخ داده شد

همه سوالات


سوال پزشکی دارید؟

از طریق فرم زیر آن را از متخصصان بپرسید


توجه: پاسخگویی به سوال شما با پیامک اعلام می‌شود